NÁKUPNÍ RÁDCE: vybíráme zajímavé LCD Monitory (12/2013)! Jaký koupit monitor? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 02 prosinec 2013
Přejít na obsah
NÁKUPNÍ RÁDCE: vybíráme zajímavé LCD Monitory (12/2013)! Jaký koupit monitor?
Technologie monitorů a výběr
Levné monitory - do 5000 korun
Mainstreamové modely - do 10 000 korun
Monitory pro náročné - cena nad 10 000 korun
Závěr

 

  • Technologie monitorů a výběr 

Než začneme s konkrétním udílením rad, podívejme se na monitory jako na celek. O co vlastně jde a co by nás mělo zajímat při výběru?

  • Jaké technologie dnešní monitory používají?

V současnosti už nám pomalu ale jistě mizí (konečně) panely s TN technologií a i v nižších cenových hladinách jsou nahrazovány PVA, či IPS modely. Přesto stále patří k velmi rozšířeným. Jaký je mezi nimi rozdíl? Mezi nevýhody TN technologie patří především horší pozorovací úhly, zkreslení barev (například černá je spíše šedá apod.), což se výrobci snaží dohnat lesklou úpravou, což ale také ne každý ocení. Naopak mezi nesporné výhody TN panelů patří jejich rychlost odezvy, kde jsou zatím ze strany novějších panelů nepřekonatelné a lidé kteří jsou na odezvu citlivý, je opravdu jediná volba ultra rychlý TN panel, proto se u vyloženě herních modelů s vysokým Hz frekvencemi používají TN panely (současně jsou často vybaveny i 120Hz 3D technologií). Nicméně výrobci na tom pracují a dnes se již objevuje řada IPS/PVA panelů, které sice mají odezvu jen o malinko horší a už zde tedy není takový rozdíl.

Větší část trhu se na trhu už tak dnes tvoří PVA, IPS (a další podobná označení) panely , které nabízejí mnohem lepší vlastnosti, mnohem lepší pozorovací úhly barvy atd. Dokonce u většiny není ani problém s odezvou, takže se opravdu dají bez problémů používat i jako herní monitory. Nevýhodou některých (hlavně starších) PVA panelů je opravdu značná spotřeba, což se ale týká zejména profesionálních modelů větších úhlopříček, které ale také nabízejí bezkonkurenční obraz.

Další a hodně aktuální z významnějších technologií panelů, se kterou se můžete už setkat, je OLED. Ano, to jsou ty ultra ultra tenké obrazovky s fantastickými barvami a obrazem. Rozhodně to nejlepší, co trh vůbec nabízí. Nicméně jejich nástup je mnohem pomalejší, než bychom si jistě přáli. Zatím se ale tato technologie omezuje spíše na vyloženě TV obrazovky než na počítačové monitory. Navíc, nabídka je více než malá a ceny jsou opravdu hodně vysoké, takže můžete  zatím OLED v klidu ignorovat. Je to hudba následujících let, kdy se objeví i poloprůhledné monitory, panely a další "zobrazovadla", které jsme dříve byli zvyklí vídat maximálně ve Sci-fi filmech :).

Jinak častým vylepšením, které u monitorů najdete, je technologie LED podsvícení. To přispívá hlavně se snížení spotřeby a lepší kvalitě podsvícení. Dnes už se nachází i u levných modelů a je v podstatě standardem a rozhodně vám doporučujeme brát monitor s LED než bez něj.  

  • Úhlopříčky, velikosti a rozlišení

Velikost monitorů se nejčastěji udává v podobě úhlopříčky v palcích (někdy přepočtených na cm). Na trhu existují samostatně i malé obrazovky s 13,3" až 16". Nás zajímají ale hlavně větší, které začínají na 17" (43 cm) a pokračují přes 19" (48 cm) a 20" (51 cm) a dnes nejrozšířenější 22"(56 cm), 24"(61 cm) modely dál až k modelům o velikostech kolem 30"(až 81 cm). Vzhledem k cenovým rozdílům vám doporučujeme koukat na minimálně 22".

Zde už se zajímejte o dvě věci, formát obrazu a rozlišení, což spolu samozřejmě souvisí. Důležité je hlavně rozlišení, tedy počet bodů na té obrazovce, což souvisí s jemností displeye (body na palec). Každopádně naší první radou je rozhodně toto: nic horšího než FullHD 1920x1080 (16:9), či ještě lépe 1920x1200 (16:10) rozhodně dnes nekupujte. Na trhu se stále nalézají monitory s nižším rozlišením, které rozhodně ignorujte. FullHD je dnes takový minimální standard, ostatně najdeme ho i na mnoha menších tabletech a dokonce i chytrých telefonech, takže pro velký PC monitor je prostě FullHD nejnižší standard, navíc když se takovéhle monitory dají pořídit i v nejnižších cenových hladinách.  

