Strana 4 z 5
- Noctua NH-U12P - teploty a výkon
Nyní pojďme k praktickým měřením a výsledkům. Celou sestavu jsme zavřeli do počítačové skříně, v našem případě v současnosti oblíbený Cooler Master Ellite 330. Skříň má osazeny 2x 120mm ventilátory. V prvním případě jsme ale nechali tyto ventilátory vypnuté a otáčky samotných ventilátorů na testovaných chladičích jsme nastavili kolem hodnoty 1000ot/min.
U chladiče Noctua jsme využili obě dodávané redukce, takže jsme měřili na hodnotě 900 a 1000ot/min. Jak vidíte, s vypnutým chlazení ve skříni, je i teplota testovaného Intel E6300 1,86GHz, dosti vysoko. Rozdíl proti BOX chladiči Intelu je ale veliký. Noctua je bezpochyby výkonnější. Slušně si vede i proti cenově oblíbenému AC Freezer, který má menší pasiv i ventilátor. Všechny chladiče jsou v tomto nastavení velmi tiché, ale BOX Intel nestíhá chladit.
Poté jsme s opět vypnutými přídavnými ventilátory ve skříni změřili teploty s maximálními otáčkami ventilátorů na chladičích. Chladící výkon samozřejmě významně vzroste. Nicméně v grafech máte i přesné otáčky ventilátorů. Noctua má 120mm, ostatní testované chladiče mají velikost svých ventilátorů kolem 80nm. I při výrazně nižších otáčkách a tedy výrazně nižší hlučnosti, je Noctua výkonově zdaleka nejlepší. Podotýkám, že teploty jsou v uzavřené skříni bez zapnutého přídavného chlazení.
Správně by ale měla být každá skříň chlazena pěkně 120x120mm ventilátory. Zapnuli jsme tedy oba dva na přibližně 900ot. Teploty se samozřejmě u všech chladičů posunuly rapidně dolů. Ventilátory testovaných chladičů jsme nastavili na přibližně 1500ot, což je hodnota běžného provozu při přijatelné hlučnosti. Samozřejmě ne všechny ventilátory lze na 1500 ot/min nastavit. Noctua běžela „jen" na svých maximálních 1300ot/min. Jenže to bohatě stačilo na to, aby se výkon tohoto chlazení projevil.
K výkonu tohoto chlazení asi netřeba cokoli dodávat. Pojďme tedy k závěru ...
|