BILANCE a NEJ roku 2015: Co se povedlo, nepovedlo na poli IT, PC, her a mobilit. Souhlasíte? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 04 leden 2016
Přejít na obsah
BILANCE a NEJ roku 2015: Co se povedlo, nepovedlo na poli IT, PC, her a mobilit. Souhlasíte?
Rok 2015 v PC a Hardware - přípravy na budoucnost
Mobility - Mobilní PC, telefony a tablety v akci v roce 2015
Software a hry v roce 2015 - Evoluce či rovnou revoluce?
Propadáky a úspěchy roku 2015 a závěr

 

 

  • Mobility - Mobilní PC, telefony a tablety v akci v roce 2015

Živo bylo i na mobilním poli. Ačkoliv nějaké přelomové novinky se na trh nedostaly, přeci jen je tu pár věcí, o kterých se musím zmínit.

  • Úpadek tabletů v roce 2015

Pamatujete si na ty předpovědi, jak tablety nahradí PC a na ty pěkné grafy, předpovídající růst prodejů někam k 400 milionům proti současným cca 200+ milionům v dalších letech (včetně tohoto roku)? Tak kromě faktu, že růst prodejů byl značně nadhodnocen, mnoho z výrobců dostalo v uplynulém roce studenou sprchu. Průměrná cena tabletu šla velmi dolů a začíná být problém na tom vůbec něco vydělat (tedy s výjimkou Apple), hlavně však místo růstu prodejů tohoto "zabijáka PC", prodeje klesly!

Ano, každý kvartál v roce 2015 byl horší než prodeje v roce 2014 a dokonce v Q3 už byl pokles 12%. Nedaří se všem. Dokonce i prodeje Apple iPad klesají až o 20%. Důvod? Inu většina uživatelů tabletů zjistila, že nemá žádný důvod měnit staré modely, protože na to prohlížení webu jsou starší kusy dobré dost. Mnoho uživatelů tabletů ale také zjistilo, že je vlastně nepotřebuje a nepoužívá a ti, kteří chtěli tabletem nahradit PC, většinou rychle zjistili, že to není možné.

  • Konvertibilní mobilní PC a mobilita

 A tak výrobci museli zabrat a vymyslet počítač s použitelností tabletu. A daří se jim. Konvertibilních zařízení, jejichž obrazovky se dají různě překlápět a ten počítač se dá používat jak jako počítač, tak jako tablet, je na trhu stále více a jsou stále propracovanější. Mezi jinými se povedl i poslední Microsoft SURFACE PRO a to tak, že jej Apple doslova a do písmene zkopíroval a představil iPad Pro.

Díky úspornějším komponentám se i přes tenký design daří tyhle stroje udělat opravdu mobilní, tedy kromě muší váhy a tenkého těla vydrží běžně přes 10h práce, což je fajn. Stinnou stránkou většiny kvalitních modelů je ovšem cena, která je, řekl bych, až extrémně vysoká a nedosažitelná pro většinu uživatelů, kteří by takové zařízení využili.

  • Mobilní PC se stalo také nemobilní

Trochu opačný vývoj jsme zaznamenali i velkých a výkonných DTR mobilních PC. Někteří výrobci šli tak daleko, že z původně mobilního PC udělali vlastně nemobilní, tedy desktop. Je sice úžasné kolik výkonu a výbavy lze dnes nacpat do relativně mobilního těla, ale životnost na baterie je tak nízká, že se ptáme, zda tam má ještě nějaký význam u některých modelů a nezabírá místo další výbavě. Do mnoha mobilních PC se také cpe ne ten mobilní, ale desktopový HW. V mobilních PC tak můžeme dnes najít plně výkonný 95W desktopový procesor a dokonce i 180W grafiku GTX 980 (nikoliv tu mobilní ořezanou 100W verzi 980M, ale opravdu desktopovou GTX 980).

