Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a provoz
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost ASUS v podobě Z170 Gene VIII. Grafická karta pak ASUS R9 380X 4GB řady Strix s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesor je i3 7350K. Paměti poskytla společnost Corsair v podobě 2x8GB DDR4 3000Mhz s RGB LED podsvícením. Transcend pak poslal svůj M.2 SSD disk s přenosovou rychlostí 550/540MB/s. U zdroje jsem vsadil na zdroj Seasonic s GOLD certifikací a odpojitelnou kabeláží.
Z této fotky je krásně vidět, jak dobře je řešený airflow, pokud osadíte dvě 120mm volné pozice přímo pod grafickou kartou. Skříň tak dodává grafické kartě opravdu chladný vzduch, kde pak následně ventilátor nad grafikou s pomocí zdroje vyfukuje ohřátý vzduch ihned ze skříně ven. Osazení vodního chlazení je možné, do skříně se vejde 240mm výměník na přední pozici, ale vzduch si musí brát z boku, což rozhodně není ideální řešení. Výkon AiO tedy bude v tomto systéme omezený. Teoreticky lze pro přívod vzduchu použít pozici zadního ventilátoru a to protož, že nad ním je ventilátor zdroje, který bude vyfukovat vzduch zase ven.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru na radiátoru na automatiku. Přece jenom delidnutý i3 7350K nepatří mezi nějaké žrouty, naopak je to velmi úsporný procesor s TDP pouhých 60W.
Pojďme se tedy podívat, jak si skříň vede z hlediska teplot a hluku.
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 49°C. To krásně ukazuje výkon airflow skříně a její potenciál se stále tichým chodem pouze tří ventilátorů a zdroje. V klidu pak procesor měl 31°C. Měření proběhlo při pokojové teplotě 23°C.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 63°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 29°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
Co lze tedy o skříni říci v praxi?
|