Strana 10 z 10
Jak jsem sliboval v úvodu, připravujeme pro vás ještě další dva články o vodním chlazení. Nadcházející druhý díl, se zaměří na podrobnější ukázku toho, jak správně toto vodní chlazení poskládat, tak aby dobře těsnilo a chladilo dle svých parametrů. V třetí části se zaměříme na výběr dílů pro vodní chlazení, budeme vybírat vše od fitinek až po radiátory či hadice, takže určitě si každý vybere díly do vodního chlazení dle sebe. Tato trilogie o vodním chlazení by měla vyjít s týdenním odstupem, ale to záleží na tom, jestli redakce uzná tyto články za prioritní (poznámka by DD: v překladu to znamená, jestli DD sežene dost času na editaci a vydání :) ). Máme zde v redakci ještě spoustu hardwaru, který jsme si nepředstavili, takže jak to dopadne je ve hvězdách. Ale můžeme vás ujistit, že zbylých dvou článku se nejpozději do měsíce dočkáte. Články jsou již vypracovány, takže určitě v nejbližší době vyjdou.
Jak jste si jistě již všimli v kapitole " Výkonnostní testy", tak vodní chlazení dokáže bravurně váš počítač uchladit při velice nízkých teplotách. Takže se hned nabízí otázka, vyplatí se takové chlazení či nevyplatí?
Tohle je individuální záležitost. Jestli disponujete počítačem, který má s bídou výkon, aby rozjel GTA IV či Crysis se sníženými detaily, tak úvaha nad vodním chlazením je trošičku pasé. Vodní chlazení určitě není levnou záležitostí a cena chladících komponent, které jsme použili do testu se pohybovala okolo 15 000Kč (a to jsme objednávali ještě z USA), za což si dnes můžete pořídit high-end grafickou kartu a k tomu ještě nějaký ten čtyř-jádrový procesor z bazaru. Situace se ale obrací, jestli váš počítač nese nálepku high-end herní stroj a nemáte s žádnou hrou nejmenší problém a hlavně nekoukáte na nějakou tu korunu navíc. Tak v tom případě je vodní chlazení dobrou investicí a lístkem pro zběsilé taktovací hrátky a navýšení výkonu. Ano mohli byste říci, že v tom případě je vodní chlazení vhodné i pro slabší PC, ale při ceně minimálně 8000Kč, kterou byste museli investovat do chlazení grafické karty a procesoru, se to moc nevyplatí. Když těch 8000Kč investujete do nové grafické karty či procesoru, tak uděláte lépe. Navíc slabší počítač nemá většinou ták výhřevné komponenty s konveční vzduchové chladiče za pár set korun udělají ticho a chlad velice úspěšně. Existují i hotové vodní sety, které nejsou určeny vyloženě pro výhřevné komponenty, cena těchto setů a účinnost těchto malých integrovaných vodních chladících systémů, je však dost kontrastní.
Výhodou povedené vodního okruhu bývá vysoký výkon při minimální, nebo dokonce žádné hlučnosti. Zatímco se vzduchovým chlazením, které máme usazené na redakčním Core i7 920 s grafickou kartou HD 4870x2 si připadáme, že sedíme v místnosti, kde běhají tři uklízečky s vysavačem a pilně vysávají celou místnost, tak s vodním chlazením, které jsme použili pro test, si připadáme opravdu pohodlně a žádný nepříjemný hluk vás neruší. Stejně tak jako u nějakého HTPC s pasivním chlazením. To ticho a chladící výkon za to jisto jistě stojí, takže vodní chlazení musíme doporučit každému, kdo se nebojí experimentů a nemá hluboko do kapsy. Nevýhodou skutečně účinného a kvalitního vodního okruhu bude vždy vysoká pořizovací cena. O tom se ale podrobněji budeme bavit v dalších dvou článcích, které pro vás o vodním chlazením chystáme …
Závěrem bychom chtěli poděkovat obchodu www.alphacool.cz, za poskytnutou slevu na blok EK-FC4870 X2 CF - Acetal pro účel testu.
A také panu Jakubu Lokaji (Kubis), který nám při veškerých komplikacích při montáži vodního chlazení ochotně pomohl.
|