Strana 2 z 16
- Jak vybírat grafickou kartu? Vykašlete se ne loga na čipech
Mnozí zjednodušují výběr grafické karty na AMD Radeon vs NV GeForce. Pravdou ale je, že ve skutečnosti grafické karty nevyrábí ani AMD ani NV. Oba tito výrobci jsou výrobci bez vlastních továren a nechávají si vyrábět jen samotné čipy (u třetích stran, kterými jsou GlobalFoundries a TSMC). Na začátku sice navrhnou nějaký referenční design a tedy i parametry dané grafické karty, ale samotnou kartu vyrábí už třetí společnosti a brzy je následují nereferenční modely, které už jsou návrhem i parametry dílem dalších výrobců. Čip pro tyto karty samozřejmě nadále navrhují AMD a NV, ale čip je jen jednou z mnoha komponent a částí karty a věci jako výkon, chlazení, zpracování a také cena a tedy i výhodnost, to už je pak záležitost jednotlivých modelů. Vybírat grafiku stylem Radeon vs GTX je tedy naprostý nesmysl.
- Konkurence jednoho Radeonu je jiný Radeon nikoliv hned GTX (a naopak)
S výše uvedeným v předchozím odstavci také souvisí fakt, že mnozí vnímají jako konkurenci grafické karty Radeon R9 290X automaticky NV GTX 780Ti (příklad). Pokud bychom vzali samotné čipy těchto karet, tak ano, jsou skutečnou konkurencí, problém je, že si nekupujeme čip, ale grafickou kartu. Takže konkurencí k jednomu Radeonu R9 290X jednoho výrobce, nemusí být hned GTX 780Ti, ale opět Radeon R9 290X jiného výrobce. Vše je objektivní otázka výkonů, vlastností ceny a tedy poměru cena-výkon.
- Integrované vs neintegrované grafiky - potřebujete přídavnou kartu?
V současné době už jsou zcela běžné integrované grafické karty v samotných procesorech. Na tomto poli spolu soupeří společnosti AMD a Intel, pokud jde o klasické x86 CPU pro PC. V současné době nabízejí integrované grafiky technologickou výbavu srovnatelnou s velkými GPU (to platí jen u AMD, protože Intel velká GPU nedělá) a hlavně mají výkon, který velké většině uživatelů vlastně stačí. Pokud neplánujete hraní velkých náročných her, nemá pro vás většinou přídavná grafická karta žádný přínos. A pravdou je, že i nejnovější integrované grafiky v procesorech AMD mají tolik výkonu, že stačí i na nějaké to nenáročné hraní ve snížených detailech. Vše ostatní jako multimédia a dokonce i GPGPU, zvládají stejně dobře, samozřejmě výkonově úměrné svým parametrům.
- DDWorld a testy a nákupní poradce
Dnešní nákupní rádce mohl vzniknout proto, že DDWorld.cz má přístup ke všem grafickým kartám na trhu a téměř všechny modely máme otestované. Rozhodně všechny referenční. Dnes tedy všechny zajímavé grafiky zařadíme do stejných testů. Situace je ale složitější, protože v řadě segmentů se vlastně referenční modely (hlavně v případě Radeon grafik) neprodávají, ale téměř všichni výrobci nabízejí za cenu reference přetaktované nereferenční modely. I z těch jsme ale většinu testovali. Pokud některé ne, naštěstí se většina výrobců pohybuje s takty na podobných či identických úrovních, což znamená stejný výkon a nemusíme si tedy nic vymýšlet. A protože známe ceny jednotlivých karet, spočítat výhodnost a doporučit ty nejlepší, už je objektivní záležitost.
Bohužel jsou zde mnohé magazíny, které z nějakého důvodu (když vynecháme ty rovnou napojené na výrobce a prodejce) nedoporučují ty nejlepší možné produkty pro své čtenáře, a právě grafické karty jsou často objetí těchto způsobů. Naštěstí náš web je skutečně nezávislý a můžeme si tedy dovolit doporučit nejlepší produkty bez ohledu na přání vydavatele či výrobců. Podívejme se tedy na to, jaká je situace na poli grafik na přelomu května-června 2014.
|