Strana 4 z 4
Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.
U testovaného Aorus P1200W jsme nezaznamenali žádný problém ani potíže. Ale ani jsme je nečekali vzhledem k tomu, že jde o vlajkový HALO produkt tohoto výrobce v této oblasti. Všechny specifikace, všechny zásadní oblasti, ve všech testech splnil vše s rezervou a bez nejmenšího zaváhání. Stejně jako u jiných Platinum platforem v poslední době, je na tom i tento velmi dobře s účinností, ale také se zvlněním, kdy začínám mít pocit, že ty stávající předpisy a limity by se mohly i výrazně zpřísnit, protože i tyhle vlastně normální cenově dostupné běžné zdroje se tam vejdou s extrémní rezervou. Možná je na čase, požadovat od těch zdrojů více. Prostě zvýšit požadavky na efektivitu apod.
Po stránce funkčnosti tedy absolutně žádné výhrady. Zdroj s rezervou plní, co slibuje. Solidně je na tom zdroj s chlazením, kdy výrobce vsadil na velký 140mm ventilátor vlastní výroby. Takovou třešničkou na dortu je pasivní režim. Slušně jsou na tom i kabely. Respektive běžný průměr, kdy z hlediska provedení Gigabyte vsadil na plochý design, s kterým se velmi dobře pracuje i v menších skříních.
Co také velmi chválím je 10letá záruka, ale ta patří dnes ke standardu u této třídy napájecích zdrojů. Takže kdyby měl méně, bylo by to podezřelé :). Pokud jde o cenu, patří k těm dostupnějším takhle výkonným modelům i když jsou i levnější. Gigabyte zde ale má ten LCD displej atd. což jej nepochybně prodražuje a s tímto prvkem patří k těm dostupnějším takhle vybaveným zdrojům. Aktuálně stojí 7700 korun vč. DPH, konkurence s podobným stupněm výbavy nabízí podobné zdroje ještě o několik set korun dráž, takže to není špatná nabídka. Je ale asi škoda, že GB nenabídne tnhle model i bez toho displeje, kterým mnoha potenciálním zákazníkům bude k ničemu, když do svého PC třeba neuvidí. Verze bez něj by mohla být levnější a zajímavější proti mnoha konkurentům.
Gigabyte také v současnosti nenabízí žádnou levnější a slabší variantu s 850W nebo 750W, ačkoliv to vzhledem k tomu matoucímu obchodnímu označení může tak v obchodech vypadat. Ty P850W a P750W jsou úplně odlišné a nemají s P1200W modelem vůbec nic společného. Bylo by dobré, kdyby to Gigabyte v obchodech jasněji odlišil. A samozřejmě by bylo fajn, kdyby uvedl i ty Platinonové 850W a 750W modely ;). V tuto chvíli je AORUS P1200W zajímavý, speciálně pro ty, kteří chtějí displej na zdroji a třeba staví PC na Gigabyte komponentách. Samozřejmě cena je hodně vysoká, a zatímco v minulosti bych 1200W zdroje moc nedoporučoval, protože to bylo „příliš“ s ohledem na nároky nadcházející nové generace grafik to bohužel může být možná tak akorát … takže doporučení má.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|