Strana 3 z 4
- Osazení a vnitřní řešení Node 605
Samozřejmě jsme prozkoumali možnosti této skříně z hlediska její konstrukce, omezení a montáže komponent. Na spoustu věcí totiž nepřijdete, dokud si nezkusíte do skříně něco namontovat. Nutno upozornit, že zkoušíme hranice a limity, takže testujeme s HW poněkud extrémnějším, než většina bude do této skříně osazovat.
V první řadě osazení desky. Použili jsme velkou ASUS P9X79 WS, což je deska s úctyhodnými rozměry 30,48 x 26,67cm, tedy větší než klasický ATX rozměr. Ale jak vidíte, vejde se. Ovšem před osazením takto veliké desky do této skříně důrazně varujeme. Bude totiž velký problém s uklizením kabeláže. Nemluvě o problémech s osazením optické mechaniky dole. Jinými slovy, pro tuto skříň doporučujeme standardní formát ATX jako hraniční. Ideální je ale použít formát mATX, kdy kvalitních a dobře vybavených desek této velikosti je na trhu již dostatek, včetně těch pro high endovou X79 platformu. Takže to je naše první doporučení -použijte mATX desku do této skříně.
Pak jsme vyzkoušeli, jak velké grafické karty se do skříně vejdou. Na trhu jsou totiž i poněkud nestandardní verze s vysokými, či dlouhými PCB anebo přerůstajícími chladiči. A bohužel musíme konstatovat, že tyto extrémy se do této skříně nevejdou. Neuspěli jsme například s osazením ASUS MATRIX/DCUII modelu ani s Lightining grafikou, jejichž vysoká PCB kolidují už dokonce se samotným šasi skříně. Na délku by se tyto karty ale vešly, takže karta s délkou 290mm není problém.
(Grafika s nestandardně vysokým PCB se tam nedá napasovat - PCB zavadí o kostru Case)
(nadstandardně dlouhá (30cm) karta se vejde jen do druhé pozice, ale pak už tam nedáte koše)
Větší už ale neosadíte. Karty s 30cm už se do první pozice PCIe x16 nevejdou. Teoreticky i prakticky se tak dlouhá karta vejde do druhého PCIe x16 slotu, ale záhy zjistíte, že do skříně ještě musíte zpět namontovat koše pro HDD/SSD, a že se to tam nevejde. Takže zkrátka a dobře, do této skříně neosadíte žádný extrémní grafický model. Dvojice grafik je možná, ale ta druhá musí být 180mm dlouhá (pokud tam máte oba dva koše) nebo 255mm dlouhá (pokud tam máte jen jeden koš). Pokud se obejdete bez košů a SSD disky dáte někam mimo, což je možné, vejdou se tam i ty delší karty. A třetí karta už se kvůli zdroji nevejde (dvouslotová). Takže naše doporučení ... jakákoliv, i výkonná karta, ale nesmí být delší (včetně chladiče) než 290mm a její PCB a chlazení nesmí přerůstat standardní výšku. Vejdou se ovšem i tak velké a výkonné karty jsou běžně modely R9 280X apod., takže žádný problém a nedostatkem výkonu trpět určitě nebudete.
(grafická karta s běžnými 240mm na délku, se tam vejde bez problémů (příklad ref. R9 270X))
Chlazení procesoru. V této skříni jsme omezeni i chlazením procesoru. Na vodní chlazení včetně běžných all-in-one řešení můžete v této skříni zapomenout! Není kam přimontovat, či uklidit výměník. Hlavní problém této skříně pak spočívá v omezení výškou. Běžné tower chladiče se sem nevejdou, a to ani například NOCTUA NH-U12S. Jak vidíte na obrázku, je moc vysoká.
(chladič na CPU musíte použít nízkoprofilový, nebo jen nízký věžový)
Tohle je skříň, kde k užitku dojdou nízkoprofilová chlazení, kde třeba ideální je model Noctua NH-L12 z výkonných chlazení. Zkrátka výška chladiče nesmí přesáhnout 125mm. Výběr je ale na trhu slušný, takže lze například uchladit tiše a bez problémů i výkonný Core i7 procesor v X79 desce.
(ideální chladič CPU)
Zmínit také musíme omezení délky zdroje, ale to je 180mm, takže všechny běžné zdroje zcela bez problémů a nějaké 1KW monstra sem cpát ani nebudete, protože se sem nevejde HW, který by to vyžadoval. Jinak pro vaše pohodlí lze odmontovat tu horní příčku, která tam plní účel hlavně toho, abyste na skříň mohli něco těžšího položit, třeba TV a panel se neprohnul dovnitř, takže ji tam pak nezapomeňte zase namontovat, pokud ji vyjmete.
Podívejme se na závěr a hodnocení
|