Průvodce výběrem grafické karty (07/2012) - jak aktuálně dobře nakoupit a neprohloupit? Tisk E-mail
Napsal Redakce   
Středa, 25 červenec 2012
Přejít na obsah
Průvodce výběrem grafické karty (07/2012) - jak aktuálně dobře nakoupit a neprohloupit?
Grafická karta - základ moderního výkonného PC
Na co se dívat-nedívat při výběru grafické karty
Levní grafické karty - aneb Low end a  herní základ do 3500 korun
Střední třída grafických karet - mainstream do 6000 korun
Performance segment - aneb herní karta do 10 tisíc
High end a TOP grafiky s cenou nad 10 tisíc korun
Závěr

 

Nejvyšší třída - High end a TOP grafické karty s cenou nad 10 tisíc korun

Posledním segmentem, který běžné uživatele a hráče zajímá, je samozřejmě segment nejvyšší, kterému se říká High end. Nebo-li TOP grafiky s cenovkami nad 399 dolarů, tedy zhruba nad 10 000 korun. Co tyto grafické karty nabízí, je asi jasné:

  • 1, Nejvyšší možný grafický výkon (v rámci daných modelových řad a grafických generací) vůbec s velkou rezervou použitelnosti po 2-3 roky
  • 2, Nejlepší možné zpracování (u některých modelů) včetně velkého potenciálu k dalšímu zvyšování výkonu
  • 3, Nejmodernější technologie ve všech ohledech i pro hry, které teprve přijdou
  • 4, Ale také zdaleka nejvyšší cenu a nejmenší ekonomickou výhodnost a také velmi vysokou spotřebu

 Aktuální modelová nabídka:

Ačkoliv podle počtu recenzí a rozsáhlosti diskusí se někdy může zdát, že segment grafických karet nad 10 tisíc tvoří hlavní prodejní artikl, jeho podíl na trhu je maximálně tak 4-5% ze všech neintegrovaných grafik a prodeje těchto karet se počítají maximálně od pár stovek kusů po několik  tisíc u každého modelu. Většina lidí, kteří vedou plamenné diskuse o takto drahých grafikách si nikdy podobný produkt nepořídí a nikdy s ním nepřijdou reálně do styku, což znamená, že reálně o nich může ze zkušenosti mluvit skutečně málokdo. Z našich recenzí víte, že jsme skoro všechny tyto modely fyzicky v ruce měli (jejich marketingová a technologická atraktivita je značná i pro ty, kteří si je nekoupí), takže doporučovat na základě skutečných zkušeností opravdu můžeme. V současnosti se radím vyhnout v této třídě těmto modelům:

  • GeForce GTX 580
  • GeForce GTX 680
  • Radeon HD 5870 X2
  • Radeon HD 6990

Modelům GTX 580, HD 5870 X2 a HD 6990 se vyhněte proto, že za aktuální ceny nemají vůbec co nabídnout, jsou zastaralé a na trhu jsou dávno mnohem lepší volby, často i v podobě jejich nástupců. 28nm modelu GTX 680, který patří do aktuálních se vyhněte proto, že vzhledem k velmi vzácným a drahým plnohodnotným jádrům nové generace, které tento model používá, je jeho dostupnost sporadická, cena proto extrémně vysoká, poměr cena-výkon pak doslova tragický a obecně řečeno dávat 12 000 za parametrově jinak mainstreamovou 256-bit 2GB grafiku v tomto segmentu, je zkrátka pitomost. Do přehledu jej zařadit ale musíme, je to aktuální 28nm model. Jaké jsou tedy další aktuální modely v této třídě?

Poznámka: Na trhu je zatím jediná duální grafická karta nové generace a to GTX 690. Duální karta znamená, že na jediném PCB jsou dva čipy, v praxi jsou to vlastně dvě grafické karty na jediném PCB a takové instantní SLI/CrossFire. Výhodou duální grafiky je lepší efektivita proti dvěma samostatným grafikám a samozřejmě fakt, že je to pořád jedna karta. Nevýhody duálních řešení souvisí obecně nevýhodami s SLI/CF - tedy velká závislost na ovladačích, nevyrovnaný přínos a někde nemusí vůbec zafungovat a budete mít výkon jen poloviny té karty. V každém případě je to extrémní řešení pro ty, kterým prostě 1jádrová karta nestačí a jedná se o jediný způsob, jak získat vyšší výkon.

