Strana 6 z 6
- Závěr – co lze říci o roce 2016?
Zmínit se mohu třeba ještě o Windows 10, které velmi rychle, díky ojedinělé nabídce na přechod zdarma, narostlo, ale s ukončení nabídky se vše výrazně zpomalilo. Zatímco na PC a XBOX se Microsoftu daří, mobilní platforma je jedna velká katastrofa, MS v podstatě už zrušil mobilní Windows, dokonce odprodal i mobilní divizi NOKIA, kterou tak strašně chtěl a celkově vymýšlí, jak se na ten mobilní segment dostat jinak. Aktuální plán je udělat Windows 10 kompatibilní s aplikacemi pro Android atd. Uvidíme, co z toho bude.
Rok 2016 byl také hodně o autonomních systémech řízení aut a vůbec vývoji systému, umožňující AI a počítačům se učit. Podle mě je to nebezpečný vývoj, leč je to budoucnost, která je velmi pravděpodobná a které věří většina firem.
Pak jsme tu měli velký nástup streamovacích služeb, a to dokonce i do ČR, kde jsme uvítali AMAZON PRIME i NETFLIX. Bohužel když srovnáte obsahovou nabídku toho, co můžete sledovat v ČR a co v USA, nelze nedojít k jinému názoru, že to celé je nějaký špatný vtip a někdo si s námi vytírá zadek. Stupidní autorská a vysílací práva potřebují naléhavě změny. A včera už bylo pozdě. S takovou nabídkou, která je dostupná pro české uživatele, se prostě nikdo nemůže divit, že pirátění je stále v kurzu.
Rok 2016 byl i rokem streamování. Skoro to vypadá, že kdo nevysílá na net svůj život 24/7, je divnej. Na všem zaráží asi nejvíc fakt, že mnozí jsou schopni se tím velice slušně živit. V podstatě nedělají nic jiného, než sedí před kamerou a hrají si třeba hry, a lidi jim za to platí, že se na ně mohou dívat. Kvantitu obsahu bychom tedy měli, ale s kvalitou je to o poznání horší. S tím souvisí i změny na YouTube, který upravil své algoritmy tak, že zjevně je upřednostňována kvantita a clickbate nadpisy před kvalitou videa. Naštěstí existuje několik zajímavých a kvalitních zdrojů videobsahu a v této souvislosti asi nelze ignorovat fakt, že video obsah získal značně na síle a lidé přestávají číst.
Negativními prvky roku 2016 byl i zvýšený počet hackerských útoků, promyšlené podvody přes internet a mail, průniky na tolik tlačený CLOUD systémy a tak dále. Organizované hackerské útoky, jež podnikají přímo některé vlády a státy, se stávají vážným problémem. Ovšem obrovský problém řeší i sociální sítě. Jejich absolutní moc a naprostá nadvláda nad klasickými sdělovacími prostředky, se ukázala naplno při nejedněch volbách a dalších významných událostech. Šířit naprosté lži umožňují, a fakticky i podporují, v neuvěřitelném měřítku. Ještě větším problém se ukazuje vytváření informačních bublin, do kterých své uživatele téměř neprodyšně zavírají, což vede k historicky bezprecedentnímu polarizování společnosti, kde v podstatě existuje jen „My a oni“.
Google, Facebook i další provozovatelé oficiálních sítí sice neochotně, ale přeci jen přiznávají, že je to problém. Snaží se najít přijatelné řešení, které však naráží na problém, co už je cenzura a co je prostě potírání hoaxů a trollů. Rok 2016 však naplno ukázal, jak obrovskou moc a jak málo zodpovědnosti mají sociální sítě. A to se musí změnit. Moc má vždy přinášet i odpovědnost. Zejména, když šířit lži je tak snadné a lidi jim věří stále více, než pravdě (ta často není tak hezká). Tradiční investigativní média dostala v roce 2016 naprostou nakládačku, lidé se chtějí prostě bavit nebo vztekat a většině je zjevně úplně jedno, zda se baví a vztekají nad úplně smyšlenou a lživou informací, kterou navíc neváhají šířit dál. Je sice hezké, že si provozovatelé sociálních sítí uvědomují problém, ale co reálně s ním budou dělat?
A dostáváme se k závěru … přemýšlím, co dalšího se o roce 2016 na poli technologií dá říci. Tak je tu rozhodně řada příslibů do následujících let. Povedlo se konečně zprovoznit navigační systém Galileo, do periodické tabulky nám přibylo několik prvků, věda v mnoha oblastech zaznamenala zřetelné posuny a objevy. Bohužel na pozadí všeho probíhá značné sociální, enviromentální i ekonomické pnutí ve společnosti, živené hlavně sociálními sítěmi, které vytvářejí nerealistický obraz životů a společnosti. Nepředvídatelné nálady společnosti ovlivňují však život všech (ať už si to uvědomujete nebo ne), minimální snaha řešit některé zásadní problémy, či ještě hůře volba špatných řešení. Máme sice technologie, které by dokázaly z velké časti spousta problémů řešit, ale vůle a zdroje k jejich praktickému nasazení chybí. Drtivá většina všeho snažení se soustředí na maximalizaci ekonomických zisků, maximalizace plýtvání a spotřeby.
Naštěstí je tu DDWorld.cz a u nás se budeme snažit se zabývat i v roce 2017 hlavně kvalitními produkty, které za ty peníze nabízejí jednak odpovídající funkčnost, ale i kvalitu a mají smysl. Uvidíme, co nám rok 2017 přinese, ale v roce 2016 se rozhodně mnoha zajímavým věcem a vývoji položily základy.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|