Strana 4 z 5
- Case v praxi – Osazení komponent
Jako obvykle jsme skříň podrobili našemu praktickému zkoumání a to jak jinak, než zkoumáním osazení jednotlivých komponent a hledání toho, co skříň maximálně podporuje, jaké jsou limity a jak to osazení vůbec probíhá. Takže se na to podívejme. Začněme u základní desky.
Už z parametrů jasně vyplývá, že tato skříň je určena pro velikostně maximálně ATX desky. Můžete samozřejmě osadit i menší, tedy mATX nebo ITX, ale obří E-ATX se sem nevejde. V případě osazení desky ATX musíte dominovat další podložky pod desku, výrobce namontoval jen pro menší formát. Vše potřebné ale najdete v příslušenství.
Osazená ATX deska skvěle zapadá na místo. Průtahy pro kabely jsou vhodně umístěné po všech stranách, takže problém žádný nebude. Z druhé strany je pak dost místa pro přístup k zadní straně desky v případě montáže chladiče s vlastní podložkou.
Zalman Z9 Neo nemá klasické koše pro disky, takže v relativně krátké skříni, jak je u tohoto cenového segmentu obvyklé, neexistuje vlastně žádné omezení délky grafiky, kdy u skříní s koši v této cenové hladině máte problém s některými grafikami s délkou kolem 30cm.
V této skříni jak vidíte tak ani 31cm dlouhá grafika není žádný problém, místa je tam dost a dost a vejde se sem klidně i druhá. Před nimi je stále dost volného prostoru pro vše podstatné. Oficiálně se sem vejde až 420mm dlouhá grafika. Takovou na běžném trhu ale nenajdete ;).
Zde je tradičně u skříní s tímto vnitřním uspořádáním omezený počet pozic pro disky. Standardně jsou zde jen dvě 3,5“ pozice, což ale asi většině běžných uživatelů dnes bude stačit. Další dvě pozice jsou ve vyjímatelných 5,25“ koších nahoře. Usazení 3,5“ HDD do těch 3,5“ šuplíků je extrémně jednoduché a nepotřebujete žádný šroubovák.
Přes primitivní provedení je to celkem funkční, i když tento systém nijak neřeší případné vibrace disků. Zalman našel celkem zajímavé místo pro dvě 2,5“ SSD. Místo na tom tunelu, jak to dělá většina výrobců s tímto uspořádáním case, je dal na bok dopředu. Pokud se nebudete snažit dát dopředu 280mm výměník, kde by to bylo dost natěsno, tak fakticky nijak nepřekážejí a je to dobré místo.
Usadit je lze dvěma směry kabelů. Dovnitř, a pokud se nebojíte, kdy je to trochu násilné, tak ven, kdy kabely protáhnete poměrně malými otvory zadem. Ale funguje to.
Tady není žádný problém. Vejde se o velmi dlouhý zdroj (až 180mm), kabely jsou pořád schované.
Líbí se mi, že Zalman osadil vycpávky pro zdroj a to i na nožičky. Vše krásně zapadá na místo.
Z hlediska chlazení je skříň připravena až nečekaně dobře.
Hned v základu je osazená pěti 120mm ventilátory, kdy dva v horní pozici jsou transparentní a permanentně svítí modře (ZA1225CSL). Bohužel podsvícení nelze vypnout jinak, než odpojením ventilátorů. Další ventilátory, dva vpředu a jeden vzadu, už nesvítí.
Jde o modely ZA1225ASL s ostře řezanými lopatkami. Točí se až 1600ot za minutu a bohužel až na ten zadní, který se klasicky připojuje na desku, všechny ostatní (dva nahoře a dva vpředu) jsou bez regulace a připojují se přes klasický molex přímo k napájení. Takže prostě foukají a nejsou úplně tiché, což je dáno hlavně jejich počtem. Ale mohlo by to být horší. Je samozřejmě otázkou jejich životnost.
Pokud jde o chlazení procesoru je zde omezená výška chladiče na 160mm maximálně. V našem případě jsme osadili Zalman CNPS10X PERFORMA PLUS s výškou 151mm. A ano, zavřete s ním bočnici, protože ta bočnice je díky tomu plexisklu vybraná, takže se tam ten chladič krásně vejde.
Pokud byste chtěli osadit vodní chlazení a tedy výměníky, tak možnosti jsou následující. Asi nejlepší je použít 240mm nahoru, kdy jej dáte místo těch dvou svítících 120mm ventilátorů. Krásně se tam vejde a ve skříni tak moc nepřekáží. Dozadu se dá dát tenčí 120mm výměník. Přední pozice pak pojmou až 280mm (tedy i 140mm výměník) pro dva 140mm ventilátory, které se tam dají dát místo těch dvou 120mm z výroby.
Celkově je skříň velmi dobře řešena z hlediska chlazení. Prachové filtry, zejména u předního je trochu horší z něj ten prach dostat, ale alespoň nějaký filtr tam je. Potěší to lehké přední odhlučnění, takže CASE minimálně zpředu není zdaleka tak hlučná, jako některé jiné modely s perforacemi vpředu.
Takže k hodnocení ….
|