  • Výkon grafik

U všech modelů jsou dnes na trhu samozřejmě k dispozici výborná nereferenční provedení jednotlivých výrobců. V testech jsme ale použili takové karty, které mají referenční takty. Nicméně máme otestováno i několik nereferenčních modelů, takže můžeme doporučovat. S výkonem výše uvedených karet to je dnes takto - museli jsme většinu modelů otestovat znovu, protože díky výraznému zlepšení ovladačů hlavně u AMD HD 7900, došlo k nárůstu výkonu v některých hrách (hlavně u Batmana, kde AMD opravilo chybu u nejnáročnějšího 8xAA nastavení):

(celkový herní výkon z testů v 6 moderních DX11 hrách: Battlefield 3, Dirt 3, Deus Ex Human Revolution, Metro 2033, Anno 2070, Batman Arklam City v rozlišeních 1920x1200, 2560x1600 a 5760x1200 v plných detailech s AA/AF - použito naší obvyklé testovací sestavy a aktuálních ovladačů obou výrobců)

Poznámka: V testech máme zahrnuty už i výsledky dvou karet, které jsem vám zatím samostatně v recenzi nepředstavili. Jedná se o modely GTX 690 a HD 7970 GHz. Představíme vám je samostatných testech brzy.

Vzít do úvahy musíme kromě herního i výpočetní výkon, protože ten už v tomto segmentu grafik hraje roli a některé modely nabízí více, než jiné, zejména pokud jde o náročný DP režim, kde jsou rozdíly opravdu značné.

  • Spotřeba a efektivita grafik:

Ignorovat samozřejmě nelze ani spotřebu grafických karet, protože chceme co nejvyšší výkon s co nejnižší spotřebou. Se spotřebou jsou na tom námi testované modely následujícím způsobem,  kdy upozorňuji, že číslo v grafu vyjadřuje celkovou spotřebu naší testovací sestavy (bez monitoru), a že testujeme na opravdu výkonné sestavě se 130W procesorem, ale všechny karty mají stejné podmínky testu (na jiných sestavách mohou budou hodnoty ve W rozhodně jiné, ale poměry budou jinak stejné:

Celková efektivita karet, daná tím, kolik W energie musíme na 1% výkonu vynaložit, je pak následující. Nepřekvapí, že u nejvýkonnější grafik musíme vynaložit  hodně energie a nejsou to karty pro šetřílky, i když jejich celková efektivita kvůli vysokému výkonu není vůbec špatná:

V potaz musíme vzít i efektivitu výpočetního výkonu. Protože samozřejmě některé grafiky mají výbavu, kterou jiné nemají, ale výbava negativně ovlivňuje spotřebu. Nicméně jak je vidět, ta výbava má svůj smysl, takže celková efektivita může vypadat jinak, než když vezmeme v potaz jen jednu část výkonu a to ten herní. Za pozornost stojí, velmi dobrá efektivita duálního modelu GTX 690, jinak je efektivita současných jednojádrových karet ve hrách srovnatelná a HD 7900 uniká až v efektivitě výpočetního výkonu a to počítáme jen SP mód ne DP mód, kde by byl rozdíl ještě mnohem vyšší, neboť GTX 670/680/690 mají v tomto ohledu výkon mnohonásobně nižší.   

  • Cena a poměr cena-výkon grafik:

Samozřejmě nás zajímá cena a hlavně to, kolik výkonu za své peníze dostaneme. Chceme nejlepší poměr cena-výkon, protože cokoliv jiného by byla hloupost, i když v tomto segmentu se platí už i za exkluzivní zpracování:

Poměr cena-výkon pak ukazuje, kolik musíme zaplatit za 1% výkonu karty. Čím méně, tím lépe. Je jasné, že nejvýhodnější grafikou tak nemusí být ta nejlevnější, ale ani ta nejdražší:

Poznámka: průměrný výkon je brán ze všech tří měřených rozlišení, tedy 1920x1200, 2560x1600 a 5760x1200 a je s ním počítáno jak u efektivity, tak u poměru cena-výkon.

  • Doporučení:

Nemusíte spoléhat na žádné nepodložené informace a babské rady, všechno máme přímo změřené a spočítané, takže vám můžeme doporučit jednoznačně a bez pochyb tu nejlepší grafiku. U high endu je to ale trochu složitější, protože v tomto segmentu nakupují lidé, kteří si připlatí tisíce klidně za jinou barvu chladiče. Přesto se objektivně nejlepší grafika vybrat podle změřených faktů vybrat dá:

Nejvýkonnější High end grafika: GTX 690 4GB

Jestliže chcete nejvýkonnější grafickou kartu bez ohledu na cokoliv, je dnes model GTX 690 4GB v současnosti bez konkurence. Jenže je to duální grafika, tedy extrémní řešení s určitými negativy, které s dualitou nutně přicházejí. Nemusí fungovat a být nejvýkonnější všude (a také není), a i když bude třeba škálovat, zdaleka to v průměru neznamená dvojnásobný výkon proti jedné polovině té karty. A hlavně často se můžete setkat s problémy ve stabilitě průběhu FPS, čímž se některé hry mohou v určitých nastaveních stát nehratelnými, i když podle hodnoty FPS se hratelnými zdát mohou. A pak je tu samozřejmě cena, které je u tohoto modelu extrémních 25 000 korun, za což se dají pořídit podstatně výkonnější dvě samostatné grafiky typu HD 7970 GHz. Ty budou mít mnohem vyšší výkon, ale také spotřebu samozřejmě a jinak potenciálně stejné nevýhody jako GTX 690.

