Strana 2 z 6
- To nejlepší i nejhorší, co dorazilo na trh – Procesory
Ač byl rok 2021 z mnoha důvodů pro zákazníky mizerný, o zajímavé produkty nouze nebyla. I když letošní rok byl i ve znamení objektivně špatných produktů, jelikož situace na trhu byla taková, že i objektivně špatné produkty měly šanci se docela dobře prodávat, protože zákazníci byli zoufalí a brali cokoliv. A tak toho někteří výrobci maximálně využívají.
Začněme u kategorie nejhorší procesor roku. Tady je vítěz naprosto jednoduchý a zasloužený. Není to navíc jen nejhorší procesor tohoto roku, ale objektivně jeden z nejhorších procesorů všech dob. Jeho uvedení bylo špatné v tolika úrovních, že je na místě se ptát, zda to nebyl všechno jen hodně špatný vtip.
- Nejhorší procesor roku 2021:
Intel Core i9-11900K (ROCKET LAKE)
Ano, možná už někteří zapomněli, ale Intel v roce 2021 vydal dvě zcela nové generace procesorů. A to jen 6 měsíců od sebe! Jeho březnový ROCKET LAKE v čele s Core i9-11900K byl ale opravdu špatným vtipem, což ještě zvýraznil vydáním o poznání lepšího (i když zdaleka ne perfektního) ALDER LAKE v čele s Core i9-12900K, jen o půl roku později. Co všechno je špatně s Core i9-11900K?
Tak v první řadě vyšel půl roku po AMD RYZEN 5000X sérii, které měl konkurovat. Ovšem nestačil jí nikde a v ničem. RYZEN 9 série byla výrazně lepší a výkonnější všude a ve všem. Dokonce i ve hrách. Uvést na trh nový produkt půl roku po konkurenci a být ve všem horší, to se musí opravdu umět. Intel to navíc ještě vylepšil svým lhaním kolem reálné spotřeby a TDP jeho procesorů, kdy realita byla taková, že na ten svůj mizerný nedostatečný výkon potřeboval 2x více energie, než o desítky % výkonnější konkurenční 105W AMD RYZEN 9 5950X.
Ale to zdaleka není vše. Od produktu nové generace také obvykle očekáváme, že bude lepší než ta stará. Jenže 11900K šokoval tím, že byl v mnoha případech slabší a horší než jeho předchůdce v podobě Core i9-10900K. Ten měl totiž 10jader/20 vláken, zatímco nová generace přišla s vylepšením v podobě 8jader/16vláken … tohle byl opravdu megaFAIL a hlavní důvod, proč Core i9-11900K je nejhorší procesor v novodobé historii. Další problém byl i v tom, že to byl bez přehánění SCAM. Core i9-11900K stál o několik tisíc více, než úplně stejný procesor s označením Core i7-11700K. Jediný rozdíl mezi nimi byl asi 100MHz takt, což u odemčených CPU je stejně jedno. Intel zkrátka prodával Core i9, který ve skutečnosti nebyl Core i9. Pokud by měli u Intelu trochu úcty a slušnosti vůči svým zákazníkům, tak všem (i když jich naštěstí mnoho není, protože prodejně to byl propadák), kteří si koupili 11900K a k němu zbytečnou novou Z590 desku, kterou Intel ještě týž rok nahradil nekompatibilní novou platformou Z690 pro ALDER LAKE, pošle zcela zdarma nový Core i9-12900K a Z690 desku k tomu. Jako omluvu. Škoda, že tohle Intel neudělá ...
Problém je i v tom, že Intel dobře věděl, jak mizerný produkt ROCKET LAKE je. A stejně ho vydal jen půl roku před ALDER LAKE. Přestože neustále tvrdí, jak si váží zákazníků, a hlavně jak je jako firma ekologický apod. Výroba 11900K byla bez přehánění plýtváním pískem, energií, penězi i časem všech zúčastněných. Prostě důkaz, jak to Intel se svými zákazníky a partnery skutečně myslí. Neexistuje obhajoba pustit tohle vůbec do výroby, natož do běžného prodeje, když půl roku na to, Intel ohlásil zcela novou platformu, sice ne skvělou, ale rozhodně mnohem lepších procesorů ALDER LAKE ....
- Nejlepší procesor roku 2021: AMD CEZANNE APU
(mobilní RYZEN 5000H a desktopový RYZEN 5000G)
I tahle kategorie byla v roce 2021 naprosto jednoduchá a jednoznačná. Nejlepší procesorovou novinkou roku jsou zcela zaslouženě a nepochybně 7nm AMD APU čipy, tedy generace CEZANNE se ZEN 3 architekturou (8jader/16vláken) a integrovanou Radeon VEGA grafikou. Tyhle procesory dorazily pod označením RYZEN 5000H do mobilního segmentu a později i jako RYZEN 5000G do desktopové platformy AM4.
