Strana 3 z 16
- TESTY a jak číst testy a recenze grafických karet
Na internetu se vyskytuje celá řada testů a recenzí, bohužel některé jsou recenzemi jen podle názvu. Bohužel, možná je to nemorální, ale ne trestné a psaní zaplacených recenzí na objednávku s úmyslem obelhat čtenáře je v současném světě až příliš časté a zdaleka ne jen u grafických karet. Jak vlastně číst recenze a jak se dívat na testy? Nemůžeme mluvit za všechny, neznáme pozadí vzniků testů, recenzí a článků všude, ale můžeme mluvit za sebe.
- Jak číst testy a recenze a co tam hledat?
DDWorld.cz je uživatelský magazín, který před lety vznikl hlavně proto, protože to recenzemi a výsledky na mnoha profesionálních velkých magazínech vypadalo různě. Asi mnozí zažili situaci, že výsledky a výkon produktu v recenzích výrazně neodpovídal skutečnosti. DDWorld.cz dělají uživatelé pro uživatele a jak si jistě mnozí z vás ověřili, naše výsledky skutečně sedí. Samozřejmě nikdy nebudou 100% shodné s tím, co si naměříte doma a to ani nejde, protože různé sestavy, různé systémy, různé herní části atd. Nicméně neměly by se lišit nijak zásadně. A proto DDWorld.cz dělá recenze a testy nejjednodušším možným způsobem, hlavně tak, jak ty grafiky vlastně všichni doma budeme používat.
Testujeme finální hry opatřené nejnovějšími patchi s aktuálními ovladači a nehrajeme si s nastavením ovladačů. Ve hrách se zásadně snažíme testovat samotné herní sekvence, pokud je to možné. Výsledkem testů je hodnota FPS a to průměrná, která nás zajímá nejvíce a která bude nejpodobnější tomu, co většina z vás na srovnatelných sestavách bude schopna doma dosáhnout.
V mnoha testech najdete otestovanou řadu her. Pokud jich je nápadně mnoho, většinou testy jednoduše prováděny nebyly, protože asi každý, kdo si kdy zkusil udělat test tak ví, jakou práci skutečně zabere otestovat 1 grafiku ve 20 hrách. Navíc je to v podstatě zbytečné. Hry totiž dnes používají jen několik hlavních herních engine. Takže nemá smysl testovat 2-3 hry postavené na stejném herním engine. Bohužel už s výběrem her takto mnozí manipulují. V případě DDWorld.cz tyto manipulace eliminujeme tím, že vybíráme zástupce her s technologicky pokud možno nejaktuálnějšími hlavními používanými engine, které budou používány po další 1-3 roky na které si novou grafiku kupujeme. Nemá smysl testovat hry na starých engine. Unreal 3 engine je typický případ, technologicky zaostalý, špatně optimalizovaný nevyužívající optimálně ani ždibec technologií moderních grafických karet do budoucna se s ním už nepočítá, přesto v něm stále i letos hry vycházejí. Bohužel pro testy grafik je ale nepoužitelný.
Další oblíbenou manipulační technologií je změna nastavení z vysokých na nižší detaily. Pokud to má ale být test grafik, tedy jejich maximálního výkonu, neměla by být aplikace nastavena na maximální možnou kvalitu (to co nabízí aplikace - hra samotná, nikoliv něco vnucovat přes ovladače)? Samozřejmě že výkon grafik se má testovat pouze a jen v maximálních detailech, jinak to není test grafik, ale test výkonu aplikace v daném nastavení. A tak by se dalo pokračovat ... ale nebojte.
- Jak číst GRAF výkonu grafik:
Ačkoliv se to může mnohým znát jako samozřejmost, mnoho lidí číst grafy neumí. Neví co tam hledat a tak dále. DDWorld se snaží dělat proto grafy co nejpřehlednější a nejjednodušší. Takže příklad:
Každý testovaný produkt testujeme za stejných podmínek (stejná sestava atd.) se stejným nastavením aplikace. Jednotlivé produkty vidíte ve sloupci vpravo. Hodnoty výkonu (FPS v případě grafik), jsou pak uvedeny hodnotou a vyjádřeny graficky sloupcem. Podle jeho velikosti (a hodnoty uvedené na konci), pak můžete porovnávat výkony jednotlivých produktů. V grafech máme u některých produktů i více než 1 sloupec (hodnotu), například tři. Když se podíváte dolů do grafu, tak vidíte v legendě, že barvy sloupců odpovídají různým nastavením. Rozdílem v nastavení je v našem případě velikost rozlišení tedy 1920x1200 (většina má dnes spíše 1920x1080), pak 2560x1600 (většina bude mít spíše 2560x1440) a pak 5760x1200 (tři monitory v Eyefinity nebo-li nároky odpovídající 4K rozlišení tedy 3860x2160).
