Strana 3 z 4
Náš test se soustředí na běžné uživatele, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina ostatních čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Zajímá nás zkrátka, jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených.
Zaměřili jsme se na dvě důležité věci. Tím prvním je samozřejmě činnost v třech stupních zatížení zdroje. A tím druhým je v těchto stejných případech zatížení změření napětí a jeho stability na jednotlivých větvích.
Výrobce se na obale chlubí certifikací 80+ GOLD. Pro její získání musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 88%, v 50% zátěže pak 92% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 88% (Platí pro 230V síť). Realita?
Podle našich měření má zhruba při 20% zátěži účinnost 90,1%. V střední zátěži těch 50% se ale dostane na 92,5%. A v maximální 100% zátěži se účinnost udrží na parádních 90,9%.
Tento zdroj tedy splňuje certifikaci GOLD bez problémů a ještě ji dokonce mírně překračuje. Z hlediska účinnosti je tedy v pořádku.
S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.
Kolísání napětí je u Fractalu naprosto minimální - takže ať některé použité komponenty jsou levnější, funkčně to není znát. Samozřejmě se stoupajícím odběrem je náročnější stabilitu větví a napětí udržet. U testovaného TESLA R2 500W nás stabilita napětí a výsledné hodnoty i ve 100% zatížení, příjemně velmi příjemně překvapili. U zdroje nás ale přitom zarazila trochu jiná věc, o čemž se ale rozepíšeme až v závěru.
Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích.
V nižší zátěži byla teplota vzduchu vycházejícího ze zdroje jen kolem 29°C a ventilátor se otáčel poměrně pomalu, nicméně už trochu slyšet byl. Ve střední zátěži už se otáčky ventilátoru zvýšily, ale hladina hluku zůstávala na únosných mezích. Teplota se lehce zvýšila k 32°C. Při vyšší zátěži blížící se udávaným 100% však už zdroj začal více topit. Ventilátor se také rozjel, a už byl slyšet, ale vysavač to rozhodně není a zdaleka to nebude nejhlasitější chlazení ve vašem PC. Teplota vzduchu vycházejícího ze zdroje ale začala rychle stoupat a dosahovala k 39°C.
Celkově v oblasti provozních vlastností dobré výsledky. V běžných zátěžích je zdroj celkem tichý a žádné topení to rozhodně není, ale vzhledem k nižší účinnosti a ventilátoru s ostrými lopatkami rozhodně není zdaleka nejtišším zdrojem. Rozhodně je to ale z nejtišeji chlazených komponent v běžném PC, takže říkáme OK.
|