Strana 2 z 6
- Procesory a grafické karty
Od roku 2016 jsme si slibovali velký posun na poli výrobních procesů a tomu odpovídající posun na poli hlavně grafických karet a také procesorů (vyšší výkon, nižší spotřeba atd.). Očekávali jsme nové generace grafik AMD, NVIDIA a novou generaci procesorů AMD s AM4 platformou. A čeho jsme se dočkali?
- AMD – rok 2016 obětován ve prospěch dalších let
Čekali jsme a původní plán takový byl, že AMD ZEN procesory se na trhu přeci jen alespoň v menší sérii v samém závěru roku objeví, byť to měli být jen ty nejdražší verze. Neobjevily se, nicméně dostali jsme oficiální ukázku schopností. A myslím, a většina se shodne, že nové RyZEN procesory vypadají mnohem lépe, než jsme čekali. Mnozí se modlili, aby měly výkonem alespoň na 4jádrová Core i7 pro LGA 1150 platformu, jenže oni mají na to se poměřovat v podstatě s tím nejlepším, co Intel vůbec má, tedy velkými Core i7 pro LGA 2011-3 platformu. A to musíme vzít v úvahu fakt, že AM4 platforma míří jen proti Intel LGA 1150, nikoliv X99. Zjevně ale AMD v roce 2016 opravdu naplno makalo, byť výsledky tohoto snažení uvidíme na trhu až v roce 2017.
Přesto jsme AM4 platformu očekávali, a to minimálně se slíbenými APU procesory poslední 28nm generace, které také velmi příjemně překvapily nárůstem výkonu a snížením spotřeby. Mezi procesory s integrovanou grafikou nemají na trhu soupeře z hlediska schopností a výkonu té grafiky, kdy Intel nic srovnatelného nabídnout nedokáže. Bohužel na běžný trh se AM4 platforma nedostala, prodává se jen v omezeném množství pro OEM partnery. AMD tedy naše očekávání z hlediska nabídky nových produktů na trhu, nenaplnilo. Avšak očekávání zatím jasně překonává z hlediska demonstrovaných schopností a výkonu nových produktů a nové generace procesorů ZEN a platformy AM4, což je velkým příslibem do roku 2017, kterému (a těm dalším) AMD rok 2016 zjevně z hlediska produktové nabídky obětovalo. A nebylo to jen na poli procesorů.
- Intel - chtělo by to trochu života do toho umírání
AMD rozhodně produktově v roce 2016 nezářilo, nutno ovšem říci, že Intel, vzhledem k jeho nezměrně větším možnostem, představuje snad právě proto ještě větší zklamání. Rozhodně v jeho případě (pokud tedy nejste jeho investory) není co oslavovat. Jediným zajímavým produktem Intelu za celý rok 2016, byl desetijádrový procesor Core i7-6950X, jež ale stojí neskutečných 50 tisíc korun. Právě BROADWELL-E update 14nm procesorů pro nejvýkonnější X99 high end platformu je fakticky jediná skutečná novinka od Intelu za celý rok!!! A vzhledem k tomu, že nejlevnější CPU stojí hodně přes 10 tisíc, můžeme celkem s jistotou říci, že většinu uživatelů nechaly tyto novinky zcela v klidu. Od Intelu jsme se překvapivě nedočkali i řady dalších věcí.
Nedorazila například nová generace SKYLAKE procesorů s výkonnými IrisPro grafikami, kterou podle všeho Intel zrušil bez náhrady. Nedorazila ani nová generace chystaných ATOM procesorů, kdy Intel naopak oznámil, že celou divizi mobilních SoC fakticky ruší a vzal nám jedinou konkurenci a alternativu, která na mobilní SoC platformě vůči ARM byla. Ačkoliv Intel vykazuje skvělé hospodářské výsledky, chystá se podle vlastních slov na turbulentnější léta a tak začíná šetřit, propouští a zbavuje se ztrátových divizí, mezi které bohužel patřila i ATOM SoC. Mimochodem, rušení se dotklo také ČR, kde Intel fakticky zrušil a rozpustil mnoho let fungující oficiální české zastoupení, což nám v ČR trochu komplikuje situaci. Výhled na plány Intelu není také moc radostný.