Nejsou to sice nejvýkonnější CPU současnosti, ovšem jsou nejlepším efektivním vyváženým celkem, zejména jako opravdu velmi dobrý procesor s velmi dobrou integrovanou grafikou současně. A jsou extrémně efektivní, kdy výrazně překonávají konkurenční Intel řešení. O úspěšnosti a povedenosti této generace AMD procesorů, nelze pochybovat. AMD trhlo svůj absolutní historický rekord tržního podílu na dnes dominantní části PC, tedy mobilní platformě. Nikdy dříve jsme při pohledu do nabídky obchodů neviděli, že by velká část notebooků byla postavena na platformě AMD. Ba dokonce poprvé v historii ty nejvýkonnější mobilní PC roku 2021 stavěly téměř výhradně na AMD procesoru a některé i AMD grafice, protože i tady AMD s RDNA 2 výrazně přidalo.
Pokud bych měl vybrat speciálně jeden model z mobilní nabídky, je to určitě RYZEN 9 5900HS, tedy 35W varianta 8jádrového/16vláknového CPU s výkonnou grafickou částí, kdy výkon a efektivita umožnily tohle nacpat do působivě výkonných velmi mobilních stojů. Přitom nestály cenově nedotupné peníze a nesmysl. Naopak ceny byly a jsou velmi přijatelné. Později jsme se dočkali i desktopových variant, i když samozřejmě bohužel vzhledem k nestíhající výrobě nebyl v nabídce opravdu low endový model jako kdysi. Nabídka se omezila na 6jádrový RYZEN 5 5600G a 8jádrový RYZEN 7 5700G. Oba podle mého názoru nejlepší desktopové procesory roku 2021, protože za rozumnou dostupnou cenu nabídly všeobecně velmi slušný CPU výkon, a současně hlavně velmi slušný výkon integrované grafiky, což v době kdy nebyly dostupné grafické karty, se ukázalo jako zásadní výhoda. Použitelné jsou skutečně i na hraní her, kdy neexistuje nic podobného od Intelu, co by dokázalo v roce 2021 nabídnout to samé. Na trhu není nic, co by jim dokázalo konkurovat jako celku, speciálně s reálnými 65W a tedy extrémně dobrou efektivitou.
Takže nejlepší procesory roku 2021 jsou u mě konkrétně mobilní AMD RYZEN 9 5900HS a desktopový RYZEN 5 5600G.
- Zaslouží si zmínit: NVIDIA pravděpodobně nezíská ARM!
Za velmi pozitivní událost můžeme označit také fakt, že snaha NVIDIA koupit, zničit a ovládnou trh, narazila u všech antimonopolních úřadů. Původně přitom chtěla NVIDIA získat schválení již oznámené transakce do konce 2021. Ovšem nedokázala přesvědčit ani jeden úřad. Souhlas přitom potřebuje od Amerického, Britského, Evropského a Čínského. Proti se postavila také celá řada firem podnikající v oblasti ARM i zakladatelé ARM samotného, který nyní vlastní investiční skupina Softbank, takže jejich nesouhlas je jen do počtu.
Softbank však plánuje ARM prodat někomu stůj co stůj. NVIDIA (ani žádná firma v podobné pozici) ovšem evidentně nemá šanci firmu koupit a ovládnout, aby to antimonopolní úřady schválily. Všichni se zcela oprávněně bojí o trh, kdyby dosud nezávislé ARM by o svou nezávislost přišlo. Speciálně NVIDIA však byla a je trnem v oku prakticky všech, kteří ji znají. Firma sice slibovala, že ARM zůstane otevřený a udrží současný přístup firem k němu, ale nikdo jí to ani vzdáleně nevěří. A z dobrého důvodu. NVIDIA lže, to je její styl dlouhodobě. Stačí se podívat na dosavadní chování a působení NVIDIA v celé její historii. Kdykoliv měla jen malou šanci zneužít tržního prostředí a udělat zle konkurenci a zákazníkům a mít z toho sebemenší profit, tak to udělala. GPP, chování vůči novinářům jsou jen špičkou ledovce. Všichni dobře vědí, že ovládnutí ARM společností NVIDIA by znamenalo zničení konkurenčního prostředí a výrazně horší stav věcí pro koncové zákazníky a uživatele ARM platformy.
Zatím ale není nic stále definitivní, úřady stále nevydaly finální stanoviska, ovšem z dosavadních vyjádření, kroků a šetření, a také ze zákulisních zdrojů zní celkem jasně, že šance na schválení této již oznámené akvizice jsou téměř nulové. A i u NV to nevidí moc nadějně, takže už připravují investory na zprávu, že tato nepovedená akvizice bude stát firmu přes 1 miliardu dolarů na nákladech atd. Takže to je dobrá zpráva roku na poli procesorů. Současně s tím je zajímavý i vývoj na poli architektury RISC-V, která se snaží ARM konkurovat a tak se do ní zapojit všichni, včetně například Intelu. Zkrátka další roky budou zajímavé. Ale chce to nezávislé architektury a technologie, protože případ zásadní architektury v rukou jediného dominantního výrobce, který celý svůj business postavil na monopolní výrobní pozici, dobře známe. A tenhle jeden případ nám úplně stačí ..., což je také jeden z důvodů, proč spojení ARM+NVIDIA nikdo kdo má všech 5 pohromadě, nemůže schvalovat ...
|