Strana 4 z 5
- Case v praxi – osazení komponent
Do skříně jsem namontoval desku ASUS Crosshair V Formula Z na socketu AM3+ a osadil ji extremním procesorem od AMD FX9590 s 220W TDP a nainstaloval na desku a procesor osadil chladičem stejné značky jako case, a to konkrétně modelem Fortis 3, na který vyjde v blízké době samostatná recenze také. Jako grafická karta posloužila Asus Matrix, paměti od Kingston a pevný disk SSD od Intelu. Celé to napájel výkonný zdroj od Be Quiet! Dark Power 10 850W s platinovou certifikací.
Z hlediska velikosti desky jste omezeni na maximálně standardní ATX formát. Větší se do skříně teoreticky vejde, ale pak už by nefungovala ta case po stránce uspořádání kabelů apod. Není ale moc pravděpodobné, že by do ni zkoušel někdo cpát tak velkou desku. Klasický ATX padne do skříně jako ulitý. Omezeni nejste u grafické karty. Na trhu neexistuje grafika, která by se sem nevešla. Vejde se sem vše, včetně víceslotových řešení, více grafik, nebo i kompletních systémů s AiO kapalinovým chlazením.
Ve skříni jsme na desku osadili SilentiumPC FORTIS 3 chladič, který je jedním z nejvýkonnějších modelů, který tato firma nabízí. Je to klasický velký věžový chladič. Maximálních 161mm, které se do skříně vejde v oblasti výšky chladiče CPU, splňuje ideálně.
Takto postavená sestava byla krásně tichá a opravdu kvalitní airflow ve skříni nedovolil, aby se cokoliv přehřívalo. Rozhodl jsem se proto naměřit teploty v OCCT, Unigine Valey 1.0 jakož to „herní“ režim a pak samozřejmě IDLE režim, tj prohlížení internetu, filmy apod..
Vodní chlazení - Fractal S24
Jak bylo řečeno, deska nabízí i slušné možnosti pro osazení výměníků vodního chlazení. Vyzkoušeli jsme to s jedním 240mm modelem. Na Fractal Desing S24 vyjde brzy samostatná recenze, ale nemohl jsem odolat tomu tento AIO vodní set vyzkoušet v této skříni, pokud to umožňuje. Výsledky byly ohromující.
Volba umístění radiátoru padla na strop skříně, kam jsem upevnil celo-měděný 240mm radiátor, dobré je že ani po instalaci radiátoru není problém s manipulací třeba napájecího 8pinu od zdroje do základní desky, výrobce tam nechal celkem velkou mezeru.
A jak si tedy skříň ve spojení s vodním chlazením poradila s 220W bestii od AMD?. Velmi dobře dokonce i velmi tiše. V klidu se teploty pohybovaly na úrovni 28-30°C v zátěži v OCCT pak pod 65°C. Bylo poznat, že vodní chlazení od Fractalu S24 je velmi výkonný AIO vodník a že rezervy jsou zde stále obrovské, a věřím tomu, že by si tento vodník poradil i s chlazením grafické karty, pokud byste ji do vodního okruhu zapojili, což Fractal S24 díky rozebíratelné konstrukci dovoluje.
Takto postavená sestava byla opravdu brutálně tichá a kvalitní airflow ve skříni nedovolil, aby se cokoliv přehřívalo. Rozhodl jsem se proto naměřit teploty v OCCT, Unigine Valey 1.0 jakož to „herní“ režim a pak samozřejmě IDLE režim, tj. prohlížení internetu, filmy apod.
Vzhledem k tomu, že skříň stojí jen 1300-1400 korun, jsou její možnosti více než bohaté a z hlediska běžného HW nemá vlastně žádná významná omezení. Pojďme k závěru ...
|