Shrnutí a bilance roku 2017: Co se povedlo a nepovedlo na poli IT (PC, HW, SW, her). Souhlasíte? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sunday, 31 December 2017
Přejít na obsah
Shrnutí a bilance roku 2017: Co se povedlo a nepovedlo na poli IT (PC, HW, SW, her). Souhlasíte?
Procesory a základní desky - AMD asi umí zázraky. Dodalo revoluci!
Grafické karty - rok 2017 byl .... divný
Ostatní hardware, mobility, periferie, VR atd.
Herní rok 2017 - Co se povedlo a nepovedlo ve světě her?
Závěr - rok 2017 je rokem hamižnosti, útokem na zdravý rozum i slu

 

  • Procesory a základní desky v roce 2017

                                           – AMD asi umí zázraky a dodalo revoluci!

Rok 2017 byl rokem AMD a vlastně všech uživatelů PC. Zcela jednoznačně byl revolucí na poli procesorů a renesancí PC platformy, kde se konečně daly po mnoha letech věci do pohybu. Od AMD jsme čekali během roku 2017 docela dost. Především nové ZEN procesory, kdy jsme si mysleli, že sice bude konkurenceschopné, ale že Intel si přeci jen v pohodě vedení pohlídá ve všech oblastech. Ovšem AMD vytřelo všem zrak … několikrát.

  • AMD totálně převálcovalo Intel,

                                     škoda že situace na trhu tomu neodpovídá.

Asi málokdo by si vsadil na to, že firmička jménem AMD, která je až po uších v dluzích a na vývoj může dát naprosto zanedbatelné peníze (peníze na marketing a reklamu v podstatě u AMD neexistují) ve srovnání s konkurencí nejen Intelu (CPU), ale i NVIDIA (GPU), dokáže uvést na trh nejlepší mainstreamové, nejvýkonnější high endové i serverové PC a zároveň mít ještě výkonná GPU. Ale přesně to se stalo.

Intel začal rok sebevědomě uvedením mainstreamových KABY LAKE procesorů, se skoro 0% nárůstem výkonu v mnoha případech proti SKYALKE. KABY LAKE totiž jsou jen přeznačené SKYLAKE procesory. A tak nás stále čekala 4jádra za 10 tisíc, jako mnoho let před tím. Nejlepším procesorem na trhu pak byl desetijádrový Core i7-6950X za 50 tisíc. Za alespoň 8jádrový i7-6900K jsme platili strašlivých 32 tisíc korun. AMD do této situace mělo vnést trochu konkurence, jenže přineslo mnohem více.

Mainstreamové RYZEN 7 1700 s 65W za 10 tisíc s možností taktování stejně jako RYZEN 7 1700X/1800X (za 14 tisíc), převálcovaly celou nabídku Intelu v mainstreamu v čele s pomalými Core i7-7700K, které zůstalo opěvováno kvůli „herními výkonu“, což ve skutečnosti ale bylo tím, že hry neuměly výrazně vyšší výkon procesorů RYZEN 7 správně využít. Nicméně i ten procesor AMD za 10 tisíc pro mainstream dokázal výkonově plně konkurovat 8jádrovému Intelu i7-6900K za více než 30 tisíc! AMD tak na PC trh přineslo největší výkonový skok, dostupný pro všechny, za dekádu a v pravdě revoluci. A to byl přitom teprve začátek.

RYZEN 5 procesory se 6jádry/12 vlákny opět nabízely výkon, který Intel nebyl schopen vůbec v mainstreamu nabídnout a AMD k tomu navíc přidalo vynikající efektivitu, skvělý BOX chladič a to všechno za cenu, kdy nákup Intelu nedávala absolutně žádný smysl (přesto se stále prodával a prodává více). RYZEN 3 pak nabídly taktéž výrazný posun výkonu v ještě nižší cenové hladině. AMD zároveň uvedlo také serverové EPYC procesory s až 32 jádry, kdy se tak vrátil na tento významný trh. EPYC procesory v mnoha ohledech naprosto drtí Intel nabídku, který jim sice dokáže výkonem konkurovat, ale ne zcela, cenově a efektivitou zůstává EPYC platforma mnohem lepší, Intel je fakticky cenově nekonkurenceschopný.

