Strana 2 z 3
- To nejlepší a nejhorší, co dorazilo na trh
– CPU, GPU a další věci kolem PC
Takže stručně letem světem si pojďme připomenout některé konkrétní produkty, které nás zaujaly. Ať v pozitivním nebo negativním smyslu.
- Nejlepší PC procesor roku 2024: AMD RYZEN 7 9800X3D
Tohle je jednoduchá kategorie. AMD vědělo, jak dobrý produkt má, a připravilo jich rekordně hodně. Ale ani tak to nestačilo, protože jaksi nikdo nepočítal s tím, že novinky Intelu budou tak nekonkurenceschopné, jako jsou. I přes svou vysokou cenu a relativní nevýhodnost co by běžný CPU, je nový RYZEN 7 9800X3D absolutní hit. Když je dostupný, tak jde o nejprodávanější procesor v retailu a hráči jej prostě milují. Z dobrého důvodu, v extrémních situacích je s velkým náskokem nejvýkonnějším „herním“ CPU bez jakékoliv konkurence. A navíc ten špičkový výkon dokáže nabídnout se zlomkem spotřeby nejbližší konkurence od Intelu. Co na tom nemít rád?
Je to tedy nejlepší procesor pro všechny? Zdaleka ne. Pokud nejste náročný hráč, nebo víte, že na těch pár FPS opravdu nesejde a speciálně ve vyšších rozlišeních je rozdíl zanedbatelný, jsou za jeho cenu mnohem zajímavější a výkonnější procesory. Všechny mají společné to, že jsou od AMD. Intel bohužel není dnes považovatelný ani za alternativu natož konkurenci. Nové RYZEN 9000X jsou celkově jasně nejlepší desktopové procesory na trhu pro PC, byť nejsou o tolik lepší, než starší a dnes díky slevám výhodnější 7000X, jak bychom si přáli. Ovšem ceny 9000X už naštěstí klesají, takže je prostě nahradí. V mobilní platformě jsou tu po všech stránkách vynikající RYZEN AI 300 a v serverech pak bezkonkurenční EPYC ZEN 5/ZEN 5C. Intel sice představil své novinky ve všech oblastech jako AMD, ale vlastně nic zajímavého neuvedl. Bez přehánění, prakticky všechno má AMD téměř ve všech ohledech jasně lepší, někde o několik tříd. A zajímavější než Intel jsou i ty ARM procesory včetně SnapdragonX i Apple M série, které se v dalších letech a generacích mohou znatelně prosazovat i na poli PC.
- Nejhorší procesor roku 2024: Intel Core Ultra 200
Mizerná změna označení s až trapným „Core Ultra“ namísto „Core i“ je jedna věc. Někdo možná namítne, že Core Ultra 200K procesory nevypadají tak špatně výkonem. Jenže to proto, že většina recenzí je otestovala v přetaktovaném stavu PL2=PL1. Tedy na místo aby dodržovaly 125W TDP PL1, běžely celou dobu na až 250W PL2 s tomu odpovídajícími takty a výkonem. A to přes fakt, že Intel u většiny desek v základu vyžaduje, aby to 125W bylo dodržené. Jenže když ho dodržíte, tak novinky výkonem horko těžko stačí na starou generaci, kde ty limity byly ignorovány. Mají sice o poznání lepší efektivitu, jenže AMD s jeho RYZEN na podobných TDP je prostě výkonnější a celkově nemá problémy, které má Intel a celá jeho nová platforma.
