Strana 5 z 5
Výrobci chrlí mnoho nových skříní, obvykle jde o variance na stále stejné základy. Fractal ale vymýšlí jako jedna z mála vlastní originální design a aktivně posouvá konstrukce počítačových skříní, kdy mnohé prvky po čase kopírují i ostatní. A nyní přichází s moderním designem cenově dostupných záměrně konstrukčně jednoduchých skříní POP série.
A musím říci, že jde o trefu do černého. Tahle case má zpracování, které odpovídá i třídu dražším skříním. I ty nejlepší dosavadní modely v této cenové hladině vypadají vedle POP Air prostě levně. Bavíme se o skříni, která v naší TOP verzi s těmi podsvícenými RGB ventilátory stojí 2700 korun vč. DPH, verze bez těch RGB ventilátorů stojí jen 2400 korun vč. DPH. Za stejné dílenské a materiálové zpracování by se přitom nemusely stydět ani o 1000 korun dražší skříně a mnohé jiné dražší modely takhle dobré prostě nejsou.
Ano, Fractal musel udělat některé ústupky, aby tuhle nízkou cenu udržel. Tím hlavním je zde v základu slepá USB Type-C pozice, což mnoho uživatelů zklame. K dispozici je za příplatek ten extra kabel s portem, ale stojí téměř 300 korun a musíte si jej namontovat sami, což odpovídá na otázku, jak se Fractal dostal s takhle dílensky a prostorově kvalitní skříní na tak nízkou tu základní cenu, tím spíše v dnešní době.
Konkurence za tyhle peníze je obvykle prostě o něco užší, plechy jsou papírovější a ventilátory jsou horší. Prostě Pop Air case sice stojí 2400 - 2700 korun, má ale minimálně o polovinu dražší zpracování, než jsme v této cenové hladině zvyklí. Předně má vynikající funkční design, kde při maximální jednoduchosti disponuje maximální flexibilitou a možnostmi. Včetně dnes krajně neobvyklých 5,25“ pozic, které Fractal vyřešil inovativně extrémně jednoduše a přitom funkčně. Ano obětoval tím možnost 360mm výměníku, což ale podle mě není zase taková oběť, protože existuje ta větší Pop AIR XL verze skříně, která jej podporuje.
Vrcholem všeho je i nabídka velmi neobvyklých barevných kombinací vedle jinak tradiční černé a bílé. Naživo ty barevné vypadají lépe než na fotkách. Z hlediska chlazení je Pop AIR prakticky to nejlepší v cenové hladině, skvěle řešeno v každém ohledu. A to platí prostě i o těch možnostech osazení komponent, kdy i v základu je výborná, ovšem s možnostmi dokoupitelných prvků jako upínek pro další disky nebo vertikálního osazení karty, což obvykle levnější skříně také nemají.
Jedinou výtkou je podle mě těch cíleně ušetřených 10 dolarů (necelých 300 korun), co stojí ten USB Type-C konektor, který si musíte dokoupit a osadit sami. Nemyslím si, že je to až tak chytrý tah. Ano, tu cenu této kvalitní skříně dostal Fractal sice až překvapivě nízko, ale mnohým běžným uživatelům ten port bude chybět a nebudou umět jej tam doplnit. Podle mě má Fractal nabízet i verzi s tím USB Type-C alespoň u těch dražších RGB verzí, byť ta cena prostě bude blíže 3000 korunám a tedy nebude až tak extra vyčnívat z davu.
Konkurence má ovšem nad čím přemýšlet, protože Fractal a jeho POP AIR je nově nejlepší skříň v cenové hladině kolem 2500 korun. Inteligentní kvalitní design se vším, co je třeba (až na ten Type-C). Dokonce si myslím, že Fractal si zkomplikoval život své MESHIFY 2 série, byť ta má ještě o třídu kvalitnější zpracování a je celkově variabilnější, ovšem také výrazně dražší. Pop AIR není perfektní, ale ani být nemá. Za velmi dostupnou cenu však nabízí překvapivě robustní a kvalitní zpracování a velmi chytrý přitom jednoduchý skutečně funkční design. Jde o vynikající cenově dostupnou skvěle řešenou jinak normální skříň, kterou tedy můžeme jen doporučit, pokud hledáte něco pěkného, funkčního a současně skutečně kvalitního bez zjevných materiálových/dílenských ústupků s excelentním poměrem cena/výkon. Zde navíc i v možných netradičních barevných kombinacích …
Za výbavu pro testování děkujeme Fractal Design
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|