Strana 5 z 6
- Ostatní hardware, disky, mobility, periferie atd.
Veselo bylo i všude jinde. Zejména kolem počítačů a počítačového příslušenství. Asi nejvíce nás potěšil výrazný pokles cena pamětí, které spadly na dno, a už tak zase malým hrozí zdražováním v roce 2020. Každopádně zatím dobrý. Operační paměti i SSD byly velmi dostupným zbožním v roce 2019 a velmi zrychlily …
- SSD a HDD – větší, rychlejší a za nižší ceny
U některých typů základní SSD už pokles cen výrazně zpomalil, přeci jen výrobcům se nechce moc na QLC či PLC technologie, které sice dokáží podstatně navýšit kapacitu NAND čipů, ale za cenu výrazné ztráty živnosti a kvality. TLC tak zůstává dominantní a je to dobře. Zlevňuje také hlavně díky pokročilejším výrobním procesům a zvyšování počtu vrstev. V roce 2019 jsme se tak dočkali nástupu 96vrstvých NAND místo 64vrstev, což mělo výrazný vliv na nárůst výkonu, kapacit a snížení cen.
AMD pak díky PCIe 4.0 platformám, umožnilo příchod NVMe PCIe 4.0 SSD, které začínají na rychlostech kolem 5Gbit/s, což je výrazně více než 3,5Gbit/s, tedy maximum u PCIe 3.0 řešení. Navíc potenciál PCIe 4.0 leží mnohem výše a mainstreamových PCIe 4.0 NVMe SSD se dočkáme v průběhu první poloviny roku 2020. I tak se samozřejmě radujeme z toho, jak výkonné, rychlé i velké SSD dnes můžeme běžně mít a kolem 2,5 – 3,5 tisíce si můžeme hodně vybírat.
HDD pak pokračují v ústupu z běžných PC, kam se prostě často už ani nevejdou, nebo vzhledem ke kapacitám a dostupnějších cenách SSD, nedávají. Přesto své místo na trhu mají, protože v ceně za kapacitu je SSD ještě dlouho neohrozí. Tím spíše, že na samém sklonku roku se dostali na trh první 16TB – 20TB modely, které se plně začnou prodávat v roce 2020.
Určitě jste si všimli během roku 2019, že na trh s periferiemi, speciálně myši, klávesnice, sluchátka atd. vstoupil prakticky každý výrobce, který tam ještě nebyl. Nabídka je ohromující a tlačí ceny kvalitních věcí a designů stále níže. Bohužel je současně pravdou, že mnoho věcí zůstává v kategorii průměrné až velmi průměrné, ale pár produktů dokáže z té obrovské masy přeci jen vystoupit.
A samozřejmě RGB podsvícení je králem, nejen u periferií a PC komponent, ale objevuje se i u mnoha dalších věcí. Co není RGB, jako by nebylo :).
Tady bylo veselo, NVIDIA konečně po letech uznala, že FreeSync je lepší a „oficiálně“ tak FreeSync monitory jsou konečně funkční i s NVIDIA grafikami. Ale nebyla by to NVIDIA, kdyby to neudělala trochu po svém. V první řadě funguje to jen přes DisplayPort (AMD to umí i přes HDMI), nedozvíte se, že je to FreeSync, protože to NV pojmenovala G-Sync compatible a nemusí to fungovat zaručeně (ale většinou bude). Stále tedy platí, že pokud pořizujete FeeSync monitor, speciálně FreeSync 2, je AMD Radeon lepší volbou. Ale ledy se hnuly. Údajně prý bude možné provozovat FreeSync i na G-Sync monitorech.
Také na trh dorazily po 2 letech konečně ty obří herní monitory, 65“ se 4K a 120Hz. Jsou úžasné, příšerně drahé, ale ke konzolím nové generace budou asi zajímavé. Bohužel situace se moc nelepší ohledně dostupnosti OLED displayů, světu vládne IPS. A také 4K rozlišení, které je stále dostupnější. Potěšily konečně první slušné a cenově dostupnější 4K projektory na trhu, zejména BenQ W2700, který mě konečně donutil si doma udělat pořádné 120“ kino :).
Nuda na mobilním trhu byla v roce 2019 veliká, zajímavým prvkem bylo jen to, jak si část světa uvědomila, že nechat všechno vyrábět v Číně a dát takovou moc Čínským firmám a státním zájmům Číny, není dobrý nápad. Bohužel západ se brání invazi čínských firem a zájmů nedostatečně. Na mobilním trhu speciálně.
Jinak pár zajímavých mobilních telefonů se objevilo. Mezi nejlepší klasické modely patřil určitě ASUS ZenFone 6, který je pro mě telefonem roku v kategorii běžně cenově dostupných modelů. Dražší telefon vedle něj nemá význam a jeho inovace kolem konstrukce fotoaparátů byla opravdu povedená. Jinak telefonem roku absolutně je SAMSUNG GALAXY FOLD, který konečně představil něco, co je jednoznačně budoucností další dekády.
Samozřejmě to není dokonalý produkt, je to jen první generace podobných zařízení, ale v roce 2020 se jich představí více a budou jistě ještě dále. Pokud jde o klasické mobilní PC, nejsem jejich velký fanda a asi nejlepším počinem roku byla větší přítomnost AMD platformy v jinak velmi zabetonovaném prostředí, kde prakticky všechny notebooky jsou uvnitř stejné a liší se jen barvou šasi. Rok 2020 v tomto ohledu bude snad ještě větší změnou.
A tím se dostáváme k závěru …
|