Strana 1 z 11
- Průvodce a Megatest: Vybíráme nejlepší grafické karty (9/2011)
– jak nejlépe vybrat a koupit grafiku
Vše co je dobré vědět a znát o výběru grafiky a nejlepší aktuální výběr v několika cenových hladinách.
Výběru kompletní PC sestav se věnujeme pravidelně už řadu let. Přišlo nám tedy dobré se opět začít pravidelně věnovat i výběru dílčích komponent, jako jsme to dělali cenovými průvodci v minulosti. Dnes se podíváme na to, jak vybrat grafickou kartu, co to vlastně je, jaké jsou aktuální možnosti, co byste měli vědět a znát a jaké jsou nejvýhodnější modely v jednotlivých cenových relacích. Budeme se tedy snažit pomoci vám se správným výběrem. Připravili jsme pro vás jednoduchá pravidla, která by vám s výběrem nejlepší grafické karty pro vaše potřeby, měla pomoci:
- 1, V žádném případě se nerozhodujeme na základě loga na čipu (značky)!
Znáte ty neustále diskuse na téma AMD (ATI) vs NVIDIA (GeForce)? A znáte ty babské rady: „kup si NVIDIA/ATI, před 5 lety jsem ji koupil a je skvělá!“ Zapomeňte při srovnání grafik, že nějaké AMD (ATI) nebo NVIDIA vůbec existuje, jsou to jen loga namalovaná čipech, a ani jedna z firem grafické karty vlastně vůbec nevyrábí. A takové logo ani značka vám nepřidá vůbec nic a hlavně vůbec nic nezaručuje – ani výkon, ani kvalitu ani funkčnost!
Jsou špatné čipy NVIDIA stejně jako špatné AMD a naopak skvělé čipy obou firem. Jenže obojí se často mění, nové modely, nové technologie, nová výroba atd. Všechno je o konkrétním typu a modelu grafické karty, a rozhodně nelze tvrdit, že AMD/NVIDIA, protože byla před 5 lety super, bude stejně super koupě i dnes! To je nejčastější důvod špatné, či nevýhodné koupě. Že jste spoléhali na zkušenosti se starými modely, které ale vůbec nic, kromě toho loga na čipu, nemají společného se současnými modely! Vždy se rozhodujte podle aktuálních testů grafických karet soudobých modelů. Na tom, jestli je na čipu napsáno AMD nebo NVIDIA vůbec nezáleží!
- 2, Grafickou kartu vždy vybíráme podle skutečné potřeby.
Náročné počítačové hry nehrajete? Používáte počítač na běžnou práci, maximálně na sledování filmů apod.? Pak zvažte, zda samostatnou grafickou kartu vůbec potřebujete a rozhodně nebudete kupovat grafiku za 5000. Pokud naopak hry občas hrajete, pak je zase nesmysl kupovat přídavnou grafiku za 2000 s tím, že přeci stačí. Nesmysl, když už ztrácet čas hraním her, tak aby to k něčemu vypadalo, navíc pravděpodobně nehodláte pořizovat novou grafickou kartu co půl roku, tak by bylo dobré mít nějaký výkon, který by vydržel chvíli použitelný. A jestli jste hráči, pak nemá význam hrát hry na nižší než maximální detaily :).
- 3, Poměr cena-výkon je svatý!
Pokud znáte výkon grafické karty, k čemuž slouží třeba naše testy, a znáte i cenu, můžete si snadno spočítat poměr cena-výkon. Jinými slovy, kolik za ten výkon zaplatíte. Čím více výkonu za nižší cenu, tím lépe. A spočítat tento poměr můžete jak v rámci všech cenových segmentů dohromady, tak v rámci jednotlivých cenových segmentů od nejlevnějších grafik po ty vůbec nejdražší. A jen blázen by kupoval dražší grafiku s nižším výkonem než je jiný model.
- 4, Nízká spotřeba a tichý provoz nejsou historicky dané!
