"digitální" zdroj s detailním monitorováním spotřeby
Nová generace zdrojů s novou funkcí monitoringu je zde. Dnes se podíváme na 850W PSU od NZXT. Na tenhle zdroj jsem byl docela zvědav. Patří totiž do nové generace zdrojů, které jsou takzvaně „digitální“ a obsahují elektroniku, která dokáže následně poskytovat data o odběru na jednotlivých větvích, a tedy prakticky o spotřebě vašich komponent v PC. Samozřejmě je k tomu zapotřebí i odpovídající aplikace, to vše ale právě nedávno na trh uvedená E série zdrojů od NZXT nabízí.
Já mám dnes k dispozici zatím nejvýkonnější verzi, tedy E850, dále v nabídce jsou E650 a E500. Všechny zdroje nabízejí 80PLUS GOLD certifikaci, jsou plně modulární a nabízí mini-USB konektor pro připojení skrze USB k desce a tedy monitorování odběru. Liší se samozřejmě celkovým výkonem a tomu odpovídajícím počtem konektorů pro napájení. A samozřejmě se liší i cenou. Všechny tři modely mají ale nadstandardní základní záruku v délce 10ti let. NZXT si tedy docela věří a dnes se podíváme v našem praktickém testu, zda je důvěra opodstatněná.
Pokračujeme tedy v uživatelských testech napájecích zdrojů, kdy se opět omlouváme některým nadšencům, kteří by rádi sáhodlouhé testy, grafy a všechno kolem, ale v našem případě se snažíme o testy přístupné opravdu běžným uživatelům. Proměřili jsme celý zdroj a naše recenze je takovým shrnutím toho základního a hlavního, co tento zdroj v praxi skutečně nabízí.
NZXT E850
V tomto případě se tedy jedná o zdroj klasického formátu ATX. Asi se mnozí ptáte, čí technologický základ tento zdroj používá, protože samozřejmě zdroje vyrábí jen několik málo firem, a většina zdrojů v obchodech, které vidíte od desítek značek, jsou právě těmi několika OEM výrobci vyrobeny. NZXT se tím nijak netají a hrdě ohlásilo tuto série ve spolupráci se SEASONIC, tedy absolutní špičkou na poli výroby zdrojů. NZXT si samozřejmě mohlo některé věci přizpůsobit a pochopitelně si udělalo celkový vnější design a SW podporu. Dnes se podíváme na výsledek spolupráce NZXT a SEASONIC, kterým je právě testovaný E850 …
Základní parametry vidíte v tabulce. Samozřejmě na otestování udávaných celkových 850W se podíváme v testu. Pokud jde o napájecí konektory, tak zdroj má 24-pin, 2x 4+4pin (2x 8pin) pro napájení desky (CPU), a 6x 6+2pin (6x 8pin) pro grafické karty. K tomu ještě 8x SATA a 6x klasické molex.
Specialitou je pak mini-USB, kterým propojíte zdroj a desku (USB) a pomocí toho pak budete moci monitorovat, sledovat zaznamenávat odběr zdroje a jednotlivých klíčových komponent. K tomu všemi slouží samozřejmě CAM aplikace, kterou NZXT používá pro monitorování, nastavování chlazení i RGB podsvícení u všech svých současných produktů.
E850, stejně jako slabší bratříčci se snaží o velmi vysokou kvalitou a špičkovou funkčnost za ještě rozumné peníze. SEASONIC základ v tomto případě tedy používá jednu ze svých lepších a prověřených platforem s vylepšeními. Jedná se o konstrukci s jednou velmi silnou 12V větví. 80 PLUS GOLD účinností a plnou modularitou. NZXT tohle prodává s nadstandardní zárukou 10 let.
Podívejme se tedy na to, co nabízí a jak funguje tenhle zdroj v praxi …