Strana 3 z 4
Není pro nás problém nechat zdroj otestovat skutečně řádně a dát sem 10 vyčerpávajících stránek testů a grafů - k potřebnému vybavení máme zprostředkovaný přístup. Nicméně nebudeme si nalhávat, že by běžný uživatel vůbec pochopil, o co ve všech těch grafech vůbec jde a co tam má hledat. Ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina ostatních čtenářů (včetně nás samotných) podle nás uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Zajímá nás zkrátka, jestli zdroj splňuje, co slibuje a je kvalitní.
Zaměřili jsme se tedy jen na dvě důležité věci. Tím prvním je samozřejmě činnost v třech stupních zatížení zdroje. A tím druhým je v těchto stejných případech zatížení změření napětí a jeho základní stability na jednotlivých větvích.
Výrobce se chlubí účinností až 86% a certifikací 80 PLUS BRONZE, což je dnes takový minimální standard, co by počítačový zdroj měl vůbec plnit. Pro její získání musí mít ve 20% zátěže zdroj účinnost minimálně 81%, v 50% zátěže pak účinnost 85% a v maximální 100% zátěži nesmí být účinnost nižší jak 81% (platí pro 230V síť). A realita?
Podle našich měření má zhruba při 20% zátěži účinnost 83,1%. V střední zátěži (50%) se vykazuje účinnost 86,1%. A v maximální 100% zátěži se účinnost udrží na 83,4%. Tento zdroj tedy splňuje certifikaci BRONZE bez problémů a lehce ji i překračuje. Nicméně řekněme si na rovinu, že účinnost 83-86% není na dnešní poměry žádný zázrak a u výkonnějšího PC s odběrem komponent v zátěži třeba až těch 500W, bude tento zdroj odebírat ze sítě ve skutečnosti kolem 600W, zatímco zdroj s účinností nad 88% (80Plus GOLD) by odebíral 560W u zdroje s účinností přes 91% (80Plus Titanium) by to pak bylo už jen kolem 540W! Zvýšený odběr pak znamená i zátěž pro chlazení a pro komponenty zdroje obecně.
S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují. Standart ATX 2.3 předepisuje +/-5% tedy u 3,3V větve to je 3,14-3,46V u 5V je to 4,75V až 5,25V a 12V je to 11,4V až 12,6V. A náš zdroj?
Kolísání napětí je překvapivě minimální po většinu zátěže. Samozřejmě se stoupajícím odběrem je náročnější stabilitu větví a napětí udržet. Ani v maximální zátěži se pak zdroj nedostává vyloženě do úzkých, i když samozřejmě oslnivé to není, ale vzhledem k ceně i základní kvalitě komponent zdroje to lze považovat rozhodně za dobrý výsledek. Zdroj bez problémů splňuje předpisy a standardy, které tvrdí, že plní.
Minule nám bylo vyčítáno, že jsme pozapomněli na teploty a hlučnost zdroje. A tak jsme tato specifika také do recenze zařadili. Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích.
V nižší zátěži byla teplota vzduchu vycházejícího ze zdroje jen kolem 29°C a ventilátor se jen pomalu otáčel, takže byl v podstatě neslyšitelný. Ve střední zátěži už se otáčky ventilátoru zvýšily a zdroj už byl slyšet. Teplota se zvedla k 34°C. Při vyšší zátěži blížící se 100% však už zdroj začal dost topit. Ventilátor se také rozjel. Teploty přes 41°C a ventilátor byl velmi jasně slyšet a doslova byl hlučný. Ta hranice, kdy už začne být ten hluk opravdu obtěžující je zhruba kolem 400W, což bohužel nebude u některých sestav žádný problém dosáhnout.
Takže pojďme udělat nějaké ty závěry ...
|