TEST: NZXT E850 – kvalitní plně modulární digitální zdroj s detailním monitorováním spotřeby Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 23 listopad 2018
Přejít na obsah
TEST: NZXT E850 – kvalitní plně modulární digitální zdroj s detailním monitorováním spotřeby
Zdroj - provedení a výbava
Testy - plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.

U dnes testovaného zdroje NZXT E850 proběhlo vše v pořádku. Řekl bych i více než v pořádku. Zdroj nabízí přesně to, co bychom si od slušného zdroje představovali. Kolega pak svým měřením prošel i další věci zejména s ohledem na stabilitu napětí i proudů na větvích, které jsme vám neukázali, a všechno velmi dobré a bez zaváhání. Řadu věcí plní s obrovskou rezervou vůči standardům. Na 80Plus GOLD má účinnost v řadě případů vyšší a blíží se spíše PLATINUM zdroji, ale na to by potřeboval 94% v 50% zátěži. Nicméně mezi GOLD zdroji jde o nadstandardně kvalitní kus. To dokládá i stabilita napětí, která je jednou z nejlepších s nejmenším zvlněním a výkyvy, jaké jsme kdy naměřili. Design je tedy opravdu kvalitní a spolupráce se SEASONIC se určitě vyplatila.  

Snad jen teploty na výdechu jsou vyšší než u podobných zdrojů, protože NZXT se soustředilo na tichý provoz spíše než co nejnižší teploty. Nejde o žádnou tragédii, zdroj rozhodně „nežhne“. Je nicméně velmi tichý, v pasivním režimu do 100W odběru bezhlučný, ve středních zátěžích velmi tichý a trochu slyšet je až ve vysokých zátěžích, kdy se ale bavíme o odběru kolem 600-800W, což už bude celkem určitě v tom PC hučet něco mnohem víc :). Nicméně ano, design průduchů chlazení je hodně omezený, perforace nejsou moc velké a osobně bych možná dal spíše přednost klasické mřížce než tomuhle, ale z hlediska funkčnosti to nehraje moc velkou roli. Evidentně.

Líbí se mi jinak zpracování kabeláže, kdy hlavní napájecí kabely jsou poctivě udělané, opletené a zase kabely pro disky apod. jsou pěkně ploché, obojí tedy velmi praktické. Konektorů je v případě E850 verze více než dost. Jsou zde dnes v high endu běžné 2x 8-pin pro CPU napájení na desce a také hned 3x 8+8pin pro grafiky a k tomu hromada všeho dalšího.

Specialitou je pak tedy USB, kterým lze zdroj propojit s PC a skrze CAM aplikaci můžete jednak řídit a sledovat ventilátor ve zdroji, což není obvyklé u běžných zdrojů, ale hlavně můžete sledovat napájení a odběry samostatně CPU, GPU a ostatního, vše zaznamenávat, atd.

Tohle je velmi zajímavá funkce, kterou někteří určitě ocení, protože dosud sledování těchto hodnot nebylo běžně takhle snadno dostupné. Je to velmi velmi šikovné a informativní.

  • Závěr

Celkově NZXT velmi mile překvapilo. Kvalita zdroje je ve všech ohledech nad očekáváním. Spolupráce se SEASONIC byla skvělá volba. Po stránce funkčnosti nelze nic zdroji skutečně vytknout, je výkonný, stabilní má vysokou účinnost a ve všech ohledech patří k nejlepším zdrojům na trhu, zejména v 80PLUS GOLD nabídce. Je také rozměrově kompaktnější než většina konkurence, i když to asi nebude zásadní praktická výhoda u drtivé většiny sestav, kam tyhle zdroje běžně míří. Velmi zajímavou novinkou je ale ta extra funkce a možnost monitorování spotřeby komponent a řízení otáček ventilátorů i ve zdroji. Skrze CAM je to jednoduché, přehledné a mnozí uživatelé z toho budou nadšeni, protože přesně tohle jim vlastně chybělo.

Bohužel je tu jedna drobnost, která přeci jen trochu kazí radost. Cena. Oficiálně je E500 edice za 126 eur, E650 za 136Eur a testovaná E850 za 156 eur. V ČR jsou pak dostupné a skladem za 3300, 3600 a 4400 korun vč. DPH. Reálně jsou to tak jedny z nejdražších 80PLUS GOLD zdrojů ve svých výkonových třídách. Když budu chtít solidní GOLD 850W zdroj, začínají někde kolem 3000 korun. Do 3500 korun jsou tam velmi dobré kousky. Ano, NZXT E850 má pár věcí navíc, zejména ten monitoring je velká věc, současně patří kvalitativně a provedením k nejlepším GOLD zdrojům, a to vše navíc podpořeno 10 roky záruky (což také něco stojí, ale minimálně jeden konkurent tohle nabízí také). Ta cena by možná byla více stravitelná, pokud by šlo už o 80PLUS PLATINUM zdroj.

