Strana 4 z 4
Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.
U dnes testovaného zdroje SST-SX500-LG 2.0 proběhlo vše v pořádku. Zdroj nabízí přesně to, co bychom si od slušného zdroje představovali. Kolega pak svým měřením prošel i další věci zejména s ohledem na stabilitu napětí i proudů na větvích, které jsme vám neukázali, a všechno velmi dobré a bez zaváhání, takže nemáme, co bychom nějak mohli kritizovat, či vás před něčím varovat.
Zdroj je velmi vhodný pro běžná hlavně menší domácí PC, ale osazené třeba i výkonnějšími kartami. Kolem odběru 350-400W v zátěži, což bude mít dnes už opravdu hodně výkonná sestava s běžnou high end jednojádrovou grafikou v maximální zátěži a ještě po OC, má účinnost i provozní vlastnosti nejlepší, přičemž není zbytečně přepínán a jede s dostatečnou rezervou. Díky 92% účinnosti jsou tak i nízké teploty a na chlazení neklade takové nároky. Zdroj je tedy přes své minimalistické rozměry i docela tichý.
Co se dá vytknout SST-SX500-LG 2.0? No, vlastně prakticky nic. Výběr zdrojů na poli SFX formátů není zrovna extra bohatý, i když pár zajímavých modelů se tam nachází. Většina má ale horší chlazení. Tento má formát SFX-L, tedy je o něco delší, což ale umožňuje použití lepšího chlazení. Popravdě za ty peníze je to dost možná nejzajímavější výkonný SFX zdroj. Stojí jen 2199 korun vč. DPH, za což nabízí 3 roky záruky, 120mm ventilátor, plně modulární kabeláž, je kvalitní a plní vše co slibuje. A 500W na SFX formát není vůbec málo, při 80PLUS GOLD účinnosti. Jen ale upozorním, že v některých opravdu malých skříních vyloženě pro SFX zdroje, je jeho prodloužení na SFX-L formát znatelné, takže pozor na to.
SilverStone SFX Gold SX500-LG v 2.0 je výborný malý kompaktní napájecí zdroj. Je sice o něco málo větší než standardní SFX, ale je to ku prospěchu věci, hlavně díky většímu a výkonnějšímu chlazení. Stále je o třetinu menší než i velmi kompaktní ATX zdroj, což se hodí v mnoha menších PC skříních. Tento zdroj lze osadit kromě SFX skříní i do ATX beden, má v příslušenství potřebný nástavec. A šetří v takových PC tak prostor. Samozřejmě dělaný je pro méně náročné a středně vybavené sestavy, ale napájíme s nímv našem případě bez potíží sestavu s AMD RYZEN 7 2700X v kombinaci s Radeon RX VEGA 56 grafikou a drží bez potíží. Jsem si jist, že typicky bude používán spíše pro slabší PC, jako RYZEN 5 2600 v kombinaci třeba s Radeon RX 580, naskládané v nějaké malé ITX bedně.
Vzhledem k velikosti a formátu zdroje, je to, co nabízí a za kolik, skvělé a nemám tedy vlastně co vyčítat. Zejména s ohledem na fakt, když stěží v tomto SFX provedení a za tyhle peníze najdete na trhu něco lepšího. Působivé ale je, že tento model je jen začátkem. SILVERSTONE má ještě výkonnější verze s ještě lepším zpracováním, ovšem také už za jinou cenu. Možná se na ně podíváme, protože 800W s 80PLUS Titanium v SFX velikosti bych docela rád viděl na vlastní oči :), ale to už se bavíme o jiné cenové relaci, ovšem jak vidíte, i malé zdroje mají hodně co nabídnout.
Hodnocení: 92%
Za zapůjčení děkujeme společnosti SilverStone a IT TRADE
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|