Největším překvapením roku jsou desktopové RYZEN ThreadRipper procesory, které původně ani v plánu nebyly. Až rok před jejich letošní uvedením je inženýři AMD představili vedení AMD. 16jádrový RYZEN ThreadRipper 1950X za 1000 dolarů nabídl výkon, který dosud nabízely tak maximálně dvouprocesorové servery za tisíce dolarů :). Intel na něco takového nebyl naprosto připravený, jeho nové SKYLAKE-X procesory pro X299 měly mít maximálně 10 jader, s možnosti 12 jádra někdy ke konci roku. Intel tak uvedl X299 platformu předčasně, trpěla řadou nedodělků a oznámil i procesory, které vůbec neměl. Narychlo vymyslel Core i9 značku a začal pracovat na přeznačení serverových XEONů s 12, 14, 16 a 18 jádry. AMD však dokázalo po druhé v historii mít několik měsíců na trhu nejvýkonnější procesor vůbec, protože 16 a 18 jádrové XEON, které díky vyšším taktům dokáží ThreadRipper překonat, vyšly až v druhé polovině roku. I tak však nejsou příliš konkurenceschopné, protože stojí i více než dvojnásobek toho, co 16 jádrový procesor od AMD, nemluvě o brutální spotřebě a zahřívání Intel čipů.

AMD totiž předvedlo něco, co Intel už jaksi zapomněl. Vývoj! Výroba stále větších monolitických čipů je neuvěřitelně náročná a drahá a vlastně neefektivní. AMD by navíc ani nikdy nemohlo konkurovat Intelu na poli monolitů, jednoduše by si to nemohlo finančně dovolit. A tak bylo nuceno hledat efektivnější cestu. A tou je jednoduše výroba menších čipů a osazování jich ve větším počtu do jednoho pouzdra. A tak AMD vyrábí pro všechny RYZEN a EPYC procesory jediný malý 8jádrový čip a pro ThreadRipper a EPYC je osazuje v až 4 kusech. Fakt že to funguje bez negativních efektů jako celek, je velkým překvapením a technologickým triumfem AMD. Díky tomu tak může nabízet 16jádrový ThreadRipper za cenu nižší, než Intel je schopen nabídnout 10 jádrový monolit Core i9.

  • Intel přešlapuje na místě a uvedl několik hloupých produktů

Společnosti Intel se rok 2017 na procesorovém trhu rozhodně nevydařil, jak čekal. Za svou pozici stále s přehledem největšího producenta klasických CPU, vděčí hlavně tomu, že platí výrobcům a prodejcům ohromné peníze (které AMD nemá ani vzdáleně) a ti tak stále nakupují více Intel procesorů než ty od AMD, přestože jsou pro koncové uživatele AMD procesory výhodnější a zajímavější. Neustále si musíme připomínat, že AMD a Intel nejsou ani vzdáleně srovnatelné společnosti, a tak nemáme skutečné konkurenční prostředí a situace tomu odpovídá. Intel ale zcela evidentně nebyl ale vůbec připravený na alternativu, že se zopakuje historie. Tedy že AMD opět dokáže uvést na trh kvalitnější, technicky vyspělejší, novátorské procesory, které jednoznačně předčí vše, co nabízí Intel. Naštěstí je situace už trochu jiná než před lety, kdy se tak stalo poprvé a Intel na to reagoval zneužitím své pozice uplacením výrobců PC aby AMD vůbec neodebírali a fakticky tak způsobil situaci, která tu panovala dosud.

Intel nás uzamknul ve světě minimálního vývoje, kdy mezi jeho procesorovými generacemi byly jen malé jednotky % zlepšení, a hlavně nás uzamknul ve světě, kdy 4 jádra musela prý stačit všem (což se odráží i v optimalizaci aplikací atd.). A tak by to, nebýt AMD, pokračovalo několik let dál. Intel se navíc dostal do potíží s 10nm výrobou. A přestože 10nm procesory měly v roce 2017 být dávno na trhu, nestalo se tak. Místo nich je tu opět „SKYLAKE“, tentokrát ale dostal až 6 jader. = COFFEE LAKE byl ale naplánován na uvedení až v lednu 2018, ovšem Intel už letos nemohl čekat kvůli tomu, že jej RYZEN prostě výrazně válcuje ve srovnáních atd. Narychlo tak vydal i5/i7 se 6 jádry, jen pár měsíců po KABY LAKE, ovšem uměle zakázal kompatibilitu se zánovními Z270 deskami a COFFEE LAKE, kterých na trh dodal jen zanedbatelné množství, musí mít Z370 desku, přestože jde jen o přeznačený Z270 čipset. A to nebyl jediný kontroverzní krok Intelu.

