Strana 3 z 6
U stánku společnosti LG jsem se asi nejvíce těšil na představení i zde v aktualitách proklamovaného OLED TV panelu s úhlopříčkou 31 palců (79 cm). Ještě než jsem se k danému pavilonu dostal, byl jsem natěšený jinde. Jak jinde? Vysvětlím. Neb byl areál rozdělen také na sekci bílého zboží, což jsem ze začátku nepostřehl, po prvním shledání loga LG na směrové tabulce jsem šel „najisto“. Jaké bylo překvapení, když jsem viděl jen ledničky, pračky a luxy místo očekávané OLED televize? No ano, LG mělo dvě výstavy a já byl na druhé v pavilonu číslo 3 místo jedenáctky, kde je výstava elektroniky.
Naštěstí nic ztraceno nebylo, prohlédl jsem si krásné domácí spotřebiče (to je jen vhodná čtenářská verze, popravdě jsem utekl, jak jen to rychle šlo:). Zamířil jsem tedy přes půl areálu do toho správného stánku. Už vchod k LG byl famózní a nejhezčí ze všech. Velká brána osazená několika desítkami televizí, které promítaly jeden velký obraz, moc pěkné. Na první fotce vidíte jen prostředek vstupní brány, ale ještě to mělo pokračování nalevo:
A také napravo:
No prostě pecka. Když před všemi těmi televizemi stojíte…hádejte, co mě napadlo. Mimo teda toho, že je to fakt pěkné jsem si řekl: to musí být spotřeba! Jenže v dnešní době to při použití LED televizí není tak hrozné. Použít na takovou obrazovou výstavu LCD televize 5 let staré, tak by to chtělo menší Temelín, dnes už je to ale celkem v pohodě. Takže začátek hezký, co dále?
I ve stánku společnosti LG se dala najít herní sestava s ukázkou Eyefinity, tentokrát však na rozdíl od Samsungu pouze se třemi vedle sebe, takže nic extra. Mimo televizí jsem se snažil najít také něco spíše ze světa počítačů. Našel jsem sice opět displej, ale velmi hezký. To, co vidíte na obrázku výše je novinka na trhu počítačových monitorů. Jedná se o model LG Flatron E2290, který nabízí velmi povedený kovový design s extrémní štíhlostí. Měl by to být takový menší kolega masivně nastupujících útlých LED televizí s šířkou okolo jednoho centimetru. U nás zatím v prodeji není.
K útlému monitoru přidalo LG i představení nové LCD LED televize. Jedná se o produkt ze série LEX8. Označována je jako první NANO televize, její šířka je 8,8 milimetru. Co znamená ona NANO technologie a jaký posun či změna je zde oproti běžné LED televizi zatím výrobce neuvedl. Opět by jen měla být lepší než běžná LED, tak uvidíme. Kvůli extrémní tenkosti se vše objemnější nachází v podstavci. LEX8 bude nejluxusnější série z nových LED televizí, které přijdou na trh v následujících měsících. A teď se podíváme na to nejlepší, co LG představilo a na co jsem se tak těšil.
31“ OLED televizi představilo LG zatím v nesériové revizi. I tak se ale jednalo o jeden z největších hitů veletrhu. LG vypustilo informaci o výrobě takto velkého OLED panelu v průběhu srpna, zpráva proběhla většinou internetových magazínů o IT, a tak ani nebyl div, že u prezentace OLED displejů bylo neustále plno. Expozice byla ohrazena, ale ani to neodradilo některé nenechavce od toho, aby si na displej sáhli. V tomto případě jsem zjistil, že nejen v Česku je takových lidí plno, ač si to často myslíme, že je to náš fenomén, neb jen za mou návštěvu to udělali minimálně tři, které jsem viděl. Proto museli u displejů stát neustále hlídači.
Ano, je pravda, že když to člověk vidí, nebo spíše už skoro nevidí tu útlost, napadne ho si na monitor sáhnout. Mimoto, že vám to tedy nic nedá, v podstatě si jen potvrdíte, že je to opravdu tak úzké, si také docela zahráváte. Není náhodou, že se zatím jedná pouze o nesériově vyráběné prototypy, neb jejich cena by na trhu aktuálně byla v korunách šestimístná. A to je přeci jen za takový větší počítačový monitor a menší domácí televizor docela hodně.
Prototyp byl opět zcela tenký na všech místech a kabely vstupovaly do vyššího podstavce. Šířka je opravdu nicotná a skoro se zdá, že je to jen kovový lem a milimetrová vrstva barvy na něm. Ono taky při 2,9 milimetrech se nedá o ničem víc mluvit. Jedná se tedy zatím o technologii budoucnosti, která vypadá moc zajímavě. A co má tedy přinést oproti taky celkem tenkým LCD LED panelům?
I z fotek se dá poznat, že jednou z hlavních a nejvíce viditelných devíz je barevnost a kontrast. O tom se můžeme přesvědčit už i u aktuálně vyráběných AMOLED a Super AMOLED displejů dražších mobilních telefonů. Má ho mimo jiné třeba zmiňovaný Samsung Galaxy S. Kdo viděl, ví, o čem OLED jsou. Krásné ostré barvy. Mimo barevnosti a kontrastu je tu další viditelná deviza – šířka. OLED displeje jsou tenké, v případě zmiňovaných mobilních telefonů ještě tenčí než v případě monitoru, neb u monitoru vidíme i rámeček.
Neposlední důležitou vlastností je extrémně nízká spotřeba. Díky tomu také telefony s AMOLED displeji vydrží déle na baterii než běžné TFT. Příkon i takového 31“ OLED by měl být v jednotkách wattů, ale přesný či konkrétní údaj mi nikdo nesdělil.
Na fotkách vidíme menší verze OLED panelů, zřejmě kolem velikosti 15-17 palců, které už se sériově vyrábí. Jejich cena se pohybuje nad 2 000 dolary. Využití takového displeje je otázkou, napadá mě ale třeba připojení ke klávesnici-počítači od Asusu. Avšak za tu cenu je to pro nás zatím pouze extrémní luxus, který nemá řádné opodstatnění.
A aby toho nebylo málo, rovnou jsme se mohli podívat i na 3D OLED panely velikost 31“. 3D je prostě všude. Tentokrát, oproti minulému roku, ale výrobci neuváděli 3D jako novinku, ale představovali další možnosti a technologické úpravy a vylepšení.
Zde vidíte informace o představených OLED displejích na tabulce, která byla u prezentace. Ze zajímavých vlastností jsem ještě neuvedl fakt, že pozorovací úhly nejsou v podstatě nijak omezeny. To vidíme také na fotkách. Z každého pohledu by měl být obraz takový, jaký má pro daný úhel být, tedy bez zkreslení.
To by bylo tak všechno od LG a jdeme se podívat dále. Společnost Sharp totiž nabídla také velmi zajímavé produkty a informace.
|