Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Gigabyte v podobě X570 Aorus Master a Radeonu RX 5700 XT taktéž v edici Aorus. Procesor je šesti jádrový Ryzen 5 3600X od společnosti AMD s chladičem BeQuiet! Shadow Rock 3. Systémový disk je nainstalován na NVMe SSD disku Seagate IronWolf 510 1,92TB. Paměti jsem osadil od společnosti G.Skill 2x16GB 3600Mhz TridentZ Neo. Zdroj nakonec také poslala společnost Adata s modelem XPG Reactor 850W s 80Plus Gold certifikací.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Uspořádat kabely je otázka na pár minut, hlavně díky velkému otvoru vedle desky na prostrčení kabelů od zdroje a také velké mezeře na kabely mezi bočnici a plechem na kterém drží základní deska. Pokud byste do skříně chtěli umístit vodní AIO chlazení na procesor, osobně doporučuji nainstalovat radiátor na plech vedle desky, nebo za přední masku skříně.
Pokud vaše deska podporuje RGB konektory, lze provést synchronizaci s předním ARGB led páskem, který je umístěný pod přední maskou. K tomu slouží vnitřní modul, z kterého vede propojovací kabel do základní desky. Barvy lze pak manuálně měnit přímo na hlavním panelu skříně vedle tlačítka pro zapnutí.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil, bylo 59°C. Be Quiet! Shadow Rock 3 je velmi kvalitní a výkonný chladič a uchladil tento procesor při téměř neslyšitelném chodu. Vůči BOX chlazení, které mělo o skoro 10°C horší teploty a několikanásobně vyšší hluk, je tedy tento chladič dobrou volbou pro ty kteří vyžadují ticho a nízké teploty.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 68°C, přece jenom jedná se o TOP model výrobce a grafická karta disponuje opravdu masivním pasivem, karta byla na těchto teplotách i velmi tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 45°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
K závěrům …
|