Pokud možno se vyhýbáme teoretickým testům, které do obvyklé recenze o grafických kartách vůbec nepatří. Zejména pak testy typu Unigine nebo Stone Giant, které slouží jen prezentace jedné jediné technologie, která ale vůbec nic nevypovídá o herním výkonu a potenciálu grafických karet. Ve hrách se totiž nevyskytuje sama. Navíc žádné benchmarky jako hráči nehrajeme a žádná technologická dema tohoto druhu také ne a rozhodně si kvůli nim nikdo grafickou kartu nekupuje. Na prvním místě je tedy herní výkon a ten lze otestovat jen jediným způsobem. Přímo ve hrách, ať už s využitím vnořených herních benchmarků, nebo za použití programu FRAPS a změření pro všechny grafiky stejného herního úseku ve stejných podmínkách. Alfou a omegou je v obou případech hodnota FPS – snímky za sekundu.
Jak vidíte na příkladu průběhu FPS v jedné hře, zjistit lze minimální, maximální a také průměrnou hodnotu. Průměrná hodnota je zdaleka nejdůležitější. Jak vidíte tak minimální, nebo maximální hodnoty, které některé weby zbytečně uvádějí, nastanou za 120s třeba jen 2-3x a někdy také 1x, jak ale vidíte, většina hodnot v průběhu 120s se pohybuje +/-5FPS kolem průměrné hodnoty. Je tedy poněkud hloupé uvádět min/max hodnoty, které jsou navíc snadno ovlivnitelné. V běžném životě máte na pozadí spuštěno řadu aplikací, tak vám klidně mohou klesnout náhodně minimální FPS i na nulu a určitě za to nemůže grafická karta a hlavně si toho ani nemusíte v plynulém toku těch snímků všimnout. Zajímat by vás tedy měly jen průměrné FPS, kdy vidíte, že bez akceptovatelných minimálních/maximálních hodnot a malých výkyvů jedním, či druhým směrem, dobrého průměru FPS nelze dosáhnout.
Uvedl jsem i hranice průměrných FPS a jejich vlivu na plynulost hraní. Moderní hry jsou dnes dělány tak, aby 25-30FPS bylo plně hratelné. Mnoho her má totiž právě na hranici 30FPS „zamčeno“ – platí hlavně o konzolových hrách a mnoha následných portech pro PC. U PC her se pak lock zvyšuje někdy až na 60FPS, což je zase přirozená hranice toho, co vám vlastně zobrazí současné LCD panely, které jsou jaksi 60Hz a tedy více než 60 snímků prostě nezobrazí. Pro účely testování lock hranice úpravou konfiguračních souborů vyřazujeme, abychom byly schopni mezi některými grafikami vůbec změřit nějaký rozdíl. Pro bezproblémové hraní většiny současných her stačí úplně kolem 35FPS, ale pořád se mohou vyskytnout propady v náročných situacích pod 30FPS. Za ideální hranici a průměr FPS se tedy obecně bere zhruba 40FPS, kdy už většinou ani v nejnáročnějších situacích není ohrožena plynulá hratelnost. Samozřejmě stále platí, že čím více, tím lépe …. výkonnější grafická karta = více FPS :).
Definitivně také upouštíme od testování nižšího rozlišení než 1920x1200, protože i ten 22“ nejlevnější monitor má dnes 1920x1080. Navíc stále více se začínají objevovat cenově dostupnější monitory s rozlišením 2560x1440 apod. Testujeme tedy v základu dvě rozlišení: 1920x1200 a 2560x1600 na našich 27-30“ LCD. V některých testech uvidíte i testy v Eyefinity v rozlišení 5760x1200. Vždy však v plných detailech a plné detaily znamenají plné detaily, tedy včetně AA, protože testy bez AA nejsou testy v plných detailech a jen zkreslují některé testy, když nás zajímá, co karta dovede a ne to, co nedovede. A takhle to vypadá …
- Testovací sestava DDWorld a testy
Základem naší testovací sestavy je aktuálně nejvýkonnější desktopová platforma a to Intel X79 s procesorem Intel Sandy Bridge-E Core i7-3930K. Navíc jsme to celé nataktovali na 4GHz, což by nám tedy mělo poskytovat dostatečný výkon pro testování všech grafik a konfigurací, a také bychom s tím měli zase nějakou dobu vystačit. Celé to chladí NOCTUA NH-D14 SE2011.
Sestava má samozřejmě k dispozici i výkonných 16GB operační paměti od Kingston a ultrarychlé SSD od společnosti Intel. V sestavě je ještě další SSD od Kingston na hry a také HDD pro další nutná testovací data atd. Nechybí samozřejmě ještě neintegrovaná zvuková karta ASUS XONAR, která také trochu vylepší výkon a hlavně zvuk. Seznam dalších komponent vidíte v tabulce. Použité ovladače se snažíme mít v daném testu co nejaktuálnější a všechny grafiky v testu mají stejné podmínky.
Ačkoliv sestavu nemáme důvod měnit, ne vždy jsou starší články a výsledky testů v nich srovnatelné s novými, protože samozřejmě čas od času měníme hry, testovací sekvence, nebo samozřejmě testujeme vše znovu a aktuálně. Vždy ale v daném článku jsou všechny výsledky a testy aktuální se stejnými podmínkami pro všechny karty!
Začněme s testy referenčních grafik ...
|