Core 200K jsou proti Core 13000/14000 o tři generace novější architekturou na o tři generace novější výrobě a o generace novější celkové konstrukci. A výsledkem je co? Pokud to není alespoň 2x lepší výkon při současně poloviční spotřebě, tak je to FAIL! Ve výsledku prostě je pouze zanedbatelně celkově výkonnější se stále velice neefektivní a problémovou konstrukcí malých a velkých jader odlišných architektur, kdy Intel raději vypustil HT, AVX-512 atd. Navrch Intel ani nechce říci, zda pro novou LGA 1851 platformu/Z890 desky vůbec nějaké další nové procesory vydá, zatímco AMD deklarovalo podporu pro stávající AM5 za rok 2027! Je prostě hodně důvodů, proč Core Ultra 200 „ARROW LAKE“ a celou novou LGA 1851 platformu, označit za nepovedené. A sám Intel to moc dobře ví. Zcela určitě stav a realita této dlouho slibované nové generace procesorů hrála roli i v náhlém vyhazovu bývalého šéfa Intelu, i když naprosto nic nezmění na celé situaci a prvním dojmu. Problém Intelu je i v tom, že se nemůže spoléhat na starou generaci, protože Core 13000/14000 mají stále nevyřešený problém a konstrukční vadu, kvůli které prostě odchází, takže se nedají doporučit nikomu. Fakt že Intel nebyl povinný stáhnout selhávající Core 13000/14000 kompletně z trhu, je dalším selháním úřadů a zákonů ...
- Základní desky: Na záda otočené konektory
Není to vyloženě novinka roku 2024, ale viděli jsme jich více, než kdy dříve. Nicméně bohužel pro novou AM5 platformu dorazí až v roce 2025. Každopádně základní desky s otočenými konektory na záda, považuji za zajímavý a funkční prvek a inovaci. A docela se mě v praxi v roce 2024 při stavbách PC zalíbila. Ocenit také u nových desek musím chytré detaily bez-šroubkového upevnění SSD apod. Co naopak neoceňuji je fakt, že výrobci upouští od osazování více tradiční 3,5mm zvukových portů. A obecně jsou ošklivé i ceny, kdy relativně mainstreamové modely desek jsou velmi vysoko. Bohužel inflace a rostoucí výrobní náročnost i klesající počty desek kvůli klesajícím prodejům PC jako takových, zvyšování cen nahrávají.
- Nejlepší grafické karty roku: AMD Radeon RX 7900 XT 20GB a RX 7700 XT 12GB
Novinkami pro rok 2024 byly fakticky jen 16GB RX 7600 XT a RX 7900 GRE (celosvětové uvedení) a některé RTX 4000 Super edice některých modelů. Ve všech případech jde ale o karty založené na technologicích z roku 2022. Jedinou skutečnou novinkou na trhu tak byl víceméně jen Intel ARC B580. Ovšem ten nakonec dorazil jen na papíře, a protože se držím faktů, za povedený produkt bych ho rozhodně neoznačil. Takže pokud mám vybrat z toho, co bylo v roce 2024 to nejlepší, jsou to víceméně právě dvě starší karty. Radeon RX 7900 XT a RX 7700 XT.
Díky slevám během 2024 se obě tyhle karty daly pořídit podstatně výhodnější, než jakákoliv nejbližší konkurence. Radeon RX 7700 XT 12GB považuji za naprosté minimum pro toho, kdo to s hraním na PC myslí trochu vážně. Stále jde ale o kartu za 11 až 13 tisíc korun. Za tutéž cenu vám ovšem NVIDIA naservíruje jen desítky % slabší RTX 4060 Ti 128-bit.
Takže Radeon RX 7700 XT je zdaleka nejlepší herní grafika pro masy, i když bohužel podíl na trhu a v prodejích tomu zdaleka neodpovídá. No a pokud chcete jako hráč více, je tu Radeon RX 7900 XT. Ten AMD zkazilo úvodní cenou. Nicméně v roce 2024 cena výrazně klesla a je běžně pod 700 dolarů, tedy kolem 20 tisíc korun, za což je bezkonkurenční, protože RTX 4070 Super za podobné ceny nemají tolik paměti ani ne tolik rasterizačního výkonu. Bohužel první dojem už AMD pokazilo, a tak ani RX 7900 XT 20GB zdaleka neměl takovou pozornost, jakou by si zasloužil. přes fakt, že jde o nejlepší nejvýkonnější grafiku na trhu současných generací za ještě rozumnou cenu.
