Strana 1 z 4
- TEST: Gigabyte Aorus P1200W
– účinný a výkonný zdroj s vlastním LCD displejem
Společnost Gigabyte nabízí nejen velmi dobré grafické karty, skříně a chlazení, ale také napájecí zdroje pro naše počítače. Aktuálně nabízí hned několik modelů. To nejlepší co lze od této společnosti v tuto chvíli zakoupit je vlajkový model AP1200PM s 80Plus Platinum účinností a 10ti lety záruky.
Pokud jde o vzhledový design, Gigabyte vsadil na černo stříbrné provedení a použil velmi kvalitní materiály. Zdroj je plně modulární a na jeho boku se nachází barevný LCD display a programovatelné RGB prvky v podobě RGB linky pod tímto displejem. Abyste tedy využili potenciál tohoto zdroje na maximum, je ideální mít skříň, kde není pozice na zdroj krytá plechem, nebo je zde alespoň vyříznuté malé okénko, aby byl zdroj viditelný.
OEM partnerem, a tedy fyzicky výrobcem platformy, tak dle informací co jsem sehnal, se jedná o kompletní návrh přímo od Gigabyte. Výrobce se dle propagačních materiálů držel co nejkvalitnějších komponent na trhu, včetně Japonských kondenzátorů. Plní požadavky ATX 2.31, Platinové certifikace účinnosti 80PLUS, a není tedy pro něj problém poskytnout nadstandartní 10 letou záruku.
Hned na úvod musím Gigabyte pokárat, protože oficiální pojmenování zdroje, jak je nabízen v obchodech, zní GIGABYTE AORUS P1200W, což by bylo fajn, kdyby výrobce nenabízel už delší čas také modely AORUS P850W a AORUS P750W. V čem je problém? Že jde o úplně odlišné konstrukce zdrojů!
Technicky a platformou jsou jiné, nejen že ty dva slabší nemají ten displej a vypadají úplně jinak, jsou i platformou odlišné, mají jen 80 Plus Gold. Interní název zdrojů je sice AP850GM proti AP1200PM, takže interně to mírně odlišeno je, ale obchodní název tak jak se to prodává v obchodech se tváří, jako by šlo o stejný model zdroje lišící se jen výkonem. A to není pravda. P1200W je úplně odlišný od P850W a P750W a ani trochu se mě nelíbí, že to názvem není jednoznačně odlišeno …
Testovaný P1200W je tedy jediný svého druhu v nabídce Gigabyte, nemá žádné sourozence v současnosti ani slabší varianty. O chlazení zdroje se stará velký 140mm ventilátor se speciálním tvarem lopatek. To dle výrobce poskytuje velmi tichý chod celého zařízení. Samozřejmě je zdroj vybaven semi pasivním chodem a ventilátor se spíná pouze v případě, že to zdroj potřebuje, jinak běží zcela pasivně. Pokud se ventilátor přece jenom rozjede na maximální výkon, není to žádný „hučák“ maximální papírová hlučnost zdroje je pouhých 32dB.
Je to dáno i tím že má zdroj velmi vysokou účinnost a neztrácí se tolik elektriky v podobě vyzářeného tepla do okolí. Zdroj dále disponuje celkem šikovnou funkcí, že jeho ventilátor čas od času změní směr otáčení a vyfoukne prach ven ze zdroje, samozřejmě já osobně odporučuji čas od času všechny komponenty včetně zdroje vyfoukat pořádně kompresorem, ovšem i tato funkce pomůže, aby se zdroj zanášel prachem mnohem méně, a to jistě zákazník ocení. Výrobce dále garantuje minimálně 100 000 hodin provozu, což je zhruba dvakrát tolik než podobně drahá konkurence.
Takže se na něj podívejme podrobněji.
|