Strana 4 z 5
- Instalace komponent - case v praxi
Tradičně nás hlavně zajímá, co do skříně lze dát a co už ne. Takže jsme opět sesbírali z polic nějaký ten hardware a začali jsme zkoušet, co se do skříně vejde a jak.
- Základní deska (velikost)
Začněme u základní desky. Maximem je formát ATX. V žádném případě to téhle skříně nenacpete větší E-ATX apod. Menší mATX či ITX jsou pochopitelně možné, ale skříň je ideální na ATC velikost.
A když zvolíte pěknou desku, v našem případě zvolená ASUS X99 DELUXE s výraznými lesklými bílými prvky, tak se to bude do skříně pěkně hodit. Instalace desky nepředstavuje žádný problém, i když jak vidíte, kolem rozhodně není místa na rozdávání.
Ideálně tahle skříň spoléhá na osazení nějakého pěkného all-in-one vodního chlazení, třeba právě od NZXT, které je v nabídce má. Jedno od něj máme a ukážeme vám jej později, dá se dát pěkně na strop skříně. Mnozí ale asi sáhnout po nějakém klasickém chladiči.
Oficiálně NZXT udává maximální výšku 161mm. Zkusili jsme tam tedy dát velký NOCTUA NH-D14 a vešel se tam o pár milimetrů. Takže jde to, ale je znát, že skříň není extra široká, jako některé jiné modely.
Protože vpředu nejsou žádné koše pro 5,25/3,5", má CASE hodně místa na grafické karty. Výrobce udává maximální délku 364mm, pokud osadíte nějaký výměník dopředu, tak pořád počítejte s minimálně 330mm.
To znamená a jak sami vidíte, že ani obří duální AMD Radeon R9 295X2 se svými 30cm na délku, nemá absolutně žádný problém s prostorem. Výměník této karty lze dát dopředu, ale podmě mě ideální bude dát ho na zadní stěnu.
Jak už je u podobných moderních designů zvykem, prostor pro disky je početně trochu omezen. Musí vám stačit 2x 2,5" pro SSD a 3x 3,5" pro HDD. Běžný uživatel by s tím ale neměl mít problém.
Osazení SSD je jednoduché, ale doporučujeme vybrat nějaké pěkné, protože na něj bude vidět. Z určené pozice vyjmete jednoduše rámeček, k němu disk přišroubujete a rámeček zasadíte zpět. Je skoro škoda mít tam ten SSD v téhle skříni jen jeden, nevypadá to pak dobře :).
Instalace HDD je složitější. Žádný speciální mechanismus, takže je nasunete do koše (nebo třen třetí dáte na podlahu) a musíte pěkně po staru šroubovat. Bohužel NZXT nemyslelo na vibrace, takže montáž disků je kov na kov, bez gumových podložek apod. Bude tedy dobré si tam nějaké dodat. Disky jinak nejsou chlazeny přímo ventilátory, což ale v dnešní době moc nevadí.
Osazení zdroje je jednoduché, kromě oddělení od zbytku komponent není tahle skříň nijak zvláštní v tomto směru. Vejdou se i hodně dlouhé zdroje. Chlazení skříně jako celku není v základu řešeno dobře. Výrobce totiž osadil 120mm na zadní stranu, což je v pořádku, ale druhý 120mm ventilátor není vpředu, kde by měl správně být, ale nahoře. Navíc a 140mm pozici a je to dost vidět. Rozhodně bych tedy uspořádání změnil a určitě bych dopředu osadit ne 120mm ale 140mm ventilátory. Alespoň jeden. Horní pozici nechal volnou, či ji ideálně zaplnil 140m all-in-one vodníkem pro CPU. Asi nejvíce mě na řešení chlazení mrzí to stupidní husté kovové síto naspodu a také příliš hustá perforace na zadní straně, kde má být prostě ideálně kulatá mřížka. Pokud bych tuhle CASE použil ke stavbě vlastního PC, vyřezal bych ten zadek a dal tam právě kulatou mřížku a spodek bych také asi vyřešil jinak. Každopádně jsou to dvě oblasti, které by výrobce mohl upravit.
A tím se dostáváme k dalším věcem a praktickým zkušenostem s touto skříní. Pojďme tedy k závěru shrnout naše poznatky.
|