TEST: NZXT H500 – kvalitní, skvěle vypadající a cenově dostupná PC skříň. Nástupce S340. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sunday, 09 September 2018
Přejít na obsah
TEST: NZXT H500 – kvalitní, skvěle vypadající a cenově dostupná PC skříň. Nástupce S340.
Exteriér
Interiér
V praxi - montáž komponent, omezení a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – montáž komponent, omezení a chlazení

Jako obvykle samozřejmě skříň testujeme v praxi, pokud jde o montáž komponent, hledáme omezení, jak se s ní pracuje a také samozřejmě zkoumáme chlazení. H500/500i je kompaktní ATX case (menší už být nemůže, aby se tam ATX vůbec vešla). Zaměřena je hlavně na design spíše než na maximální účinnost chlazení. Kvalita zpracování je příkladná, tlusté plechy, jednoduchá a funkční pevná konstrukce, minimum oddělitelných dílů = minimální komplikovanost atd.

 

  • Základní deska

Pokud jde o montáž základní desky, skříň podporuje jen maximálně standardní ATX velikost. Samozřejmě můžete osadit i menší mATX a mini-ITX formáty. Větší E-ATX do ní ale dost dobře nenacpete a nedoporučuji to zkoušet. Místa kolem ATX desky není kolem mnoho, není prakticky žádné. Problém je to hlavně při montáži a zapojení nahoře.

U některých skříní si můžete sundat horní panel, zde to není možné, takže montáž je trochu krkolomnější, zejména když necháte osazený horní 120mm ventilátor. Nicméně jinak ATX deska se vejde bez potíží, vše je, jak má být. Na ukázku tam máte Gigabyte AORUS X399 ATX, tedy high end desku pro AMD Threadripper a vejde se akorát.

 

  • Grafická karta

Pokud jde o grafickou kartu, do skříně se vejdou i ty nejdelší modely. Oficiálně je udáváno 381mm, ale to platí bez osazených ventilátorů a AiO výměníku vpředu, když je tam osadíte, bude maximální délka karty kolem 330mm, což je stále více než dost i pro nejdelší současné modely.

Na ukázku jsem tam dal ASUS STRIX RX VEGA 64 OC, tedy 300mm dlouhou grafiku a je tam ještě hodně místa a to i když osadím AiO chlazení dopředu. Takže v tomto ohledu naprosto bez potíží. H500i verze nabízí i možnost vertikálního osazení karty, což zejména u této skříně kvůli omezenému chlazení důrazně nedoporučuji. U H500 možnost vertikálního osazení není, chybí tam potřebná příprava na zadní pozici.

 

  • Disky

Pokud jde o disky, tak v současnosti už není samozřejmě žádný problém. Základní desky mají obvykle až dvě pozice M.2, které dnes obvykle využijeme, takže 4x 2,5“ SSD a 2x 3,5“ HDD úplně stačí. Osazení je jednoduché, přímočaré, nic komplikovaného.

 

  • Zdroj a kabeláž

To samé platí i o osazení zdroje. Pozice má zespodu vyjímatelný filtr. Zdroj se tedy dává ventilátorem dolů. Vejdou se sem i ty nejdelší ATX zdroje s veškerou potřebnou kabeláží. Ta má dostatek prostoru a připravené rozvody, takže ji lze pěkně uklidit. H500i verze má navíc i ten inteligentní modul pro ventilátory a RGB LED, která u H500 verze v ceně není.

 

  • Chlazení

NZXT u H500 změnilo koncepci chlazení proti předchozí S340 generaci. Ta měla přístup vzduchu pod přední panel nahoře a dole. Kdy tedy prostor pod předním neprůchozím panelem byl „dutý“. Tohle sice zůstalo i u H500, ale změnil se přístup vzduchu.

Nyní je panel neoddělitelný, prostor pod ním zůstal a vzduch do něj proudí skrze přední část bočnice a částečně také od spodu. Oba průduchy jsou opatřeny protiprachovým filtrem, což není vždy obvyklé u tohoto typu řešení. Skříň má sice v základu osazené 2x 120mm ventilátory, ale tak, že v základu se hůře chladí, protože jeden ventilátor je vzadu (správně) a druhý ventilátor je na stropě, což je špatně. Ten ze stropu minimálně přehoďte do přední pozice. Samozřejmě NZXT může počítat s tím, že do přední pozice osadíte AiO. Skříň je celkem jasně vymezena, pokud jde o možnosti chlazení, ale vše je zcela dostatečné.

Na zadní pozici se dá dát 120mm výměník/ventilátor, na horní pozici lze dát jen 120/140mm ventilátor a do přední pozice lze dát 2x 120/140 ventilátor a nebo až 280mm výměník. Na ukázku jsem tam dal 240mm výměník a krásně se to montuje, protože to můžete udělat mimo skříň a ten panel tam jen vevnitř nasadit, je to lepší než u minulé generace S340.

Podle mě jsou možnosti chlazení dostatečné. Jen v základu, pokud chcete zůstat u těch dvou základních ventilátorů, ten ze stropu hoďte dopředu. Udělá to několik °C na CPU i GPU.

Pokud jde o maximální výšku klasického CPU chladiče, NZXT uvádí 165mm a to se tam přesně vejde. na ukázku tam máte NOCTUA NH-U14S TR4, který má přesně 165mm a vejde se to tam akorát.

Takže k závěrům …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 375x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 247x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 842x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1469x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 6