Nevýhodou GTX 690 4GB je zatím i existence jen referenčního provedení (takže všechny modely GTX 690 jsou úplně stejné), což ne každý ocení. Chystají se samozřejmě i nereferenční modely a také konkurenční dální HD 7990, která zcela určitě bude za srovnatelnou cenu o dost výkonnější (vzhledem k výkonnějšímu základu). Prodeje takto drahých grafik se ale u nás počítají na jednotky kusů, maximálně jednotky desítek kusů ročně.

Nejlepší high endová grafická karta: Radeon HD 7970/7970 GHz 3GB

U běžných jendojádrových TOP grafik se bavíme o prodejích i u nás (ČR), ve stovkách kusů ročně. Pokud bychom měli hovořit o racionálně nejlepší high end grafice, tedy přijatelné ceně, dobrém poměru cena-výkon atd., je dnes jednoznačně nejlepší volbou Radeon HD 7970 v nereferenčních provedeních. Z karet kolem 10 - 12 tisíc má jednoznačně nejvyšší výkon jak herní, tak výpočetní a cenově konkurenční pouze 256-bit GTX 680 mu dnes už nestačí (dokonce už ani tou cenou). Má i dobrou celkovou efektivitu a poměr cena-výkon. Na trhu existuje několik zajímavých nereferenčních modelů:

Doporučit můžeme rozhodně vynikající MSI R7970 Lightning, což je luxusní přetaktovaná edice s excelentním zpracováním a obřím potenciálem. Stojí kolem 12 100 korun. Cenově přijatelnější alternativou může být ASUS HD 7970 DirectCUII TOP s cenou kolem 11 200 korun.

A nebo rovněž zajímavá je Gigabyte HD 7970 WindForce3X OC za 10 300, která nabízí díky taktům 1000/5500MHz zdaleka nejlepší poměr cena-výkon mezi neref. HD 7970. Na trhu se už ale začínají objevovat nové revize HD 7970 GHz (nová revize jádra), které jsou ještě rychlejší  a efektivnější(o 10% výkonnější proti staršímu ref. HD 7970), ale jejich ceny budou také kolem 12 tisíc (dorazí ale i parádní neref. edice, třeba Sapphire TOXIC HD 7970 GHz 6GB nebo ASUS HD 7970 GHz MATRIX, které budou ještě dražší).

  • Shrnutí:

Samozřejmě v high endu nakupují většinou ti, kterým už nějaká ta tisícikoruna je jedno, takže si připlatí na věci, které poměrem cena-výkon příliš smysl nedávají. Pokud hledají výkon a jsou schopni se smířit s extrémními řešeními s nevýhodami a chtějí to nejlepší, jdou jen po výkonu a nezajímají je věci jako spotřeba apod. Pro ně jsou tedy určená duální řešení. Většina nakupujících ale i v tomto segmentu vybírá rozumně, takže grafiky kolem 12 tisíc jsou pro ně maximální rozumnou investicí a pak samozřejmě nadále platí, že i zde se dá bez problémů objektivně vybrat nejlepší grafika jak z hlediska výkonu, tak efektivity a poměru cena-výkon. Maximálně se kouká na zpracování a možnosti grafik z hlediska taktování, ale výrobci nabízejí velmi podobná řešení. Aktuálně nás mrzí, že GTX 680 byla jen krátkou epizodkou, ale jako karta není dost dobrá pro TOP segment, protože je v reálu jen na maximum naboostrovaná parametrově pouze mainstreamová karta. Skutečný nástupce ve všech ohledech high-endové GTX 580 to rozhodně není a na ten si ještě hodně dlouho počkáme, protože tak velké jádro je prostě problém na 28nm vůbec vyrobit. A protože se GTX 680 stáhla sama pomalu ze scény a modelům HD 7970/7970 GHz nedokáže konkurovat už ani ve hrách, natož ve výpočetní oblasti, máme po konkurenci v tomto segmentu. V případě duálních grafik zatím GTX 690 vládne, ale jakmile se objeví HD 7990 (což by měla být otázka velmi blízké doby), nebude už ani zde co řešit. Parametrový nástupce skutečného High endu GTX 580/590 zkrátka na trhu chybí, a hned tak na trhu nebude (pokud vůbec). Minimálně do nástupu nové generace grafik nebo v první polovině příštího roku, se tedy zdá situace již vyřešená.



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 439x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 285x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 851x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6