Strana 5 z 5
Ještě nebyla řeč o tzv. „Smart DEVICE“. Ano i menší verze H400i nabízí to samé, co H700i. Asi znáte ty moduly pro připojení všech ventilátorů ve skříni, které dokáží řídit otáčky. Tak tohle je to samé, jen poněkud chytřejší. Kromě ventilátorů se do tohoto modulu připojují i LED pásky, kdy je skříň v základu vybavena integrovaným horním RGB osvětlením (v horní části) a v příslušenství pak najdete ještě druhý klasický RGB pásek, který můžete připnout na předek skříně. Skříň je tedy v základu plně RGB osvětlena.
SMART DEVICE je řešení, které kombinuje dva produkty NZTX. HUE+ osvětlení a GRID+ V3 modul pro řízení ventilátorů. Oba produkty lez zvlášť dodatečně zakoupit a použít do jakékoliv skříně. V případě H700i, 400i a H200i se tak NZXT rozhodlo udělat integrovaný jednodušší modul spojující funkčnost obou. A umí ještě něco navíc. Umí se učit. Ano strojové učení dorazilo i sem. Systém se postupně učí o jednotlivých ventilátorech, o použití vašeho PC a tedy nutnosti chlazení a podle toho všeho by mělo postupně nastavovat inteligentně otáčky ventilátorů, jak je třeba. Ke všemu je pochopitelně nutný software, kterým je CAM. Jenže to má řádu háčků.
CAM aplikaci používám už dlouho, je pěkná a zejména pro nastavení RGB osvětlení u KRAKEN či RGB HUE+ osvícení PC je to úplná paráda. CAM toho umí i podstatně více, problém je, že program stále není hotov. Často má problémy vůbec fungovat, problémy s přihlášením jsou běžné a tak dále. Kromě toho vlastní strojové učení probíhá v určitých schématech, kdy procesor musí být zatížený na určitá % atd. Vzhledem k tomu, že třeba u mě můj procesor téměř nikdy nejede v idle nebo prostě bez zátěže, systém se tak nedokáže „doučit“ vše. A nastavuje otáčky dost konzervativně.
Upřímně řečeno, celý ten systém se ani po delší době učení nenaučil mnoho a s jednoduchým manuálním nebo klasickým automatickým nastavení jsem dosáhl všeho, čeho jsem potřeboval. Tedy tichého a účinného chlazení. Takže na rovinu říkám u H400i stejně jako u H700i toto:
- SMART DEVICE NZXT je zbytečný nesmysl!
Celé řešení je naprostá zbytečnost a je jediným negativem jinak vynikající řady skříní NZXT Hx00i. Osobně říkám, že i kdyby to fungovalo, CAM fungoval a vše běhalo, jak NZXT doufá, že bude běhat, tak je to stejně nesmysl. Duplikuje něco, co v počítači, který tuhle skříň použije, stejně každý máme přímo na základní desce! Nepotřebujeme žádný modul pro připojení a řízení ventilátorů, stačí že to máme na základní desce a vše vyladěné. Nepotřebujeme ani modul pro řízení osvětlení, i to dnešní základní desky mají a podporují. Pokud však někdo přesto chce NZTX modul pro řízení otáček, je zde samostatně prodávaný GRID+ V3 a pro osvětlení tu máme HUE+. Obojí samostatně dokoupitelné pro ty, kteří toto opravdu chtějí používat. A u toho má NZTX zůstat.
Takhle ale SMART DEVICE cpe v Hx00i modelech všem, bez ohledu na to, že je prostě zbytečné a nefunguje ani zdaleka tak, jak NZXT doufá že někdy bude. Celé řešení však určitě není zadarmo a klidně bych řekl, že o tak minimálně o 700 korun prodražuje celou skříň. A prostě zbytečně. Pokud by existovala verze bez tohoto modulu, byla by určitě populárnější.
H400i je stejně jako větší H700i jedna z nejlepších, troufám si říci možná i nejlepší skříň, kterou NZTX dosud udělalo! Krásný design, funkční design, masivní zpracování bez zbytečného používání drahých speciálních materiálů (žádné plýtvání hliníkem). Vše promyšlené, přístupné atd. H400i je výrazně kompaktnější než H700i. Což je samozřejmě pointa mATX modelu.
Jediné, co bych zpracování skříně mohl vytknout, tak možná ty konektory a zapínání nahoře bych chtěl vyřešit nějak s možností zakrytí, a přidal bych USB Type-C, ale to je jen drobná výtka, což platí pro celou řadu. Jinak jsem nadšený designem, prostorností, zpracováním, chlazením prostě paráda! A stejně jako u H700i, tak i u H400i to celé NZXT kazí tím „hloupým“ chytrým řešením pro podsvícení a hlavně „inteligentní AI“ řízení ventilátorů. Ani kdyby to fungovalo (jako že prostě nefunguje), tak je to naprosto zbytečná duplikace stejné funkčnosti, co umí a nabízí v základu každá slušná základní deska dnes a tu každý v PC mít prostě bude. Tak na co druhé podobné řešení ještě ve skříni? Nepotřebuje to prostě téměř nikdo. Zbytečně prodražuje celou skříň, která pak stojí 3900 korun, což sice není vyloženě špatná cena, ale bez toho „SMART DEVICE“ by mohla stát třeba zajímavějších 3200, což by byla mnohem odpovídající cenovka.
Takže i u tohoto modelu musím říci, že NZXT H400 je nejlepší mATX skříň, kterou NZXT vyrobilo a u toho mělo zůstat. Doufám, že uvede tedy právě H400 bez „i“ verzi, tedy bez toho „chytrého udělátka“, která bude o něco levnější a tím pádem cenově mnohem atraktivnější skříň. Kvalita zpracování je na špičkové úrovni, ale konkurence v této cenové hladině je stále větší a silnější. Ano, díky tomu kritizovanému modulu má i funkční LED podsvícení v základu s možností regulace, ale je to prostě méně efektivní a dražší řešení než píchnout ten LED pásek do základní desky atd.
H400i je jinak skvělá moderní mATX skříň s odpovídajícími možnostmi, uspořádáním, kvalitním zpracováním a plnou výbavou. Rozhodně můžeme doporučit, ale poměr cena-výkon je trochu zkažený tím nadbytečným Smart Device. Brzy se podíváme ještě na úplně ten nejmenší model z řady, v redakci máme také H200i pro mini-ITX, takže pokud chcete něco ve stejném designu a zpracování ještě menšího, tak vás může zajímat.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|