10nm výroba má problémy a zpoždění, 7nm výrobu pak už Intel raději odkládá až reálně nejdříve na rok 2022 možná spíše až 2024. Spolu s tím Intel oznámil, že současná SKYLAKE generace se dočká „refresh“ v podobě KABY LAKE procesorů, jež mají vlastně jen zvýšené frekvence a spolu s tím Z170 platformu vystřídá Z270, což je skoro to samé. Obojí nás čeká hned v lednu 2017. Intel tak stejně jako AMD představil v roce 2016 jen minimum novinek určených rovnou na trh (Intel alespoň 14nm CPU pro X99, AMD jen AM4 pro OEM). Výhled je ale u obou společností dost rozdílný, zatímco Intel bude pokračovat v zavedené stávající platformě jen s novým názvem a zásadních novinek se nedočkáme, AMD opravdu chystá výrazný skok proti současné nabídce. Od obou společností jsme ale přeci jen v roce 2016 čekali více.
- Grafické karty – oblačno, ale i hodně zataženo
O něco radostnější to bylo na grafickém trhu. Minimálně majorita uživatelů, kdy většina nakupuje v cenově dostupném mainstreamu, dostala s nástupem nových generací grafik a výrobních procesů opravdu skvělé produkty. AMD POLARIS generace Radeon RX 480/470 jsou skvělé produkty a NVIDIA překvapila dřívějším vydáním konkurenční GTX 1060 6GB. Tyto grafické karty plně těží ze 14/16nm procesů, přináší výkon fakticky high endu minulé generace, ovšem za mainstreamové ceny a spotřebu. Jsou běžně i 2x výkonnější, než grafiky minulé generace stejné cenové kategorie, což prostě bylo přesně tím, na co jsme se těšili.
Bohužel radostné zprávy skončily, když jsme se dozvěděli, že AMD odpískalo rok 2016 na poli grafik ve vyšších cenových hladinách. Jednoduše své značně omezené prostředky vrhlo na dokončení ZEN procesorů a VEGA grafik pro produkty roku 2017 (za vším stojí fakt, že na rozdíl od Intelu a NVIDIA, AMD s omezeným rozpočtem bojuje na obou frontách. Intel a NV řeší jen jedno). AMD tak v podstatě zcela vyklidilo pole v segmentu nad 250 dolarů a nenabídlo žádnou konkurenci vůči GTX 1070, ani GTX 1080 natož TITAN X. NVIDIA naplno využila situace a pro zákazníky hledající výkon byl rok 2016 zatraceně drahým. Ceny GTX 1070/1080 jsou značně přemrštěné a TITAN X se NVIDIA ani neobtěžovala na běžný trh uvádět a prodává si ho sama za naprosto neuvěřitelných 1200 dolarů. GTX 1080Ti, tedy skutečný high end a nástupce GTX 980Ti neměla žádný důvod ani ukazovat a na jeho místě prodává pro ni podstatně levnější GTX 1080. Výsledkem jsou tak rekordní zisky a příjmy pro NVIDIA pramenící z fakticky monopolní pozice v oblasti high end grafik. V závěru roku AMD ale demonstrovalo VEGA grafiky, které by snad měly navrátit konkurenci na trh a snad ovlivnit i ceny.
Celkově byl rok 2016 z hlediska grafických karet pro většinu uživatelů pozitivní, RX 480 a GTX 1060, které jsou nejprodávanějšími herními grafikami jsou tím, co jsme chtěli, byť v ČR opět díky kurzu dolaru jsou strašně drahé. AMD se celkem vytáhlo bezkonkurenčním RX 470 modelem, který má nejlepší poměr cena-výkon na trhu. NVIDIA nás zaskočila „odvahou“ uvést 3GB GTX 1060, která není ani GTX 1060 a 3GB paměti je problém už teď a věřte, že si s ním ještě mnozí problémů užijí. NVIDIA však těží z pověsti a hlavně peněz na marketing, který u AMD neexistuje. A to přes fakt, že z hlediska kvalit ovladačů a odpory byl rok 2016 doslova příšerný pro NV, kdy se jí povedlo vydat hned několik ovladačů způsobující vážné problémy, nemluvě o to že NV nenaplnila sliby ohledně příchodu některých technologií slibovaných a představovaných s novými kartami. AMD naopak opět překvapilo kvalitou a výraznými inovacemi svých ovladačů a podpory.
Rok 2016 byl však značným zklamáním pro náročné hráče a ty kteří chtějí high-end. Absence konkurence jednoznačně zpomalila nástup výkonných grafik a jejich ceny vyhnala do absurdních výšin. NVIDIA si dokonce mohla dovolit prodávat zcela obyčejné referenční karty se vznešeným názvem „founders edition“ se 100 dolarovým příplatkem, jako by to bylo něco extra. Pokud někdo přemýšlel, jak by vypadal grafický trh bez konkurence, rok 2016 mu dal velmi jasnou představu. Na rozdíl od procesorů však nelze tvrdit, že bychom se v roce 2016 u grafických karet nedočkali výrazných posunů ve výkonu atd. Dočkali, ale mohlo být i lépe.
A co ostatní komponenty?
|