Ve větší míře se nám ale také začínají objevovat monitory 2560x1440 (2560x1600), což je ale často až u 27"+ velikostí, čemuž odpovídá i cena. Výrobci se na to snaží reagovat nabídkou levnějších dokonce 29" monitorů s rozlišením 2560x1080, tedy extrémně širokoúhlým formátem 21:9.

Doba však pokročila a již nyní slýcháme a hlavně začínáme na trhu vídat monitory s rozlišením UHD (4K). Tedy novým standardem, který nastoupí na místo FullHD (1920x1080). V případě UHD se ovšem bavíme o rozlišení 3840x2160, tedy vlastně 4x více než FullHD! V současnosti už existují i obrazovky o velikosti 21" s tímto obřím rozlišením, ale zatím jsou jen u tabletů. V případě PC monitorů výrobci zatím uvedly jen modely kolem 30". Jeden dostupný je i v ČR, jedná se o luxusní 32" ASUS PQ321QE, který ovšem stojí 90 tisíc korun. Nicméně pokud jste měli možnost vidět 4K rozlišení v akci, je to opravdu úžasná podívaná. Bohužel v současnosti si většina budeme muset stále vystačit s FullHD+. Nástup 4K monitorů s dostupnějšími cenovkami a menšími úhlopříčkami lze očekávat až v průběhu příštího roku a toho následujícího.

  • Další technologie a výběr

Pokud jde o další technologie, se kterými se můžete setkat, tak můžeme jmenovat například podporu 3D. V tomto případě jde hlavně o aktivní 120Hz 3D technologie, ke které jsou potřeba speciální drahé brýle. Na trhu se ale nacházejí i některé 3D monitory s "neblikací" technologií pomocí filtrů. Obecně můžeme říci, že nemá moc smysl po 3D speciálně jít, nenabízí nic moc zajímavého, mnoho lidí to ani nemůže používat (zejména tu aktivní 3D technologii, která je dokonce u velkého počtu lidí potencionálně zdraví škodlivá) a navíc dnes ustupuje opět do pozadí a čeká se na nějakou novou 3D prostorovou technologii, která nebude mít tolik nevýhod.   

Jednou z dalších technologií, kterou můžete na monitoru dnes najít, je podpora dotykového ovládání. Ano, většinou se s tímto setkáváme u All-in-one PC, což je vlastně monitor s mobilními PC komponenty v sobě, ale dotykové monitory se prodávají i samostatně. Samozřejmě cena je proti podobným verzím s jinak stejnými parametry bez dotyku o několik tisíc korun vyšší.

Pokud jde o konstrukci monitorů, většina má minimálně stavitelný náklon obrazovky. Některé ale i výšku díky pivotu. Většina je pak ze stojánku lehce odmontovatelná a dá se přes klasický VESA držák přimontovat třeba na zeď. Pokud vás konstrukce monitoru zajímá, rozhodně ji věnujte pozornost.

Eyefinity/Surround systém minimálně tří monitorů. To je zejména pro hráče dnes hodně zajímavá možnost. A nemusí být vůbec drahá. V podstatě se dají použít jakékoliv monitory. Ideálně by měly být samozřejmě stejné, a pokud ne, tak by měly mít alespoň stejné rozlišení. Mnozí se tak pídí po monitorech s co nejmenšími rámy, případně bezrámovými. Ačkoliv někteří výrobci inzerují bezrámové monitory, výraz "bezrámové" berte s rezervou. Každý monitor rám mít bude. Musí, protože bez něj by byl monitor jednoduše téměř jistě poškozen. Bezrámový tedy znamená ve skutečně s tenkým, co možná nejméně nápadným rámem. Osobně, jako uživatel Eyefinity (3x 27" S-PVA), nemám s tloušťkou rámů problém. Mé monitory mají dokonce rám s 27mm. Jde o to, že to při hraní prostě stejně nevnímáte. Ale samozřejmě chápu a rozumím požadavku na co nejtenčí rám, takže OK, zvlášť když se dnes už dají koupit monitory s opravdu tenkými rámečky.

No a pak jsou tady samozřejmě podporované vstupy/výstupy. Dnešním standardem je rozhodně HDMI, chytrý výrobce osadí i DisplayPort. U většiny monitorů najdeme i klasický DVI. Některé monitory se navíc mohou pochlubit USB hubem, případně i integrovanými reproduktory.

Tak a teď už se konečně pojďme podívat na některé konkrétní modely ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1