AMD+ATI= AMD
Jen před několika málo dny se stala událost, která bude mít nepochybně dopad na další vývoj v IT světě. Něco tak významného tu dlouho nebylo. 24.7.2006 oficiálně došlo ke spojení firem AMD a ATI v jedinou společnost, která dále ponese název AMD.
Nebudeme se zabývat za kolik, kdo s kým a podobnými pro zákazníka nezajímavými informacemi. Přejděme rovnou k důvodům a důsledkům.
Proč?
Odpověď je zcela jednoduchá: konkurenceschopnost. AMD i ATI na tomto spojení jen vydělají. AMD chce více konkurovat k Intelu a k tomu prostě životně nutně potřebuje vlastní chipset, protože znáte to: Intel CPU+Intel chipset je prostě záruka maximální kompatibility, rychlosti a stability. AMD tak bude moc dělat to samé, vlastní chipset, protože ATI již nějakou dobu velice slušné chipsety dělá a spojení s AMD jen umožní tuto spolupráci rozvinout.
AMD chce rovněž konkurovat na poli integrovaných grafických řešení a mobilních grafických řešení. Na obojí je samozřejmě spolupráce s výrobcem grafických chipů v podobě ATI jasně nejlepším řešením a možností do budoucna.
Důsledky:
- Posílení AMD i ATI. AMD získá výrobce grafických chipů a výrobce chipsetů se všemi důsledky. Tím bude na trhu k dispozici konečně plnohodnotná konkurence Intelu. Pro zákazníka nepochybně dobrá věc.
- ATI získá možnosti a zdroje AMD. Hlavně pro přímého konkurenta nVidii je tohle spojení noční můra.
- Kvalitnější chipsety ATI dělané na míru AMD. To hlavně povede k omezení nVidie, protože nelze očekávat, že AMD bude nadále tak sedět nForce chipsetům.
- Vývoj grafik ATI díky možnostem AMD zcela jistě bude znamenat oslabení pozice nVidia.
- Snížení cen. V konečném důsledku může toto spojení znamenat i snížení cen. Díky společné spolupráci na zvýšení produktivity a snížení nákladů na řízení jednotlivých firem.
Asi nejvíce tímto spojením ztratí nVidia. Ta už svou nelibost dala hned několika až úsměvnými tiskovými prohlášeními. Zcela jistě ztratí dosavadní pozici nForce chipsetů. A zcela jasně bude mít také mnohem zdatnější konkurenci na poli grafických řešení. A hlavně nemá jak z této situace vybruslit. Intel má všechno své a AMD již také. Nvidia tak zůstává jak kůl v plotě a rozhodně to nebude mít jednoduché.
AMD však dalo najevo, že nehodlá ATI omezovat v žádných aktivitách a tedy ATI bude i dál dělat chipsety pro Intel. Intel zatím žádné proti opatření neudělal. AMD rovněž nemá zájem na ukončení spolupráce s nVidia, ale těžko čekat, že nVidia si udrží stávající postavení.
Co to bude znamenat pro vývoj procesorů AMD si ještě počkáme. Vzhledem k vlastnímu chipsetu se jistě vývoj a zlepšování dá očekávat. Jako zákazníci jsme tak konečně dostali na výběr z dvou plnohodnotných řešeních (tedy v nejbližších měsících dostaneme). A konečné rozhodnutí bude záviset tedy jen na nás.