Naprosto stupidním produktem byly 4jádrové KABY LAKE-X pro X299 platformu včetně i5 modelu! Asi není třeba rozebírat, proč jsou tyhle procesory jedním z nejhorších produktů procesorového trhu v historii. Nákup procesoru Intel v roce 2017 chtělo hodně ignorace, nevědomosti a sebezapření. Nejde jen o to, že téměř všechny procesory Intel (výjimkou je levné Pentium G se 4vlákny a i to Intel zdražil) jsou dnes méně výhodné než ty od AMD a také méně efektivní, jde i o celou tu politiku a také konstrukci. Zatímco AMD neomezuje taktování a můžete taktovat nejen na levnějších čipsetech ale především z levného CPU udělal ten dražší (což byla a je pointa taktování), Intel vás nutí připlácet nesmyslně na nejdražší model aby taktování vůbec šlo. A i ten není tak dobrý, jak by mohl být. AMD používá kvalitní pájku do svých procesorů, Intel jen pastu šedivku, čímž jsou teploty jeho procesorů vysoko a topí jak blázen. Dokonale se tak obrátila situace. V současnosti jsou AMD procesory výkonné, úsporné a na jejich tiché chlazení stačí referenční BOX chladič. V případě Intelu máte sice slušný výkon, ale zdaleka ne všude lepší, jejich chlazení je peklo a úspornost hodil Intel za hlavu v zoufalé snaze využít té jediné výhody, kterou proti AMD dnes má, tedy dosahování vyšších taktů, a tedy vyššího výkonu na jádro. Vyšší takt = vyšší zahřívání a spotřeba.

  • Překvapení roku: Intel procesor s AMD grafikou!

Letošní rok však přinesl i další překvapení, něco o čemž se nikomu ani nesnilo! AMD a Intel spolupracují a to tak, že Intel použije AMD GPU do své „SOC“ platformy. Neuvěřitelné a dlouho spekulované nakonec bylo potvrzeno a padlo tak jedno z největších tabu. AMD navíc s Intelem spolupracuje mnohem úže, než se zdá.

Téměř jistě existuje nějaká licenční dohoda, protože dohoda mezi Intelem a NV skončila. No a aby toho nebylo málo, šéf vývoje GPU divize AMD hladce přechází do Intelu na stejnou pozici, což evidentně musí být velmi zajímavá dohoda o spolupráci. Ale tím už se dostáváme do grafické oblasti.

  • Základní desky

Ještě krátce o základních deskách. Letos bylo extrémně živo v této oblasti. Po mnoha letech jsme se dočkali nové AMD platformy AM4 v čele s čipsety X370 a B350. Ano podobnost s názvoslovím Intelu Z270 a B250 nelze minout. Stejně tak nové platformy vydal i Intel. Plánovaně X299, neplánovaně Z370. O té druhé jmenované už byla řeč. Z370 považuji zdrženlivě řečeno za pěknou *****. Z370 platformu beru jako kálení zákazníkům na hlavu, kdy z nás Intel prostě dělá blbce. Z370 je zločin proti zdravému rozumu a přírodě. Neexistuje jediný důvod, proč Z370 musela vzniknout, a hlavně proč by COFFEE LAKE procesory nemohly fungovat v Z270 (a starší čipy v Z370). Žádný technický důvod to nemá, výrobci desek to potvrzují. Z370 navíc bude nahrazený Z390 v příštím roce.

V případě X299 desek to také Intel dost nezvládl. Ono totiž jak Intel nepočítal s více než 10-12 jádrovými procesory, výrobci desek udělali desky podle nich a jejich nároků. Jenže pak najednou Intel musel oznámit a přeznačit 14, 16 a 18 jádrové XEON a vydat je do desktopu. Ovšem jejich nároky jsou úplně jinde, a ne všechny desky na to byly připraveny. A tak výrobci desek nově uvádějí další X299 modely, které už mají silnější kaskádu atd. Stejně tak se ale kvůli KABY LAKE-X objevily desky jen pro ně atd. prostě X299 platforma byl také pořádný zmatek a nedodělek.

AMD X370/B350 měly také své dětské nemoci, ale podařilo se je vychytat a dnes zejména B350 je naprosto jednoznačně nejlepší a nejvýhodnější univerzální platformou pro běžné uživatele. Zklamáním je přístup výrobců desek, kdy pro nezajímavou Z270/370 platformu stále nabízí více desek než pro X370/B350, kdy dokonce některé modely u AMD AM4 platformy chybí úplně. Například kvalitní mATX desku stále postrádáme. Celkově musím říci, že rok 2017 byl na poli základních desek pro mě osobně šílený, neuvěřitelná spousta recenzí a testů, a to bude pokračovat i nadále. Já se tedy rozhodně nenudil a nudit evidentně nebudu :).

Podívejme se dále …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1