Strana 5 z 5
Hlavní devizou této skříně je opět velmi dostupná cena, kdy se SilentiumPC jako obvykle snažilo zachovat rozumný konstrukční návrh, nabídnout rozumný design ale kompletní funkčnost, bez velkých kompromisů. A opět se mu to povedlo.
Samozřejmě nebudeme si lhát, že materiálově jde o nějaký zázrak. Nejde. Konstrukce odpovídá základní ceně „neRB“ verze skříně, být ten ocelový plech ještě tenčí, už by šlo o papír. Nicméně z hlediska základní funkčnosti je to OK, s dvojnásobně drahou skříní si ji však nespletete, už jen na váze je prostě více materiálu znát. Nicméně vzhledem k cílové nízké ceně je Regnum RG4T opravdu dobře udělaná a pochybuji, že by se dalo vymyslet více. Tím spíše, že má i moderní prvek v podobě temperovaného skla (který současně zvyšuje pevnost skříně) a ve výbavě najdete rovnou i tři solidní 120mm ventilátory, které sami o sobě stojí dohromady několik set korun a zejména pro uživatele mající hodně omezený rozpočet pro PC je to skvělá věc, že ve skříni již jsou. Takže jako celek je tahle skříň prostě excelentní ukázkou extrémního poměru cena/výkon a je skutečně přesně na hraně mezi už příliš levnou skříní s příliš mnoha kompromisy a solidním rozumným produktem za nízkou cenu.
RGB verze je ale přeci jen „znatelně“ dražší. Bavíme se o 31% nárůstu, takže místo 1099 korun stojí 1449 korun. Za to nabídne ty tři základní 120mm ventilátory svítící a to s ovládáním přímo na skříni přes modul. Za tohle tedy připlácíte. Je to samozřejmě velmi základní řešení, protože ono to „RGB podsvícení“ by mělo být spíše v uvozovkách. Tu barvu totiž nelze změnit libovolně. Ventilátory nejlze připojit na RGB konektory na desce přímo. To základní ovládání tak dokáže měnit barvu jen mezi 7 barvami a několika módy. Vybrat se dá, ale sladit to se zbytkem sestavy musíte udělat prostě „by voko“ zvlášť. Na druhou stranu, pokud jste viděli, za co výrobci prodávají tři 120mm RGB ventilátory s ovládáním, tak ta cena v tomto případě není vůbec špatná. Stále je to extrémně cenově dostupné řešení. Pokud by ale SilentiumPC dokázalo nabídnout tu možnost připojení přes RGB konektory na desce, bylo by to opravdu perfektní. Jinak tedy dál platí vše, co jsme řekli o nesvítící verzi této skříně.
Pokud mám tedy tuto skříň zhodnotit po stránce chladícího potenciálu, je skříň navržená dobře. Jsou zde prachové filtry, tři ventilátory, manuální řízení otáček a k tomu ještě čtečka karet a skleněná bočnice. Z pohledu poměru cena/výkon se tedy jedná o skvělý základní model, RGB verze pak za pár stovek navíc přidává to pozlátko „RGB“. Tato skříň dokázala bez problémů zkrotit RX 580, jako je vysoko taktovaná edice GamingX Plus od MSI, společně s procesorem Ryzen 7 2700 od AMD, který byl chlazený chladičem Wraith Max. Dále se mi velmi líbí řešení horního filtru, který drží na magnetech, a proto je jeho čistění otázkou pár sekund.
Po stránce chlazení je na tom tento model výborně, samozřejmě prostor pro vodní chlazení má svá omezení, ale běžné 120/240mm výměníky sem bez potíží osadíte s výměníky pro 1400mm ventilátory už je to extrémně natěsno a výrobce tedy jejich podporu raději neuvádí (140/280mm). Přístup vzduchu není nijak výrazně blokován, čištění filtrů je také celkem jednoduché. Jednodušeji s ohledem na dostupnou cenu to popravdě vymyslet asi nejde. Osobně si myslím, že prvek řízení ventilátorů je trochu nadbytečný, základní desky zvládají regulace ventilátorů dobře. Čtečka karet potěší, i když rychlejší karty číst rychle nedokáže. Design skříně jako takový je OK, je samozřejmě poznat, že je to skříň z nižší cenové hladiny, ale zase nevypadá nějak výrazně lacině a temperované sklo tomu hodně pomáhá. A nyní je tedy dostupné i to barevné podsvícení i když jen v základním provedení „RGB“ bez možnosti libovolného nastavení jakékoliv barvy a efektu.
Největším praktickým omezením skříně je její šířka, kdy některé opravdu velké (vysoké) chladiče na CPU sem prostě nenacpete (pro cílovou skupinu to ale není až takový problém), s výměníky vodního chlazení je to také hodně natěsno a stejně tak vzadu je hodně omezený prostor pro kabeláž. Nicméně prostě když se výrobce chtěl vejít do tak nízké ceny, jsou to nutné kompromisy. Celkově je SilentiumPC Regnum RG4T vynikající, dost možná vůbec nejlepší opravdu levná skříň kolem 1000 korun vč. DPH, kdy bych měl docela potíž doporučit něco ještě levnějšího, protože tahle má opravdu vše na naprostém minimum, včetně vyřešeného chlazení a solidního designu. Za ty peníze vynikající komplet, který sice kvalitou určitě neohrozí skříně o dvojnásobné ceně, ale poměr cena/výkon je úžasný a jako základní funkční skříň pro mainstreamový PC, ji klidně a rádi doporučíme. Nově pokud máte hluboko do kapsy, ale chcete mít také podsvícení PC, tak RGB verze za těch pár set korun navíc to s kompromisem nabídne, a dá se to sladit se zbytkem sestavy. A za 1449 korun je to pořád velmi výhodné řešení, kdy konkurence příliš nemá.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům …
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|