Strana 1 z 5
- NÁKUPNÍ RÁDCE: Monitory k PC 10/2014
- Tipy na zajímavé modely pro každého
Pokud tápete v obrovské nabídce LCD monitorů a nevíte, který si vybrat, tady máme pár doporučení.
Hodně jste si o něj psali a nedivíme se vám. Vybrat si dobrý monitor je sice díky velké nabídce možné, ale rozhodně ne snadné, když nevíte na co se dívat, po čem se dívat a zkrátka nesledujete situaci. Nevadí, je tu DDWorld.cz, který ji sleduje. Nabídka LCD modelů je opravdu široká a stejně tak je i široký výběr s ohledem na cenu i technologie. Pokusili jsme se tedy pro vás udělat nějaký ten užší výběr opravdu zajímavých kousků.
- Výběr LCD monitoru k PC - na co se zaměřit?
Pokud chcete vybírat počítačový monitor, tak samozřejmě hlavním hlediskem pro většinu bude cenová hladina. Naštěstí dnes už levný monitor rozhodně nemusí znamenat špatný monitor a opravdu dobré monitory už dnes také nestojí nedostupné částky.
Dalším hlediskem je samozřejmě zamýšlené použití. Drtivá většina bude hledat univerzální monitor, použitelný pro filmy, hry a možná i tu grafiku. Samozřejmě jsou tací, kteří se mohou zaměřit specificky na herní, filmové, či grafické monitory. I v tomto ohledu je trh dostatečně bohatý.
Dalším hlediskem je samozřejmě velikost, hlavně úhlopříčka udávaná v palcích. Nejrozšířenější je rozměr 21, x", díky klesajícím cenám se ale uživatelé už hodně zajímají o monitory s úhlopříčkou 24" a dokonce 27". S velikostí pak také souvisí rozlišení. Dnešním standardem je minimálně 1920x1080 a monitorům s menším rozlišením už se rozhodně vyhněte. Vzhledem ke klesajícím cenám větších úhlopříček (24–27") se do popředí zájmu dostává i rozlišení 2560x1440. Novým standardem, který má postupně nahradit FullHD (1920x1080) je UltraHD (3840x2160), tyto monitory se již plně zařadily do nabídky ve vyšších cenových hladinách.
- Používané technologie panelů
Dnes zdaleka nejrozšířenějším typem LCD panelu je IPS (nebo PLS) s LED posvícením, které můžou různí výrobci označovat různě s různými parametry. Používá se také ještě jeho předchůdce, technologie VA, jako jsou třeba MVA, PVA atd. nicméně přes své kvality se nakonec IPS stalo dominující, díky svým ekonomickým výhodám. Starší technologie LCD, kterou je TN je už dlouho na ústupu a dnes už ji na trhu téměř nenajdete. Jedinou oblastí, kde se stále ve větším měřítku vyskytuje, jsou určením herní monitory, díky nižší odezvě, nicméně i zde už jí zvoní umíráček a postupně i tady začínají přicházet IPS. Technologie TN proti IPS či VA vynikala jen v té odezvě (a dříve také nižší výrobní ceně), ale doby kdy ty rozdíly byly velké, jsou dávno pryč. IPS a VA panely však nabízejí podstatně lepší pozorovací úhly, nesrovnatelně lepší barvy a vůbec celkově mnohem lepší obraz ve všech ohledech. Už roky diskutovaný OLED, který by měl všechny tyhle technologie nahradit, se na trhu stále nacházejí jen na velmi málo ultra drahých modelech a to hlavně TV a bohužel to nevypadá, že by se v dohledné době měl rychleji rozšiřovat. Vzhledem k cenám budou IPS a VA technologie panelů zcela dominovat i s nástupem 4K obrazovek ještě roky.
Zdaleka nejrozšířenější skupinou jsou univerzální monitory, což asi těžko překvapí. Z nich různými dalšími technologickými úpravami, výbavou, či dalším zpracováním vznikají specializovanější modely, které v nějaké oblasti nabízejí o kousek navíc proti univerzálnímu modelu. Je to tedy hlavně otázka ceny, které jsou často nemalé, zda ten kousek navíc v dané oblasti vám za to stojí.
Herní monitory – Monitory zaměřené primárně na nízkou odezvu, přičemž ale bohužel využívají TN panely. Kvalita obrazu tomu bohužel odpovídá. Herní monitory jsou dnes doplňovány i technologií 120Hz+ panelů, nebo i 3D technologiemi. S tím, jak éra TN skončila a IPS se stalo zcela dominantní, ale v dnešní době už začínají i herní monitory TN matici opouštět. Nutno říci, že herní monitory jsou na to, co nabízejí hodně až předražené, protože pro běžného hráče je univerzální IPS monitor zcela bez problémů použitelný. Asi nejzajímavější věcí jsou vysoké frekvence, a také technologie synchronizace snímků. Nicméně v této oblasti bude zajímavý až příští rok, kdy tato technologie bude standardem a nejen záležitostí herní oblasti.
Filmové monitory - ty vynikají často širokoúhlým 16:9, až extrémně širokoúhlým formátem 21:9. Nabízet by přitom měli kvalitní podsvícení. I zde je potenciálně zajímavá technologie synchronizace frekvencí obrazovky a grafického signálu, přičemž se začíná prosazovat videa s 60FPS proti do dnes obvyklým 24FPS. Pokud vás ale zajímavá opravdu hlavně filmový zážitek, doporučujeme spíše než monitor či TV zvážit nákup FullHD projektoru - zážitek na velké úhlopříčce je nesrovnatelně lepší.
Profesionální monitory - Asi jediná oblast, kde se opravdu připlácí za něco extra. Přestože rozdíl mezi univerzálním monitorem a grafickým už není tak velký jako kdysi, stále mají grafické monitory zdaleka nejlepší matice, zdaleka nejlepší podání barev a k tomu přizpůsobené technologie. Ovšem musíte počítat s vysokou cenou těchto extra modelů.
Podívejme se tedy na jednotlivé cenové kategorie a modely, které podle nás jsou ty nejzajímavější…
|