TEST: NZXT Phantom Full Tower - Klasicky uspořádaná populární designově pěkná PC skříň Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 15 July 2015
Přejít na obsah
TEST: NZXT Phantom Full Tower - Klasicky uspořádaná populární designově pěkná PC skříň
NZXT Phantom - Exteriér
NZXT Phantom - Interiér
Case v praxi - Osazení komponent
Závěr a hodnocení

 

 

  • CASE v praxi - Osazení komponent

Jako obvykle jsme do skříně zkusili osadit některé z extrémnějších komponent, abychom zjistili, jaká jsou omezení skříně, a co nám jako uživatelům reálně nabízí. To je asi to, co nás všechny zajímá především.

  • Prostor ve skříni - osazení základní desky

NZXT Phantom je opravdu velký. Bez problémů do něj osadíte i desku, jakou je extrémní ASUS RAMPAGE X99, která má obří formát E-ATX. A jak vidíte, vešla by se tam i ještě větší deska. Výrobce s tím počítal:

Rozhodně není běžné mít ve skříni tolik prostoru a ukazuje se, že skříň je opravdu dlouhá. Upevnění desky je standardní, možnost vést kabeláž na zadní stranu je zachována i při osazení E-ATX.

  •  Osazení chlazení procesoru

Už jsme si řekli, že na dnešní dobu je PHANTOM spíše užší skříní. Nicméně pořád má 222mm. Při osazení desky a procesoru zbývá na chladič podle výrobce zhruba 170mm. Zkusili jsme osadit tedy velký NOCTUA NH-D14:

A žádný problém, i tento veliký chladič se krásně vešel a bočnice se daly zavřít. V tomto směru tedy skříň obstála dobře.

  • Osazení grafické karty

Vzhledem k tomu, že už víme, že do skříně se krásně vejde E-ATX deska a s rezervou, těžko nás překvapí, že není problém do skříně vměstnat jakoukoliv současnou grafiku. Včetně například 30cm dlouhé nejvýkonnější grafiky současnosti:

AMD Radeon R9 295X2 se do skříně vejde v pohodě. Výrobce udává, že lze osadit až 350mm dlouhou grafiku. Jak si ale všimnete, konkrétně u Radeon R9 295X2 může být trochu "problém" s jeho all-in-one vodníkem. Ale k tomu až později.

  • Osazení zdroje

Prostor pro zdroj je klasicky dole. Nicméně zpracování se nám tady trochu nelíbí. Celkem zajímavý nápad jsou gumové podložky (i když ty moc nedrží, když není zdroj osazený). Problém ale máme s příliš hustou perforací, která je sice chráněna ze spodu skříně filtrem, ale přístup vzduchu do zdroje by rozhodně mohl být lepší:

Pokud jde o omezení délkou zdroje, tak to v této skříni rozhodně problém není a vejdou se sem i ty největší kousky.

  • Osazení disků, mechanik atd.

Skříň používá nejjednodušší bezšroubkový mechanismus osazení disků. Prostě si vyndáte jeden z těch plastových rámečků, "oblečete" do něj váš pevný disky a zase ho zacvaknete zpět do skříně. Snadné a funkční.

Vzhledem k tomu, že skříň byla uvedena už v roce 2010, je zde na náš vkus moc 5,25" pozic (jsou tací, kteří už nemají využití ani pro jednu). Upínání 5,25" mechanik je pak řešeno také bezšroubkově. Skříň pak nemá žádné speciální 2,5" pozice pro SSD disky apod.

  • Chlazení skříně a komponent

Dostáváme se k oblasti, kterou už jsme několikrát nakousli. Chlazení a jeho možnosti. V této skříni najdete celkem 4 ventilátory od výrobce. 3x 120mm a 1x 200mm. Jejich umístění je vzhledem k návrhu skříně rozumné, i když z dnešního pohledu ne ideální. Všechny osazené ventilátory mají samoregulaci, ale dají se i řídit ručně a za běžných okolností jsou velmi tiché.

Horní 200mm pozice jsou však rozhodně ne moc ideální (ale lze tam i 240mm výměník osadit) pro osazení all-in-one chlazení, k přední 120mm pozici se s výměníkem těžko dostanete a dávat all in one chlazení na bočnici? Nešikovné. Jedinou skutečně připravenou možností je tak strčit výměník na pozici zadního ventilátoru, kam se vejde jen jeden 120mm. Z pohledu roku 2010 je toto řešení pochopitelného, v té době ještě běžně all-in-one vodní chlazení nebyla rozšířená. Pro současná řešení chlazení je tak vnitřní uspořádání skříně trochu problém. Nicméně jako takové je řešeno funkčně.

Vpředu není osazený 120/140mm ventilátor schválně. Byl by tam k ničemu. K diskům otočeným v koši s masivní bočnicí by se vzduch dostával těžko, proto NZXT zvolilo řešení bočního umístění. Mimochodem měl by jít osadit ventilátor i na zadní stranu hlavního koše s disky. Pokud jde o další až 230mm pozici v bočnici, nemá smysl ji osazovat.

No a jaká je skříň v praxi?



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1613x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1802x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3920x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1293x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1