Mega článek: Bilance roku 2006 v oblasti počítačů - RAM a Grafiky Tisk E-mail
Napsal Jan "DigitalDooM" Stach   
Úterý, 26 prosinec 2006
Přejít na obsah
RAM a Grafiky
RAM a Grafiky
Ostatní hardware a závěr

 

 

 

Základní desky a chipsety – nové standardy

Spojení AMD a ATI přineslo samozřejmě změny i do oblasti chipových sad pro základní desky. AMD si nepořídila ATI jen tak z rozmaru. AMD chce vytvořit stejnou koncepci, jakou je Intel. Tedy vlastní procesory, vlastní chipové sady a vlastní integrované grafické chipy. Na plody spojení AMD a ATI si budeme muset ještě počkat. Bohužel toto spojení prozatím přineslo jen odklady vydání nových chipových sad ATI a bohužel také na spojení AMD a ATI zareagoval konkurenční Intel a to samozřejmě omezením chipsetů ATI pod svými procesory.

 ati-chipset

Letos byly představeny další generace chipových sad. U AMD je nejvýznamnější nVidia nForce 5, která vystřídala velice úspěšnou a však problematickou nForce4. nForce5 přišla samozřejmě v souvislosti s příchodem AMD socketu AM2. Ke konci roku se objevil koncept tří grafických karet spolu s AMD 4x4 a tak na světě byla chipová sada nForce 680a SLI, což je však jen zdvojená NF590SLI. Chipové sady nVidia tak i po spojení ATI s AMD stále drtivě kralují na platformě AMD.

580 

Méně už se daří nVidii na Intel platformě, ale to je celkem pochopitelné. U samotného Intelu byla v souvislosti s Core2Duo představena chipová sada i965. Ta jako první přišla s absencí klasických IDE konektorů. Ty jsou dodávány extra až výrobci základních desek. Samotné základní desky díky novým chipovým sadám letos opět zaznamenaly rostoucí kvalitu a výkon. Mnoho výrobců se dnes také soustředí na absolutní možnosti taktování. Dokonce i samotný Intel, který taktování naprosto odsuzoval přišel ke konci roku se základní deskou, na které taktovat jde. Inu časy se mění a tak taktování zdar.

 965

Z pohledu standardů dnes na všech deskách nalezneme jednu a více síťových karet, obstojné zvukové chipy formátu 5.1 a 7.1. Na deskách již dávno nenalezneme grafický slot AGP, ale pouze PCIe sloty. Ubývá i konektorů IDE, které jsou na základních deskách jen pro strýčka příhodu a na další generaci se s nimi nepočítá. Prim hraje jednoznačně SATA a to formátu SATA2. Z pohledu kvality značek dochází k zajímavým posunům. Někteří z dříve špičkových výrobců zaznamenali velký ústup ze slávy. MSI ani letos nepatří tam, kde jsme ho v minulosti byly zvyklí vídat a ABIT měl v letošním roce takřka klinickou smrt. Naštěstí se zachránil a  pomalu obnovuje výrobu. Zajímavá bude spolupráce firem Gigabyte a ASUS, které otevřely společnou továrnu na společné výrobky. Spolu s koncem Pentií 4 byly ukončeny veškeré snahy o prosazení formátu BTX. Ten tak zůstane navždy jen raritou než dobrým konceptem. Novinek je tedy více než dost. Čeho jsme se letos opět nedočkali, je vydání přídavných počítačových karet s rozhraním PCIex1. Stále tak používáme PCI a sloty PCIex4 a x1 nám na deskách zejí prázdnotou. I letos se tedy potvrdilo, že základní deska je skutečně základem počítače.

Pevné disky – kapacita opět na dvojnásobku

Pokud je někde vidět pokrok, pak je to v oblasti pevných disků. Každý rok se kapacita pevných disků defacto zdvojnásobí. Na počátku roku jsme začínali s 500GB disky. Během roku dorazil Seagate 750GB a do konce roku jsme se měli dočkat 1TB pevných disků. To se však nestihlo. Přesto jsme na počátku roku kupovali průměrně 160-250GB v cenách 2500 – 4000 korun. Ke konci roku je běžnou kapacitou 250-320GB v cenách od 2000 – 3000 korun. Tedy opět máme za stejnou cenu více místa.

Letos také došlo k zajímavým změnám. Svou činnost ukončil Maxtor. Ten byl odkoupen firmou Seagate, která tak ovládá více jak 50% trhu s pevnými počítačovými disky.  Hlavně Seagate letos hrál důležitou roli v představování nových věcí. Jako jediný nabízí 750GB pevný disk, který je tak největším na světě. Hlavně však jako první do desktopových pevných disků přivedl technologii kolmého zápisu. Ta samozřejmě z počátku nenabízí nic navíc proti jiným technologiím, ale do budoucna slibuje další možnosti zvyšování kapacity. Po stránce výkonu se hodně dařilo společnosti Western Digital. Její řada WD série JS a KS slaví zasloužený úspěch a jsou příjemným překvapením nejednoho srovnávacího testu. Samozřejmě bezkonkurenční zůstávají 10 000 otáčkové Raptory. Cena nejmenšího 36GB ke konci roku klesla až k hranici 3000 korun.

 small-disk

Letošní rok také znamenal další rozvoj flash disků a podobných zařízení. Začínají se dokonce objevovat první hybridní pevné disky. Samozřejmě také letos pomalu zvoní umíráček IDE pevným diskům. SATA disky a to hlavně revize SATA2 drtivě vládnou trhu. Výrobci se snaží vyrábět i menší pevné disky a celkem se to daří. Na trhu se tak můžeme setkat i s pevnými disky se slušnou kapacitou o rozměrech 1 palce. Klasický mechanický počítačový disk však nadále zůstává jednou z hlavních brzd výkonu dnešních počítačů.   

