Strana 2 z 11
- Co je to grafická karta a na co je dobrá?
Ti lépe informovaní asi mohou následující řádky vynechat :), ale řečeno by to být mělo. Grafická karta je komponenta, která se jednoduše stará hlavně o to, abychom se měli na monitoru na co dívat. V současné době je už grafika a to konkrétně GPU (grafický čip) výrazně schopnější než dříve a má mnohem širší použití. Dnes už v mnoha případech supluje i procesor (CPU), protože některé výpočty mu díky specifické architektuře jdou mnohem lépe než i tomu nejvýkonnějšímu procesoru na trhu. Typickou věcí, kde se dnes využívá GPU na místo CPU, je převod a zpracování videa. Stejně tak se dnes skrze GPU normálně akceleruje HD video a to i třeba na Youtube, přes ADOBE FLASH apod.
Vše navíc směřuje k unifikovanému čipu, který bude mít schopnosti CPU i GPU. V tomto ohledu jsou novinkou nové dnes 32nm procesory AMD a Intel s integrovanými grafikami a vývoj v tomto směru bude dále pokračovat. Grafickou kartu, či třeba i jen to GPU, ale potřebuje každý PC, ale třeba i chytrý telefon. Pokud nám jde čistě jen o to zobrazení textu, obrázků, či videa (včetně HD), stačí nám dnes skutečně výkon integrovaných grafik v ARM, AMD, Intel procesorech. Pokud ale chceme více ať už hrát náročné počítačové hry, nebo dělat náročnější výpočty, potřebujeme samostatnou grafickou kartu.
Základní dělení grafických karet je na integrované a diskrétní grafické karty.
- Integrované grafické karty
Integrované grafické karty jsou zdaleka nejčastější. Dříve byly integrovány do čipsetu na základní desce počítače, dnes jsou integrovány do procesorů. Tyto grafické karty si vždy zaberou část operační paměti (RAM) počítače (většinou něco kolem 1,5GB) a používají ji jako vlastní grafickou paměť. V současnosti zvládnout integrované grafické karty úplně všechno, co samostatné grafické karty. Ty nejvýkonnější i současné DX11 hry, byť je jejich výkon samozřejmě velmi omezený.
Samostatné grafické karty se vyskytují v různých výkonových třídách. Jejich výkon je závislý hlavně na velikosti grafického čipu (počtu výpočetních jednotek uvnitř). Nejrozšířenější jsou low endové (levné a nejméně výkonné samostatné karty) grafické karty, které však dnes již ustupují a jsou dnes už se stejnou použitelností nahrazovány integrovanými grafikami v procesorech. Diskrétní grafické karty se tak dnes pořizují zejména pro vyšší grafický výkon pro hry. Samostatnou skupinou těchto grafických karet jsou profesionální modely.
Profesionální grafiky se od těch běžných liší zejména naladěním a podporou určitých funkcí, které normální grafiky nemají. Profesionální verze běžných grafických modelů (AMD FireGL a NVIDIA Quadro) jsou výrazně dražší a pro akceleraci her nejsou vhodné. Jsou určeny pro oblast GPGPU, vědeckých výpočtů, profesionální grafické aplikace a modelovací CAD software a tak dále.
- Cenové relace grafických karet
Výrobci rozlišují několik cenových segmentů trhu, které odlišuje výkon a tedy určení grafik a samozřejmě jejich cena:
- Low end – Grafické karty s cenou maximálně kolem 100 dolarů (cca 2200 korun)
- Mainstream – Grafické karty s cenou od 100 – 300 dolarů (cca 2200 – 6500 korun)
- Performance – Grafické karty s cenou od 300-500 dolarů (cca 6500 – 11 000 korun)
- Enthusiast (high end) – Grafické karty s cenou přes 500 dolarů (nad 11 000 korun)
Dnes se podíváme, jaké aktuální modely se v jednotlivých cenových relacích vyskytují, jaké jsou nejlepší a co v daných segmentech tyto karty dokáží a pro koho co nabízejí. Nejdříve ale ještě pár pojmů o tom, co je grafická karta a co je dobré znát.
- Typická diskrétní grafická karta vypadá dnes nějak takhle:
Ačkoliv se vzhledově jednotlivé modely mohou lišit a to zejména chlazením, v základu jsou vlastně všechny podobné. Tím nejdůležitějším na grafické kartě je GPU, tedy grafické jádro. To sedí uprostřed PCB desky. Pomocí sběrnice, což je komunikační dráha různé šířky u různých modelů, komunikuje s grafickými paměťovými moduly. Celý tento systém zpracovává informace i za pomocí zbytku počítače, ke kterému se grafická karta připojuje grafickým slotem (dnes PCIexpress x16 slot na základní desce). Výsledek grafických výpočtů posílá skrze výstupy (VGA, DVI, HDMI, DisplayPort) na zobrazovací zařízení, typicky monitor či projektor.
Samostatná grafická karta je vlastně takový malý počítač v PC. Má vlastní procesor (GPU), základní desku (PCB), operační paměti (RAM), napájení a výstupy. V současnosti je to nejkomplexnější, nejsložitější samostatná komponenta počítače, která prochází také nejrychlejším a nejmarkantnějším vývojem.
A s jakými výrobci se můžete na trhu setkat?
|