- Nejhorší grafická karta roku: RTX 4060 Ti
Stejně jako v roce 2023. Očekával jsem, že se tyhle karty začnou v roce 2024 prodávat za to, za co stojí, tedy za méně jak 300 dolarů. To se však nestalo. Jsou to opravdu příšerné karty za naprosto šílené peníze a lituji každého, kdo si RTX 4060 Ti pořídí. Tedy nelituji ty, kteří to udělají dobrovolně. Bohužel tím poškozují všechny, protože umožňují těmto mizerným produktům za neodpovídající cenu existovat. Technicky je sice nejhorším novým grafickým produktem určitě Intel ARC B580 (protože je to jediná skutečná novinka roku 2024 na grafickém poli), což je opravdu pro hráče nezajímavá karta, která přišla pozdě. A parametrově i když je plně srovnatelná s RTX 4070, horko těžko v praxi výkonem stačí RTX 4060. Ale protože fakticky existuje zatím jen na papíře a v pár recenzích a neměl jsem ještě možnost ji otestovat a běžně není ani moc dostupná (za cenu, za kterou by dávala smysl), tak hodnocení B580 si zatím schovám. Ovšem pokud prostě s těmi parametry a velikostí GPU na úrovni RTX 4070 nemá výkon alespoň blízký RTX 4070, tak se není o čem bavit. A cena to nezachrání, když je tak nízká, že se žádnému významnému výrobci karet nevyplatí ji nabízet jako standardní produkt ...
- Nejhorší trend: DLSS/FSR aneb falešný výkon a optimalizace
Pokračující trend z roku 2023 byl v roce 2024 ještě více iritující! Hned u několika her v roce 2024 se vývojáři kompletně vykašlali na optimalizace a hráčům radili rovnou zapnout DLSS a FSR, či dokonce ty falešné generované FPS. A ačkoliv všechny tyhle „technologie“ procházejí zlepšením a vývojem, stále jsou to jen berličky a zejména marketingové. DLSS a FSR jsou vydávány za něco, co prý „navyšuje výkon“! To je prachsprostá nestoudná lež! Nenavyšují výkon, jen snižují rozlišení a tím zvyšují FPS ale ne výkon! Prostě místo toho, aby GPU počítalo obraz v nativním 4K, počítá jen 2K a do toho 4K to upscaluje s automatickými filtry, které se snaží zamaskovat to zvětšení z nižšího rozlišení. Takže žádný výkon navíc, GPU má výkon stále stejný.
Ještě větší lež je to u generování falešných FPS, které sice vypadají hezky v grafech, ale v žádném případě nemají přínos skutečných FPS. Problém navíc je, že pokud nemáte 4K monitor, tak v nižších rozlišeních fungují DLSS/FSR podstatně hůře z hlediska výsledné upscalované kvality obrazu. U 1080p jsou prakticky nepoužitelné. To platí i u generování extra FPS, kdy pokud nemáte už ideálně 100+ reálných FPS, tak generátor falešných FPS vám hru moc nezlepší, protože ze 30 reálných FPS vám sice udělá třeba 50FPS celkem, ale pořád to poběží jako by to mělo těch 30FPS. A čím slabší GPU, tím menší přínos DLSS/FSR a technologií kolem. Ale bohužel v roce 2024 mnozí tvůrci her nahradili reálné optimalizace tím, že si „prostě zapněte DLSS 3 a FSR 3 a neotravujte“.
- Nejzajímavější produkty v roce 2024, které jsme testovali:
Některé jsem již zmínil v předchozích kapitolách, ale pokud mám zmínit produkty, které nám při testování v roce 2024 utkvěli v paměti tak jsou to:
ASUS Zenbook S 16 OLED s RYZEN AI 9 HX 370. Prostě jeden z nejlepších notebooků na trhu s bezkonkurenčně nejlepší mobilní PC platformou současnosti.
GIGABYTE Aorus FO32U2P/FO32U2 aneb ideální herní monitor? 32“ 4K rozlišení s až 240Hz a konečně OLED! V paměti nám utkvěl hlavně proto, že jde o jeden z prvních špičkových běžných 32" (existuje a testovali jsme i 27" verze) OLED monitorů za rozumnější cenu. Není stále levný, ale na to, co nabízí a proti tomu, co OLED stály dříve, je senzační. A rok 2025 slibuje ještě více, tedy OLED se stane skutečně mainstreamem ;).
