Strana 3 z 6
- Ostatní komponenty – SSD, RAM, HDD, chlazení atd.
Kde jsme si naopak nemohli stěžovat na nedostatek inovací, jsou skříně, chlazení, periferie. Rok 2016 byl skvělý na mnoho nových PC skříní, kdy kvalita a možnosti i levných skříní se zásadně zlepšili. Také jsme testování mnoha nových modelů věnovali hodně pozornosti a budeme v tom pokračovat.
Stejně tak se naplnili naše očekávání v oblasti chlazení. Nástup AiO vodních chlazení nové generace byl zřetelný. Na trhu je řada opravdu super-kvalitních řešení, jejichž ceny a možnosti i kvalita se výrazně zlepšily od začátků AiO modelů. Opět jsme mnoho z nich testovali a mít dnes vodu v PC není žádná velká věda ani pro úplně začátečníky. Rok 2017 pak slibuje spoustu dalších zajímavých novinek a všem se budeme věnovat :).
Rok 2016 sliboval hlavně od Intelu velkou novinku. 3DXpoint paměti. Nakonec ale dochází k jejich významnému odložení a tak jsme se dočkali jen toho, že DDR4 je definitivně mainstream. Ceny pamětí ale v závěru roku opět rostou po poklesu ze začátku roku. Stejně tak se běžnou kapacitou stává 16GB.
Pokud jde o SSD, tady jsme se tedy nedočkali velkých novinek od Intelu, jak jsme se dočkat měli. Nakonec je tak nejzajímavější událostí fakt, že SSD kapacitně překonaly HDD, když SAMSUNG představil 3,5“ SSD s kapacitou necelých 16TB, zatímco největší HDD má stále jen 10TB. V ČR se pak díky drahému dolaru fakticky zastavil pokles cen SSD disků a díky zájmu o SSD disky, kterému stěží stačí výroba, ceny obecně přestaly razantně klesat :(. I tak ale 240/256GB modely kupujeme i za méně než 2 tisíce a zlevnily také 480-512GB verze na přijatelné ceny. Větší zájem je i o M.2 SSD karty, které lze krásně vkládat přímo do základních desek. Celkově se ale nic moc nezměnilo na tom, že světu SSD zcela vládne SAMSUNG, který má zřetelný více než generační náskok před všemi ostatními.
Ze zajímavostí roku na poli SSD lze určitě zmínit fakt, že WD odkoupil SanDisk, čímž se najednou stal trojkou nebo dokonce dvojkou na trhu. Z hlediska paměťových technologií stojí za zmínku přestavení 1TB paměťové SD karty. Obecně už asi nikdo nepochybuje, že SSD technologie nyní vládnout světu.
Na poli klasických disků dnes soupeří hlavně WD a Seagate. Zdá se, že Seagate začíná tahat za kratší konec a to přes fakt, že Seagate zvládal předvádět a uvádět na trh disky s věší kapacitou dříve, než WD. Obecně je rok 2016 opět rokem, kdy viditelně vzrostla kapacita HDD po stagnaci z předchozích let. Na trh se do běžného prodeje dostaly 8TB a také 10TB 3,5“ disky.
Výrobci také již oznámily 12TB a 14TB modely, které se představí příští rok. Bohužel ceny za 1GB příliš neklesají. Prodeje disků samotných ale ano. Důvodem je ovšem i fakt, že ne do všech zařízení lze HDD dnes vůbec osadit a pokud jde o výkon, HDD nemohou s SSD soupeřit. HDD je dnes hlavně pro ukládání velkých objemů dat, pokud není zapotřebí výkon. Zde stále není SSD konkurenceschopné hlavně cenově. Přesto je škoda, že WD a SEGATE nejsou cenově agresivnější, ačkoliv je platným argumentem, že výrobní náklady současných disků plněných héliem jsou přeci jen o něco vyšší, než klasických starých HDD. Rok 2016 ale byl z hlediska růstu kapacity a dostupnosti takových HDD určitě dobrým rokem.
Na poli médií můžeme v souvislosti s uplynulým rokem 2016 zmínit také další zajímavost. Rok 2016 znamenal konec výroby videorekordérů. Poslední firma vyrábějící videa, ukončila jejich výrobu, protože už neměla díly. Rok 2016 byl také rokem stále většího spoléhání výrobců na CLOUD, do kterého nutí své uživatele. Rozmach digitálních distribucí, totální úpadek o fyzická média (CD, BR apod.) a třeba Apple do svého MacBook Pro neosadil ani čtečku karet. Prostě všechna data si budeme posílat vzduchem, nejlépe přes CLOUD a tedy fyzické disky někoho jiného a naše data nebudou tak vlastně naše. Proč si myslím, že to není úplně ideální vývoj?
A co dalšího rok 2016 nabídl?
|