Strana 1 z 6
- Shrnutí a bilance roku 2017: Co se povedlo a nepovedlo
nejen na poli IT (PC, HW, SW, her). Souhlasíte?
Rok 2017 končí, a tak se podívejme na to, co nám přinesl, nepřinesl, čím nás potěšil a čím moc ne. Ani se tomu nechce věřit, ale je to tak. Rok 2017 je definitivně u konce! A rozhodně nebyl chudý na události. Je na čase si tedy udělat shrnutí a bilanci všeho. Nebudu vás nudit výčtem a seznamem jednotlivých událostí po kvartálech a měsících, ale jak je na DDWorld.cz dobrým zvykem, shrnu rok jako celek v jednotlivých oblastech, které nás zajímají pěkně v souvislostech.
Než se na to všechno podíváme, stojí za to si připomenout, že už mnoho let také dělám první den v roce takový výhledový článek s očekáváními, a tak stojí za to si jej otevřít a podívat se, co jsme od roku 2017 očekávali:
- Rok 2017 rokem nižších cen?! … Tak to moc nevyšlo :(
V ČR jsme pro 2017 očekávali ukončení škodlivých intervencí ČNB, k čemuž opravdu v první polovině roku došlo. Koruna pak ve zbytku roku posilovala a byla dokonce druhou nejrychleji posilující měnou na světě. Kurz dolaru, který je pro nás klíčový z hlediska tvorby českých cen nejen počítačů, se tak konečně opět přiblížil k úrovním, na které jsme byli zvyklí. Z téměř 26 korun se nyní pohybuje pod 22 korunami. To samozřejmě mělo příznivý vliv na ceny (nejen) počítačů, kdy místo 31 tisíc korun (vč. DPH) za 1000 dolarový PC nyní platíme zhruba 26 500 korun vč. DPH. Bohužel se stalo něco, s čím jsme příliš nepočítali a přes výrazné posílení koruny jsou dokonce nákupy nejen počítačů pro nás dražší, než by být měly.
Nechutně drahé jsou paměti, vlastně všechny druhy pamětí. Výrobci DDR pamětí uměle omezili výrobu, a to zvýšilo ceny tak, že za slušných 32GB paměti dnes musíme platit neuvěřitelných 10 tisíc korun. Ceny DDR4 vystoupaly v podstatě na dvojnásobek během roku 2017, stejně tak zdražily další typy pamětí jako NAND (zde částečně vykompenzováno přechodem na modernější „3D NAND“ výrobu u všech výrobců) a především výrazně zdražily grafické paměti GDDR5 či HBM2 (ty navíc přišly pozdě). To všechno se odrazilo ve zvýšených cenách mnoha finálních produktů, které paměti používají (což jsou skoro všechny věci kolem počítačů, mobilit a dalších zařízení).
Aby toho nebylo málo, rok 2017 se dá charakterizovat jako rok digitálního měnového šílenství, kdy ceny kryptoměn, jejichž skutečná reálná hodnota je a vždy bude nulová, rostly díky spekulantům a přirozené lidské lakotě a lenosti (peníze bez práce) o stovky a tisíce procent. Těžaři těchto měn se tak vrhli na grafické karty a skupovali cokoliv, co mělo jen trochu slušného výkonu pro těžbu. Ceny mainstreamových grafických karet vyhnali do úrovně high endu a pak se vrhli i na high end, který zdražil také výrazně. Situace se bohužel nijak neuklidnila, a tak na konci roku 2017 koupit rozumně solidní grafickou kartu za cenu, co by měla normálně správně stát, rovná se zázraku.
- Rok 2017 byl rokem renesance PC!
A tak můžeme poděkovat posilující koruně, že trochu v ČR zmírnila dopady toho všeho, i tak ale je extrémně špatná doba na nákup čehokoliv. Téměř vše je silně předražené.
Škoda je to hlavně proto, že po dlouhé době máme skutečně důvod upgradovat naše PC. Nastává doba po4jádrová, a díky AMD byl rok 2017 i rokem velké renesance PC a procesorů především. A tím se dostáváme k tomu, co se tedy tento rok stalo …
Takže pěkně popořadě …
|