Grafické karty s čipy obou společností totiž mohou mít třeba +/- stejný výkon a +/- stejnou cenu a tedy +/- být poměrem cena-výkon stejně výhodné. Pak musí při rozhodování nastoupit další parametry a tím je spotřeba a provozní vlastnosti obecně - hlučnost. Pokud jde o spotřebu, mluvíme hlavně o efektivitě, tedy co nejvyšším výkonu za co nejnižší spotřebu. A to je věc, kterou má každý grafický model na trhu jinou. Takže dvě přibližně stejně drahé grafiky s přibližně stejným výkonem, ale jedna žere o ¼ více? Pak není co řešit. Říkáte si, že třeba 30-50W nehraje roli?
Na jedné grafice pro vás třeba ne, ale když si to samé řekne třeba 1 000 000 lidí, tak už je to 30 – 50 milionů propálených Wattů! A zcela zbytečně a k ničemu, což, i když nejsme příznivci zelených, musíme uznat, že je hloupost. To je jako byste měli auto se spotřebou 5L, ale protože vás soused má stejně výkonné auto co žere 7L, tak ty dva litry na 100 budete lít z okna. Už to je důvod, proč nevybírat podle toho, že před 5 lety támhle ta ATI-AMD nebo NVIDIA-GF byla super. Dnes jsou na trhu zcela jiné modely a mají zcela jiné vlastnosti. To platí i o hlučnosti chlazení, protože obecně není jedna značka tichá a druhá hlučná. Na trhu jsou rozličné verze nereferenčních modelů s čipy AMD/NV a každý je jiný.
- 5, nenechat se oblbnout a nevěřit vychvalovačům vlastního nákupu!
Je spousta věcí, na které si musíte dát při výběru grafické karty pozor. Oblíbeným trikem prodejců i výrobců je například vydávání karty s hodně paměti automaticky za herní grafiku. Ve finále zjistíte, že je to low endová grafika, která sice má více paměti než kdejaká 3x dražší grafika, ale na výkonu jí to nijak nepřidalo a ty hry na ní moc neběhají. Dalším oblíbeným trikem výrobců i prodejců je spoléhání na to, že jste prostě hloupí a myslíte si, že vyšší modelové číslo automaticky znamená lepší a výkonnější grafiku. Třeba GTX 480 vs GTX 560, která je lepší? A tak dále. Něco ještě zmíníme v průběhu tohoto článku.
Důležité je rovněž neposlouchat rady tzv. „vychvalovačů vlastního nákupu“! Těch jsou plná diskusní fóra a je to přímo živná půda pro špatná rozhodnutí a nákupy. Budiž čest výjimkám, které však většina zákazníků, jenž pravidelně nesleduje situaci, nemá šanci poznat. Takže od těch, kteří udílejí rady typu. „koupil jsem tu a tu kartu a je prostě úplně boží, super nejlepší, sice stojí více než tahle, nemá vyšší výkon a žere víc, ale je super, protože jsem si ji koupil“, se raději držte dál. Skutečně málokdo je po špatném nákupu ochoten uznat, že špatně nakoupil a mohl koupit lépe. Raději většina dělá frajery a snaží se banalizovat, či ignorovat převládající negativa svého nákupu a tím sobě i ostatním nalhat, že vlastně koupil dobře.
Takže podle čeho vybírat? Zde nastupuje náš redakční testovací team, kterému rukama projdou v podstatě téměř všechny zajímavé grafické karty a modely. Některé i důkladněji otestujeme a recenzi vám uveřejníme. O zbytku si alespoň zjistíme, co umí a dokáží. Zkrátka vše máme otestované, změřené a zjištěné a na základě toho jsme schopni vám aktuálně poradit s výběrem grafické karty v jednotlivých cenových relacích. Už tedy nemusíte tápat a rozhodovat se na základě neúplných, mylných nebo protichůdných informací.
Dnes vám řekneme co koupit/nekoupit a proč.
|