Ostatní hardware –

   další zlepšování, zrychlování, zkvalitňování

Letošním roce, díky společné snaze několika autorů a redaktorů technických magazínů došlo i k posunu uvažování lidí při koupi počítačových komponent, které přímo výkon neovlivňují. Tím myslím zejména počítačové zdroje, kdy mnoho lidí zjistilo, že není zdroj, jako zdroj a levný počítačový zdroj není ušetřením, ale právě naopak.

 Možná se to nebude mnoha lidem zdát, ale průměrná spotřeba počítače nestoupla ani významně neklesla. Zejména díky novým procesorům Intel došlo u procesorů obecně ke snížení spotřeby. U grafických karet si zejména u nové generace reprezentované 8800 spotřeba stoupla, ale za to se značně vylepšil tzv. výkon za Watt.

Seasonic-700W 

I letos se dále vylepšovaly optické mechaniky – jsou rychlejší, s novými funkcemi typu ligh scribe apod. a ceny DVD RW mechanik spadly pod 1000 korun. Letos jsme se také poprvé setkali se soubojem dvou možných nástupců  DVD:  BlueRay a HD DVD. Obě technologie jsou navzájem nekompatibilní a nakonec to vypadá, že díky své vyšší použitelnosti zvítězí Blue Ray. Tedy 26GB Blue Ray disky již brzy vtrhnou do běžných domácností. Zatím je však jejich cena enormně vysoká, ale to byla cena DVD při uvedení také. 

Rok 2006 – technologie dále na vzestupu

V roce 2006 jsem se tedy dočkali nárůstu výkonu či zlepšení ve všech oblastech. Přesto se nedá říci, že by rok 2006 přinesl nějakou převratnou technologickou novinku. I nadále fungujeme na křemíkové technologii i nadále spoléháme na snižování výrobního postupu. Za snižování cen počítačů nemůže jen snaha vyrábět efektivněji, ale také další ekonomické vlivy. V naší republice stojí za slevami také slábnoucí americký dolar.

intel

Lze tedy prohlásit rok 2006 za úspěšný avšak nikterak nevybočující ze zaběhnutých kolejí. Žádnou převratnou věc nepřinesl, přesto to byl rok významných zpráv, jejichž důsledky budou mít do dalších let a hlavně do roku následujícího značný vliv. Zítra se podíváme na další shrnutí, tentokrát z jiného pohledu. Začneme žebříčkem největších průserů letošního roku.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Sobik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-12-27 00:07:29

Zdravim, chtel bych redakci podekovat za tento supr odreagujici clanek, je to proste nadherne poctecnicko na pozdni vecer, kdyz uz neni co delat. Taky se nemusim stresovat, zda-li muj favorit dosahne nejlepsiho vysledku v nejakych testech atd. Jen tak dal, opakovani je matka moudrosti
Hanzy *HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-12-27 01:41:56

Ano,musím se taky přidat k pochvale za příjemný souhrn událostí z letoška a přeji stále tak kvalitní články do nového roku
KORNI [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-12-27 10:22:55

Pekni clanok a hlavne pochvala intelu co ma potesilo totiz som ich fanusik!! Do noveho roku Vam prajem stale kvalitnesie a lepsie clanky!!Nehovorim ze tento nebol :roll
eoden [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-12-27 15:27:35
avatar
Moc děkuju
za takovéhle kvalitní články. ;)
citrus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-12-27 18:53:15

take dekuji, opravdu kvalitni cteni. jen tak dale... :grin
tomtva [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - cau hanz 2006-12-27 20:50:22
avatar
Dobrej clanek je to docela čtivé
už jsem se konečně taky registroval
Don [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-12-30 11:48:44

Musim také uznat že tento článek se mi více zamlouvá než ten co je na podobné téma na PCT. ;)

digiman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Popisky 2006-12-30 16:40:19
avatar
Článek byl jako obvikle na dost vysoké urovni jen ty nadpisy kdopak to kontroloval AMD core2duo jsem teda neviděl nebo AMD nforce5 v akci já myslil že je Nforce od fi nvidia a ta fotka RX480 podtim tomu nasadila korunu jinak jako schrnutí dobrý jen ten šotek by zasloužil výprask za tu paseku v článku
Libich [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pěkný článek 2007-01-23 06:51:45

Ano, tento článek se jako shrnutí rozhodně povedl.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1