Osobně bych si nicméně přál, aby ta cena přeci jen byla přístupnější, protože samozřejmě spousta lidí, co si jinak kupuje NZXT skříně, jako třeba super-populární S340 ELITE nebo novou H500 apod., tak si za takovéhle peníze zdroj pravděpodobně nekoupí. I když kvalita ceně a výbavě rozhodně odpovídá. Doufám, že NZXT dokáže tyhle zdroje stáhnout někam k cenám 2700, 3000 a 3800 korun, pak bych neměl námitek. Nicméně i tak v tuto chvíli si od nás odnáší doporučení. Je to vynikající zdroj po všech stránkách s výbornou, užitečnou a zajímavou novou funkcí navrch.

Hodnocení: 93%

Za zapůjčení děkujeme společnosti NZXT

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Monitoring 2018-11-26 07:24:38

Dobrý den. Prosím o vysvětlení, jak zdroj pozná spotřebu CPU a GPU v případě, kdy grafika je napájena pouze z MB. Děkuji.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-26 15:18:38

Hmm, a teď je tu praktická otázka za pět bludišťáků a technická druhá za deset
- kdo si koupí tenhle hi-end zdroj a bude mít low end kartu, co jí stačí pcie slot?
- druhá otázka zní, jestli ono v normě pro ATX není dáno, co se přes co (kterou žílu 24pinu) napájí. U 4/8pin je to dané, ale jak se zachází v rámci desky se vším co přijde 24pinem nevím (a nechce se mi to zjišťovat)

Taky předpokládám jistou míru sofistikovanosti monitoringu zdroje, kdy bude schopný zaznamenávat hodnoty v čase a zjistí si "klidovou" spotřebu pro všechny integrovnaé komponenty desky a nárůsty pak přiřadí cpu/gpu. Nevím. Ale čekal bych nějaký podobný princip
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-27 10:03:46

Nezáleží na tom, zda má karta přídavné napájení, protože to zdroj dokáže monitorovat a změřit +- přesně (tedy teoreticky). Ovšem ani zdaleka přesně nedokáže rozlišit kolik W spotřebuje gk v pcie (případně další karty v ostatních slotech), cpu, zvukové obvody, ram, atd. Takže zdrojem udávané spotřeby (minimálně "spotřebičů" napájených z 24+4/8 "větví") jsou v podstatě "odhadem". PSU může změřit pouze celkový odběr/spotřebu, ale ne odběry/spotřeby jednotlivých komponent, stejně jako by nedokázal změřit přesné spotřeby třeba 3 HDD napojených na 1 "větev" zdroje, ale jen jejich celkový odběr/spotřebu.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-27 10:09:36

Jasně, ale vezmu-li typickou situaci, tedy slušnou dedikovanou grafiku a procesor, tak podle mě nebude problém oddělit od sebe "paušální" spotřebu desky včetně všeho, co je na ní napojené a pak dle průběhů spotřeby na jednotlivých vodičích zjistit, co žere cpu a co gpu.
Stejně bych to vše bral jen orientačně a moc nevím, komu k čemu tahle funkce bude.
Jako onanie, jéé, v téhle pasáži to žralo 500watt a tady ve hře o kus dál jen 450 jde mimo mě.

U procesoru a grafiky mě zajímá defakto napětí + teplota a to v souvislosti s tím, jak dokáže daná komponenta držet boost. Nějaké spotřeby jsou mi defakto ukradené, obzvlášť když kupuju komponenty, u kterých se předpokládá, že budou v zátěži žrát matky i s kočárky.

A když jsem hodně zvědavý u nových sestav co to žere, tak použiju zásuvkový měřák, ale to mě zajímalo, když jsem vyhazoval staré xeony a i7-9xx a nahrazoval je prvními threadrippery a ryzeny. Teď je mi to tak nějak jedno.
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-27 10:09:10

A tak jsem to celé vlastně myslel - prostě celé to "měření" spotřeby komponent pc zdrojem je nesmysl (podobně, jako RGB osvícení), je to jen výplod marketingu a tahání peněz z kapes oveček.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Presnost merania 2018-11-26 08:56:34

Mna by zaujimalo ako velmi presne ta aplikacia resp. snimace v zdroji meraju. Aby to nebolo ze sice daco meria ale realne hodnoty su ine. Aby sa na to niekto nespolahol a prilis neosolil OC ;-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-27 12:27:36
avatar
velmi přesně, elektronika ve zdroji měří a monitoruje vše co zdrojem prochází a jednotlivými větvemi ;)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1614x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1802x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3920x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1293x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1