Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a provoz
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Asus v podobě ROG X470 Crosshair VII. Grafická karta pak RTX 2080 8GB v edici Strix stejného výrobce. Procesor je Ryzen 7 2700X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost Patriot v podobě modelu Viper 2x8GB DDR4 3600MHz s RGB LED podsvícením. Zdroj dodala v rámci testu také společnost Be Quiet! v podobě modelu Dark Rock Pro 850W s platinovou certifikací. Pro chlazení procesoru jsem zvolil přibalený chladič Wraith Prism od společnosti AMD.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a na předním panelu zapnul RGB synchronizaci se základní deskou.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou. Vzhledem k ceně je to tak dobré, jak to asi jde. CASE pojme i E-ATX desky, ale kvůli průtahům pro kabeláž atd. doporučuji zůstat u ATX a menších formátu. Ohledně grafické karty omezeni nejste, vejde se sem jakákoliv současná grafika, klidně i dvě.
Omezeni jste jen šířkou skříně, pokud jde o výšku klasického CPU chladiče. 162mm znamená, že se sem prostě některé obří modely nevejdou. Ale to je běžné v této cenové hladině skříní. Instalovat komponenty do této skříně je prostě procházka růžovou zahradou. Upravit kabeláž od zdroje je díky 3cm mezeře celkem snadný úkol. Potěší i fakt, že na zdroj je zde udělán průhled. Někteří výrobci zdrojů se v poslední době snaží své modely zdobit, takže tady na něj alespoň uvidíte. Zdroj se teoreticky může účastnit i chlazení, kdy v tunelu jsou průduchy.
Pojďme se tedy podívat, jak si skříň vede z hlediska chlazení …
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima, protože RTX 2080 8GB není žádná úsporná herní karta.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 58°C. Efektivita vnitřního airflow je opravdu výborná. Z hlediska možnosti chlazení, jsou zde pozice pro radiátory, až 360mm vpředu, až 240mm nahoře (v kombinaci s maximálně 32mm vysoké RAM moduly) a 120mm vzadu. Tomu odpovídá i možnost osazení ventilátorů. Dopředu i nahoru se dají osadit až 140mm, vpředu jsou z výroby osazené 120mm RGB.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 65°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 31°C, s tím že ventilátory se točily pouze dva ze tří a na velmi nízké otáčky. Sestava byla i v maximální zátěži krásně tichá, takže bych ji takto s klidem doporučil i lidem, co jsou na tichý chod herního PC velmi vysazení.
|