Strana 8 z 8
Teď už tedy nemusíte při nákupu a výběru grafické karty váhat. Na základě objektivních změřitelných údajů, matematicky objektivně vyjádřených faktů a hodnot, jsme udělali jasná racionální doporučení v každém segmentu s nejlepší možnou nákupní volbou vůbec a dali vám několik alternativ nereferenčních zpracování nejlepšího a nejvýhodnějšího základního modelu.
Doporučujeme vám vždy vybírat raději kvalitní nereferenční modely, než jen referenční modely. Referenční grafiku poznáte relativně snadno - stejný chladič používá jak výrobce čipu na fotografiích, tak jej používají všichni výrobci, jen s jinými polepy. Samozřejmě někteří výrobci osadí na referenční PCB (desku) své nereferenční chlazení, což může být občas celkem dobrá věc. Postupem času (u některých modelových řad rovnou, hlavně u těch levnější) se objeví kompletní nereferenční řešení, včetně vlastního návrhu PCB a použitých komponent. Některé jsou zdařilejší, některé méně. Liší se provozními vlastnostmi, možnostmi taktování, kvalitou a samozřejmě také cenou. Proto zde máme samostatné recenze jednotlivých modelů, kde vám výhody/nevýhody daného řešení podrobně odhalíme.
(Příklad referenčních (Club a PowerColor) a nereferenčních (ostatní) grafik u HD 7850)
Z hlediska výběru grafik můžete často narazit na různé legendy a mýty, či marketingové technologie a značky, které vás mají za úkol jen zmást a v praxi jsou drtivé většině běžných uživatelů úplně k ničemu. Jak už jsme rozepsali v jedné z kapitol, doporučujeme vám při výběru grafické karty zapomenout na věci jako značka na čipu, marketingové technologie jako GPU PhysX, CUDA, APP, věci jako hodně paměti za málo peněz, výkon ve starých či technicky neaktuálních hrách a technologických demo typu Stone Mark či Unigine, a nebo řeči to tom, co platilo před lety a které ovladače jsou lepší nebo horší. Nic z toho vás k výběru skutečně aktuálně výhodné grafické karty nepřivede. Vy si kupujete grafickou kartu a zajímá vás grafika jako celek a její skutečný herní/výpočetní výkon v aktuálních a blížících se hrách. Zajímavá vás reálná efektivita karty + provozní vlastnosti zhledem k chlazení a zpracování a hlavně poměr cena-výkon. Nemá smysl kupovat druhé, třetí nebo páté nejlepší řešení na trhu. Chcete to nejlepší, a když si dáte dohromady objektivní fakta, zjistíte, že takové je v každé cenové relaci jen jedno jediné, maximálně v několika různorodějších provedení skutečných výrobců grafik.
- Ovladače grafických karet
Zmínit se musíme i o ovladačích. Ačkoliv z hlediska výběru grafiky nehrají roli, hrají roli pokud jde o výkon a vlastnosti karty při jejím používání. Z hlediska kvality Windows ovladačů, jak ty od AMD, tak ty od NVIDIA nejsou dokonalé. Tvrdit, že jedny jsou lepší nebo horší, je totální nesmysl a objektivně se to nedá ani změřit, natož posoudit. Řeknu to asi tak, že ovladače obou výrobců čipů, jsou neustále ve vývoji a do dokonalosti mají daleko. Každou chvíli vycházejí nové, které opravují některé chyby (a přidávají nové jinam), zvyšují výkon a přidávají podporu nových technologií apod. Ovladače jsou nikdy nekončící práce a občas se každému výrobci stane, že u nové verze něco zpacká. Na základě toho ale nezle obecně objektivně tvrdit, že jsou jedny horší-lepší a proto jsou i grafiky s jednou značkou čipů lepší nebo horší. Každý kdo tvrdí něco jiného, tak si zcela jednoznačně "lže do kapsy". Doporučuji nové ovladače sledovat a čas od času instalovat (občas řeší problémy u nových her). Zapomínat ale nesmíte na to, že často nové ovladače mění výkon grafik, takže co platilo ve srovnání některých modelů přes pár měsíci, může být změřeno na nových ovladačích zcela jinak. Proto je důležité sledovat recenze s aktuálními ovladači a aktuálními hrami a nedělat výběr na základě starých měření a starých hrách.
Samozřejmě jsou aplikace, například profesionální nebo OS linux, kde se o ovladače zajímají uživatelé více a o to více řeší, když něco nefunguje. Zde už hrají ovladače při výběru karty samozřejmě roli, ale to se bavíme o malé skupině uživatelů, pro které dnešní přehled není ani moc určen, jelikož ti vědí, co potřebují a v problematice se orientují. Samozřejmě i běžný uživatel se může setkat s problémy. Nejčastějším problémem bývá nestabilita ovladačů (počítač "padá"), což je ale v 99% případech způsobeno buď nekvalitním nebo nedostatečným zdrojem, a nebo problémem na straně aplikace třetí strany (výrobce hry, SW) případně nepořádkem v systému způsobeným elementem nacházející se mezi klávesnicí a židlí. A setkat se s tím můžete u jakékoliv grafiky jakékoliv značky a nelze z toho obecně nic vyvozovat. Ze zkušenosti můžeme zcela na rovinu říci, že pokud máte systém v pořádku, bez virů, máte kvalitní zdroj a vůbec kvalitně postavený a udržovaný počítač, tak se s nestabilitou ovladačů a problémy s nimi spojenými téměř nesetkáte a když, tak to v drtivé většině případů padá na hlavu špatné optimalizace a technického provedení nikoliv ovladačů, ale her a programů třetích stran. Samozřejmě chybky u ovladačů se objevují, jsou seznamy a výrobci je řeší. Některé jsou je otravné, jiné jsou závažnější. U AMD například dlouho před časem zlobil lagem třetí monitor u HD 7900 v zapojení Eyefinity, U NV zase v nedávné minulosti přestalo fungovat řízení otáček u starších grafik GF9, či se objevovaly rudé obrazovky smrti u nových GTX 680 apod. Vývoj ovladačů je nekončící práce a dokonalé a nejlepší nebudou zkrátka nikdy :).
Co tedy říci na závěr? Grafické karty jsou parádní věc, ale je to neživá věc a poměrně složitý celek, takže je hloupé si k nim dělat nějaké osobní vztahy. Je to spotřební produkt, který má tržní životnost zhruba rok až rok a půl. Pak jej nahrazuje nová generace. Nutno říci, že grafická karta je zásadní pokud jde o herní výkon vašeho počítače a je to spolu s SSD diskem dnes jediná věc, u které viditelně poznáte vyšší výkon. Pokud vybíráte grafiku, vybírejte ji na základě průkazných objektivních faktů. Vybírejte tu nejlepší a nejvýhodnější, v jiném případě škodíte jen sami sobě. Zapomeňte na dogmata, zapomeňte co kdysi platilo a co jste znali a netrvejte zbytečně na konkrétní částce, přes kterou se nechcete dostat, když grafiku nekupujete každý den a třeba o pár set korun draží model je mnohem mnohem lepší a výhodnější, a udělá vám lepší a delší službu.
Příště se v podobném přehledu podíváme na aktuální nabídku v oblasti procesorů a základních desek.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|