BenQ LaptopBar :). Miluji svůj desktopový ScreenBar Halo a tahle nová mobilnější verze má hodně zlepšení. A kéž by BenQ vylepšil tu desktopovou verzi také.
Testovali jsme více zajímavých produktů, ale to už by byl seznam pořádně dlouhý. Takže se podívejme na další věci …
- Nejlepší hra roku 2024: Horizon Forbidden West na PC
Překvapivě solidní byl rok 2024 na poli her. Zdaleka ne všechno jsme ale testovali a dělali na to recenze, protože DDWorld.cz není primárně herní magazín. Ovšem hry máme rádi. A samozřejmě s nimi testujeme PC komponenty. Rok 2024 byl zajímavý, některé trendy, například live service hry, tvrdě narazily na realitu. Některá velká studia a firmy mají problémy, protože rozhazovaly peníze a investovaly do věcí, které hráče prostě nezajímají, tím spíše, že průměrnému hráči AAA her je dnes kolem 40 let. V roce 2024 se objevilo několik velmi dobrých malých her, některé starší hry dostaly parádní rozšíření a na poli AAA her bylo pár pořádných propadáků ještě více pak her s promarněným potenciálem.
Ale i pár příjemných překvapení, jedním z největších je třeba Indiana Jones and the Great Circle. Mezi příjemná překvapení, byť očekávaná, patří i nový S.T.A.L.K.E.R. 2, ovšem v tuto chvíli je trochu nedopečený a tvůrci slibují velká vylepšení v dalších měsících. Za velmi zajímavý lze považovat rozhodně Helldivers 2, ale to je specifická hra. Překvapivě nejzajímavější hry podle mě vydalo na PC letos SONY. Vedle excelentních portů Ghost of Tsushima a God of War Ragnarok je tak pro mě osobně nejlepší PC hrou roku 2024, která mě naprosto pohltila, Horizon Forbidden West. Pravda, fakticky nejde o hru z letošního roku, takže kdybych musel vybrat hru poprvé vydanou v roce 2024, bude to asi S.T.A.L.K.E.R. 2. Ale chtěl by ještě hodně dopracovat. Pro mě osobně tedy Horizon Forbidden West je absolutní pecka, kdy se musím hodně divit malé pozornosti, jaká ze strany SONY, tak ze strany PC hráčů téhle absolutně parádní tradiční příběhové RPG, byla věnována.
Nejhorší trend: Hry jako služba, vypínání her a nutnost online připojení
Radost máme z toho, kolik „her jako služba“ narazilo v roce 2024 a propadlo nevídaným stylem. Včetně největších propadáků historie. Ten si připsalo SONY se svým Concord. heroshooter online hra, za kterou SONY utratilo včetně nákupu dnes už zavřeného studia kolem 400 milionů dolarů, oslovila jen malé stovky hráčů. Nikoliv stovky tisíc ale jen stovky jednotek hráčů. A byl to takový propadák, že SONY raději hru stáhla z trhu, vrátila všem peníze a smazala ji z existence. Ale nebyl to jediný podobný propadák. Začátkem roku vyšlo například i Suicide squad kill the justice league. Z projektu live service hry DC, který měl generovat miliardy následující roky, zůstalo nic. Hra končí s vešekrou podporou jen rok po vydání, a dostane offline režim. Právě tohle by podle mě měla být povinnost a zákonodárci by měly nařídit, aby všechny hry měly povinně offline režim. A ano, včetně online her. Pokud si prostě kupujeme produkt za reálné peníze včetně DLC atd., máme mít ten produkt navždy a tvůrci a vydavatelé nemají právo nám jej vypínat a omezovat přístup k němu. A to se děje ve stále větším měřítku. Mnoho starších her se dnes už nedá hrát, protože bez serverů, na kterých jely jsou nepřístupné. Tohle se musí změnit a neexistuje žádný technický důvod, aby všechny hry neměly povinný offline režim.
Takže pojďme k závěru a zhodnocení roku 2024 …
|