Zatímco uchladit ten procesor není až takový problém, ta grafika problém je. Když pomineme její totálně absurdní cenu vzhledem k výkonu, tak na těch téměř 200W TDP potřebují někteří výrobci vodní chlazení. A to ve formě nemobilní, z elektrické zásuvky napájené dokovací stanice. Jen v tomto režimu ten notebook běží na plný výkon, ale tím už to přeci není mobilní PC, ale normální desktop. Jen místo zhruba 50 tisíc na co nás stejný výkon přijde v desktopu, stojí takový "mobilní desktop PC" 120 tisíc. Přes fakt, že konkrétně ASUS GX700, na který narážím, je úžasné technické cvičení, je to prostě absurdní produkt popírající vlastně smysl mobilního PC jako rozumné a funkční náhrady desktopu. Nevím, zda je to vývoj tím správným směrem.

  • Svět mobilních telefonů - vládne ANDROID, Apple a Čína

V roce 2015 se na poli mobilních telefonů zase tak moc neudálo. Tedy v závěru roku jsme otestovali jeden z nových modelů nové generace mainstreamových mobilních telefonů s cenou hluboko pod 10 tisíc a byli jsme až šokování, co to dneska umí a jak dobře je takovýhle telefon vyrobený. Za většinu věcí by se nemusel nedávno stydět ani TOP high end. O to absurdnější je, kolik lidí stále utrácí klidně 20-25 tisíc za telefon, které prostě nedokáže nabídnout vlastně funkčně nic zásadního navíc.

Kdo vládne světu mobilních telefonů? Na tom se v roce 2015 proti roku 2014 nic nezměnilo. ANDROID od Google zvýšil náskok a dosahuje téměř 85% podílu mezi všemi prodanými chytrými telefony, tedy 8,5 telefonu z 10 má tento operační systém, a je tak jako OS rozšířenější než Windows na PC. Na druhém místě je pak Apple s iOS, kterému se stále daří, ačkoliv jeho telefony zdaleka nejsou TOP špičkou v mnoha směrech (tedy s výjimkou ceny). Platforma iOS zabírá 13% trhu. No a jestli správně počítáte, tak na ostatní zbývají pouhá 2% trhu. Z toho brzy vypadne BlackBerry, které to v roce 2015 oficiálně zabalilo s vlastním systémem a nově bude plně od tohoto roku využívat platformu Android s vlastní úpravou rozhraní a funkcemi pro své nové modely telefonů. Takže zbývá Microsoft a jeho Windows Phone a to je velký propadák. Místo posílení přišlo další oslabení na pouhých 1,7% trhu, původní telefony NOKIA, dnes pod vedením MS jsou na tom více než mizerně a zlepšení není v dohledu. Nutno dodat, že sám MS vlastně Windows Phone v roce 2015 oficiálně odepsal a všechny chystá na Windows 10, který má být i na "mobilech" stejný jako pro PC. Nutno dodat, že nic jiného mu asi ani nepomůže. Není zde totiž absolutně žádná šance, že by s čistě mobilní platformou dokázal vedle Apple a Google nějak uspět. Zato stejný Windows na PC, Xboxu, tabletech i telefonech zní mnohem nadějněji ... práce je na tom ale ještě hodně.

 

Pokud jde o výrobce telefonů, tak trochu nenápadně se přeci jen vzpamatoval SAMSUNG. Ten chvíli upadal, ale pak se mu v průběhu roku podařilo zabrat a tak stále drží podíl kolem 24% trhu a je i z daleka největším výrobcem mobilních telefonů obecně. Následuje jej mírně posilující Apple s 13%, ovšem za nimi je už celá smečka Čínských draků, která vytlačila (nebo i koupila) firmy jako NOKIA, MOTOROLA, LG apod. Silně posiluje hlavně HUAWEI (už skoro 8% trhu) za ním ho následuje LENOVO a XIAOMI a tito tři čínští výrobci začínají udávat krok dokonce i ve vývoji. Takže světu vládne Korea a následovaná zástupcem z USA, ovšem vyrábějícím v Číně, ale vše začínají znatelně ovlivňovat přímo silní čínští výrobci, kteří už zdaleka nejdou na trh jen s nízkou cenou a nevalnou kvalitou. Takový byl vývoj na poli mobilních telefonů v roce 2015. Tedy hlavně 5+palcové telefony jako standard s většinou FullHD rozlišením, solidním výkonem a často i s rozumou cenou. Přesto se fronty stály na mnohem dražší modely, nabízející většinou nic moc navíc, ovšem za dvoj i trojnásobnou cenu.  

