Strana 4 z 5
- Skříň v praxi – osazení komponent
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost ASRock v podobě základní desky X470 Fatal1ty Gaming-ITX/ac. Grafická karta pak MSI RX 580 8GB GamingX Plus s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesor je Ryzen 7 2700X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost G.Skill v podobě modelu TridentZ 2x8GB DDR4 3600MHz s RGB LED podsvícením. Pro chlazení procesoru jsem zvolil v základu přibalený chladič Wraith Prism od společnosti AMD.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru na automatiku.
Zde již smontovaný celý PC v provozu.
Ohledně montáže, ta je vzhledem k minimum volného místa dosti obtížná. Jenom u zapojování RGB kabelu od spodního osvětlení skříně jsem se celkem zapotil a byl jsem dost rád, že mám dlouhé a hubené prsty. Proto je nutné si během instalace komponent vše náležitě dopředu rozmyslet, abyste se pak někde zbytečně nezasekli a nemuseli to zas rozebírat. To je bohužel daň u všech takto malých nebo ještě menších skříní. Do skříně se tedy vejde pouze mini-ITX deska, nic většího. V případě grafických karet se vejde všechno, co má 320m a méně, což bohužel znamená, že zdaleka ne všechny grafiky se sem vejdou, protože hlavně nereferenční modely mývají dnes i více.
Chválím ale integrovaný zdroj, hlavně kvůli přizpůsobené kabeláži této konkrétní skříni na míru. Nicméně je pravda, že 600W s 80PLUS Bronze nemusí vyhovovat každému. Výtku mám určitě k absenci jakýchkoliv ventilátorů ve skříni, což pro praktický provoz není vhodné a je nutné tedy ventilátory doplnit. Pokud totiž nainstalujete výkonnější komponenty, jako jsem použil třeba já, stará se o veškerý odsun teplého vzduchu ze skříně pouze zdroj a to nestačí.
Komponenty se sice nepřehřívají, ale pokud by ve skříni byl jenom jeden odsávací ventilátor navíc, bylo by po problému. Proto doporučuji ke skříni přikoupit alespoň jeden ventilátor, který bude pomáhat celkové cirkulaci vzduchu. V ideálním případě bych to viděl na čtyři pomaloběžné ventilátory, kde by dva spodní foukaly studený vzduch do grafiky, a další dva by vyfukovaly ohřátý vzduch od CPU/GPU mimo skříň. Pokud by se držely otáčky všech ventilátorů kolem 800 ot/min, nemělo by to na zvýšení hlučnosti skoro žádný vliv, naopak by skříň jako celek byla tišší, protože by se komponenty méně zahřívaly.
Bezdrátové nabíjení telefonu iPhone X probíhalo naprosto v pořádku, ale tento prvek a jeho využitelnost bude hodně záležet na tom, kde budete mít tuhle skříň nainstalovanou. Určitě to není prvek využitelný pro všechny. Je to rozhodně neobvyklá výbava PC skříně.
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 65°C. Teploty jsou o to vyšší než jsem v jiných skříních zvyklý. Bohužel vnitřní airflow skříně se v základu spoléhá pouze na ventilátor ve zdroji, a to je málo.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 59°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 33°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Grafika hodně těží ze svého umístění na dně skříně a pod tlakem si nasává studený vzduch z vnějšku skříně. Celkově hodnotím hlučnost sestavy jako horší průměr, pokud by skříň byla vybavena alespoň jedním ventilátorem na odfuk horkého vzduchu byl by výsledek mnohem lepší. Tuto skříň si tedy každý potenciální kupec musí ještě „doladit“ sám a po instalaci ventilátorů je naopak jednou z nejlépe chlazených mini-ITX na trhu. Takže určitě doporučuji minimálně 2-3 ventilátory dodat.
Takže jaké je hodnocení?
|