Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle testujeme skříň v praxi osazením komponent a chlazení, tak abychom zjistili limitace a praktická omezení. Jinak je nelze zjistit, protože často mohou papírové parametry klamat.
Opět připomínám, že testujeme střední Pop Air variantu, existují také menší Mini a větší XL, jejichž možnosti se pochopitelně liší. Na ty se podíváme někdy jindy.
Jako obvykle začněme základní deskou. Testovaná Pop AIR pojme záměrně jen ATX formát maximálně, pro E-ATX musíte pořídit větší XL model. ATX je ale zcela dostatečné pro většinu:
Prostoru kolem a průtahu pro kabely je dost a dost. Nemáme tedy žádné výhrady.
I tady je case překvapivě variabilní. V základu tedy jen horizontální osazení. Case je ale velmi široká a dlouho, speciálně vzhledem k překvapivě dostupné ceně. Takže nebudete mít žádný problém ani s hodně velkou grafikou.
Na ukázku tam máme 30cm dvou a půl slotovou ASUS STRIX grafiku a vidíte, že prostoru kolem je stále hodně. Pokud jde o vertikální osazení, jde to s extra dokoupitelným systémem, který nahradí ten horizontální základní. Což je zajímavá možnost, kterou většina takto levných skříní nemá. Ale bude vás to prostě stát extra.
Ač na první pohled není tahle skříň výjimečná, inteligentní a přitom minimalistický design je vidět i zde. Klasicky na ty dvě 3,5“ upínky lze osadit současně 2,5“ a 3,5“ disk. Pokud dokoupíte ještě jednu, lze mít třetí 3,5“ disk (nebo 2,5“) ještě na zadní stěně nalevo.
V základu je tam pak bracket pro 2x 2,5“ SSD na stěně za deskou, samostatně lze ještě dokoupit druhý takový bracket a lze jej umístit na tunel z druhé strany, takže celkem se současně do skříně vejdou 3x 3,5“ HDD a 6x 2,5“ SSD a přitom výrobce nevymýšlel žádné extra upínání ani nic podobného.
Šokující je ale ta přítomnost hned 2x 5,25“ pozic, které jsou inteligentně zakryty a umožňují osazení hned dvou mechanik, nebo jiných věcí a jednoduchý přístup k nim bez dvířek apod. Stále přitom lze zachovat při jedné 5,25“ mechanice i jednu 3,5“ pozici pro disk za ní. Chytré. Velmi chytré a zejména u tohoto typu moderních skříní krajně neobvyklé.
No a místa je hodně i na zdroj, typický současný ATX se sem vejde s velkou rezervou. Díky žebrování na tunelu lze osadit zdroj i ventilátorem vzhůru, nicméně spíše se zde počítá s klasickým oazením dolů.
Vyjímatelný filtr tam zespodu je.
Na rozdíl od Pop Silent varianty má Pop AIR ten mesh přední panel. Ten je tedy průchozí, tvořený je tvarovaným kovovým sítem s jemnějším děrováním tak, aby současně fungoval i jako prachový filtr. A funguje to dobře. Nějaká restrikce vzduchu tu sice je, ale ne tak významná. Navíc je to opět, jednoduché řešení.
Case má v základu plně vyřešené chlazení, kdy jsou osazeny 2x 120mm ventilátory vpředu jako nasávání a jeden 120mm vzadu jako odfuk. Na přední pozici lze osadit také 2x 140mm, dozadu ale nikoliv. Další místo je ovšem na stropě, kam lze dát 2x 120 nebo 2x 140mm. A tomu odpovídají i možnosti osazení výměníků vodního chlazení.
Na přední pozici lze tedy osadit maximálně 240mm, stejně jako na strop. Fractal tedy obětoval u tohoto modelu možnost 360mm, to je možné až u Pop Air XL verze. Nepokládám to ale za problém. 280mm je dobré až dost. Chytré je přiložené jednoduchých upínek, které dovolí na stropě posunout ten výměník až k bočnici, tak aby bylo dost místa pro pasivy a paměťové moduly.
Case je s ohledem na cenovou hladinu překvapivě široká, takže se dovnitř vejdou i největší klasické CPU chladiče. 170mm NOCTA žádný problém.
Chlazení je tedy velmi dobře řešené po všech stránkách. Pojďme k hodnocení …
|