  • Chytré hodinky uživatele nezaujaly

                                           - to "hloupější" nositelná elektronika ano.

Očekávaný nástup "SmartWatch" v roce 2016 opravdu přišel a na trh dorazila řada zajímavých modelů včetně již několikáté generace některých výrobců. Trh opět ovládl příchod drahých Apple Watch, ale i když tento drahý model překonal prodeje konkurenčního Samsung Gear, který před tím dominoval, všechny zůstaly zdaleka za očekáváním. Prodeje SmartWatch ako celek zůstávají jen v řádu desítek milionů za rok a většina výrobců se s konkrétními čísly radši ani nechlubí (neodpovídají totiž investicím).

Chytré hodinky zkrátka uživatele nezaujaly a není těžké pochopit proč. Nedokáží totiž nahradit klasické hodinky. Omezená výdrž na baterie je tristní, omezená je i odolnost a tak dále. V neposlední řadě je tu sice zajímavá funkčnost pro hračičky a nadšence, ale pro běžného uživatele nějak nepřináší nic zajímavého a pak je tu ještě jejich cena. Prostě v současné podobě nemají podobné chytré hodinky smysl a použitelnost. To už se více daří "hloupější" nositelné elektronice, například fitness náramkům apod. Jejich smysl je totiž jasný, funkčnost výborná a cena přijatelná. Jsou také mnohem odolnější a nesnaží se suplovat některé funkce mobilního telefonu.  

  • Mobilní Internet je stále méně mobilní - alespoň u nás

Jedna z věcí, které se v ČR opět v roce 2015 zhoršila, byla tuzemská nabídka mobilního internetu od mobilních operátorů. Je sice krásné, že díky rozšiřujícímu LTE máme opravdu luxusní rychlost běžně a reálně kolem 50Mb/s, ale k čemu nám to je, když nás poskytovatelé trápí "FUPy" a datovými limity.

Před pár lety jsem měl neomezený mobilní internet, kdy za zhruba 800 korun na něm nebyl žádný datový limit. Před dvěma lety přišlo jeho zrušení a omezení na 30GB na měsíc za tytéž peníze a nyní to mobilní operátoři stáhli dokonce na 20GB za stále stejné peníze s možností dokoupení 20GB za nekřesťanských 449 korun (omezeno je to 3x 20GB za 3x 449 korun). Zatímco tedy všude vývoj běží kupředu, mobilní internet je dnes nepoužitelný a vývojově zařadil zpátečku, a co šlo před lety, to dnes už záhadně nejde. Obzvlášť když jej nutně potřebuje, protože nemáte alternativu a potřebujete ta data, je vaše situace tristní.

Věc je o to závažnější, že omezení FUP je dáno ryze z finančních/politických důvodů, nikoliv technologických. Mobilní operátoři dnes vydělávají právě hlavně na těch datech a zjevně si u nás navíc vůbec nekonkurují. Nabídka je jak přes kopírák stejná, dokonce spolu budují právě tu LTE mobilní síť a dělí se o ní. Zákazník je tak v obrovské nevýhodě. Jediné co to může změnit, je nějaká ta celosvětová satelitní internetová síť, která se připravuje. Skoro to vypadá, že se mobilní operátoři snaží vytřískat před nástupem nějaké podobné služby, před kterou nebude úniku, co se dá. Být u nás dnes mobilní z hlediska internetu, tedy mimo vlastní domov, znamená jen na omezenou dobu s omezenými daty. To přeci není mobilní internet ...   

Tolik k mobilitám, podívejme se na další kategorii a dění v ní ...



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 478x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 316x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 872x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1163x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6