Strana 5 z 10
Představení čerpadla již máme za sebou, tak teď se podíváme radiátory, které jsme pro účel testu použili. Do vodního okruhu jsme sériově zapojili dva 360mm radiátory značky Swiftech.
Jedná se o model MCR320. Tento radiátor se prodává za velice přívětivou cenu okolo 2200Kč (v USA se dá pořídit do 1200Kč+CLO) a díky své ceně a výkonu se řadí mezi nejlepší radiátory v poměru cena/výkon. Radiátor je poměrně málo restriktivní, takže jeho průtok nebude nikterak brzdit váš Laing s TOPem, který má maximální průtok okolo 600L/h.
Swiftech MCR320 se prodává v černém provedení, nalakovaný černým matným lakem. Obsahuje vstup a výstup, na který je zapotřebí namontovat fitinky (ty se k radiátoru nedodávají). Radiátor je uzpůsoben pro montáž až šesti 120mm větráků, při čemž z každé strany můžete osadit tři ventilátory.
Takto již vypadá radiátor s namontovanými 1/2 coulovými fitinkami. Už zbývá pouze napojit hadice a radiátor je plně připraven ke svému provozu. Swiftech MCR320 se dělá v měděném provedení tzn. vnitřek, kde protéká kapalina kolující v okruhu je zhotoven z mědi a jeho kryt je z klasického plechu. Radiátor je vhodný pro ochlazování ventilátory s nízkými otáčkami a jeho chladící výkon je dostačující pro kterýkoliv okruh. Pro pohodlné ochlazování kapaliny v radiátoru bohatě stačí tři ventilátory s 1300ot/min. My jsme na těchto dvou radiátorech měli osazené levné ventilátory Xilence s 1300ot/min a teplota destilované vody, za kterýchkoliv podmínek nepřesáhla teplotu 24stupňů, což byla jen o trošičku vyšší teplota než vzduch v místnosti.
Expanzní nádobu, kterou jsme použili, byla navrhnuta českým kutilem Wroomem, který se v České Republice řadí mezi největší kutily a znalce vodního chlazení. Nádoba má obsah 0,6L a při použití dvou 360mm radiátorů v okruhu bude plně postačovat pro klidnou cirkulaci vody. Bohužel expanzní nádoba od Wrooma kterou jsme použili, byla ještě v revizi 1.0 a oproti jeho novému návrhu 2.0 obsahuje spoustu nedomyšlených věcí.
Hlavní vadou na kráse této perfektní expanzní nádoby je to, že není na ní možná výměna fitinek. Wroom již z výroby nechal na ní osázené fitinky s průměrem 1/4 coulů ( nebo-li také s vnějším průměrem 12mm). To nás moc nepotěšilo, neboť my jsme zvolili 1/2" coulové hadice, které na expanzní nádobě nedrželi. Expanzní nádobu je možné rozebrat pro lepší skladování v případě, že jí nebudete potřebovat. Její montáž je velice jednoduchá. Expanzní nádoba se skládá z vrchní krytky a spodní (spodní obsahuje fitinky pro hadice a horní je zase uzpůsobena pro dolévání vody), poté ze čtyř nalakovaných šroubů a samotné plexi-rourky zaizolované těsněním. My z důvodu použití hadice s vnitřním průměrem 13mm a vnějším 19mm jsme museli sáhnout po jiných hadicích na vstupu a výstupu do expanzní nádoby.
Na fotografii můžete sledovat vše, co jsme do vodního okruhu potřebovali. Teď přejděme k popisu použitých bloků.
|