Strana 1 z 16
- NÁKUPNÍ RÁDCE A MEGATEST: Grafické karty 06/2014
- Co koupit a čemu se vyhnout?
Tápete v nabídce grafických karet? Již nemusíte. Nákupní rádce a megatest grafických karet je zde.
Výběr grafické karty se dá stejně jako u mnoho jiných produktů souvisejících nejen s IT udělat objektivně, tedy výhodně anebo ne a pak lze udělat místo dobrého nákupu špatný a zbytečně tak vynaložit peníze, jež by se daly vynaložit lépe. A snad téměř každý s trochou rozumu v hlavě, jedno jestli má například na nákup grafické karty 3,5, 10 nebo 50 tisíc, chce získat za své peníze nejlepší možný produkt.
A protože je na trhu spousta produktů, ale jen některé mohou být těmi skutečně nejlepšími a nejvýhodnějšími, rozhodli jsme se pro vás udělat přehledný MEGATEST a hlavně aktuálního nákupního rádce a průvodce nákupem grafické karty. Otestovali jsme pro vás, změřili a následně spočítali výhodnost jednotlivých modelů a dáme vám jasná objektivní doporučení k nákupu.
Samozřejmě většina bude omezena hlavně rozpočtem. Proto je ale na trhu také takový výběr a několik segmentů. Základní rozdělení je v současnosti přibližně následující:
Low End (obvykle 128-bit sběrnice) - cenové rozmezí do 150 dolarů (cca 4000,-) - Grafické karty vhodné pro maximálně 1920x1080 hraní
Mainstream (obvykle 256-bit sběrnice) - cenové rozmezí 150 - 299 dolarů (cca 4000 - 8000,-) - Grafické karty vhodné pro bezprobémové 1920x1080 hraní
Performance (obvykle 384-bit a více) - ceny od 299 - 499 dolarů (8000 - 13000,-) - Grafické karty vhodné pro 1920x1080, 2560x1440 i Eefinity
High end (to nejlepší) - cenová hladině obvykle od 499 dolarů výše (13000,- a víc) - To nejlepší na poli grafických karet vhodných i pro 4K rozlišení
Na trhu je samozřejmě spousta modelů, které parametrově i výkonem překrývají jednotlivé segmenty. A mezi grafikami stejného segmentu mohou být značné výkonové rozdíly, jak ostatně uvidíte. Při výběru grafické karty byste měli kromě vlastních cenových a výkonových požadavků, dbát i na několik věcí. Kolují zkrátka různé dojmy a pojmy, které spíše než k dobrému nákupu, pomohou ke špatnému.
Výběr grafiky na základě zkušeností z minulosti - znáte to, po několika letech si chcete pořídit novou grafickou kartu. Mnozí tak automaticky budou koukat opět po Radeon/GTX v horším případě, či stejném výrobci (ASUS, MSI, GB atd.) v lepším případě. Tenhle přístup je ale špatný. Zcela určitě pro aktuální grafické karty vůbec nebude platit to, co platilo pro několik generací staré karty. Situace, technologie pozice a hlavně cenová výhodnost se zcela změnili. Zapomeňte na všechno, co jste znali a platilo před lety. Nové karty - nová situace.
Více paměti více výkonu? Zejména méně se orientující nakupující koukají na množství paměti (takže třeba 2GB nebo 4GB atd.) a myslí si, že je to nějaký ukazatel výkonnosti karty. Většina modelových řad je dimenzována s ideálním množstvím paměti. Takže například low endová R7 260X se 128-bit sběrnicí má 1 - 2GB GDDR5 pamětí. Mainstreamové karty s 256-bit mají 2GB. V high endu jsou u 384-512bit karet běžné 3-4GB. Více paměti neznamená totiž automaticky více výkonu. Třeba když ke 128-bit grafice dáte 4GB, nic tím nezískáte. A zisky na výkonných kartách které místo 3-4GB mají třeba 6-8GB jsou vlastně také téměř nulové. Přesto se na trhu vyskytují pasti v podobě zvěrstev jako 128-bit grafika se 4GB paměti, nebo třeba i 64-bit s 2GB nejlépe ještě DDR3 místo GDDR5.
Lepší ovladače - souboj na poli grafik je dlouhodobě ovlivněný i vývojem ovladačů. To je pole, kde vládnou různá dogmata, přestože se vlastně měsíc co měsíc situace mění. Rozhodně pozor na všechny, kteří říkají že lepší ovladače má jedna nebo druhá strana. Objektivně a nestraně totiž platí, že ani jedna z firem nemá obecně lepší ovladače než jiná. Mohou být lepší/horší v různých oblastech, ale také mají různé problémy. Tvrzení o lepších ovladačů se léta používá hlavně u nejmenovaného "výrobce GPU", ačkoliv ve skutečnosti tento výrobce stojí hned za několika vážnými problémy s ovladači, které dokonce vyústily několikrát ve zničení grafik v posledních letech. Už jen to by mělo být varováním, že nic jako lepší ovladače na trhu s grafickými kartami neexistuje. Bohužel, či spíše bohudík, ovladače se stále vyvíjí s tím dokonce u některých karet můžeme zaznamenat nárůst výkonu, ale i nové funkce.
|