Strana 5 z 5
- Závěr a hodnocení roku 2022
Chtěl jsem napsat také něco o trendech, ale prakticky můžu překopírovat všechno, co jsem napsal před rokem v hodnocení 2021. COVID nezmizel a problémy dělá stále a jejich řešení komplikuje enormní míra dezinformací a neschopnosti. Agresivní státy jako Russko a Čína se ještě zhoršily a jsme svědky největších geopolitických otřesů od konce 80tých let. A ještě si s nimi „užijeme“. Dobrou zprávou je, že v roce 2022 jsme konečně viděli známky zdravého rozumu a reálných kroků k přesunu části výroby zpět do Evropy a USA. Ale je jasné, že to bude ještě pár let trvat a zaplatíme za to. Hodně. Ale jinak to nejde.
Streamovací služby hodně narostly a ostře mezi sebou bojují. Bohužel mnohé to zkouší hlavně kvantitou, nikoliv kvalitou nabídky. Takže v roce 2022 jsme zažili masivní rušení seriálů, které tak zůstaly příběhově nedokončené. Chápu, že ne všechno se povede, ale spousta platících zákazníků začíná být oprávněně naštvaná, že místo toho, aby služby udělali ty seriály pořádně a daly jim šanci je i rozumně ukončit, tak chrlí nové a nové. Tohle mě začíná silně vadit. Nicméně tohle jsou ty „problémy prvního světa“.
Skutečným problémem je problém jménem sociální sítě a svoboda jako taková. Dosavadní fungování sociálních sítí je neudržitelné. Ony přímo podněcují šíření lží, dezinformací a negativních zpráv tím, jak fungují. Fakt, že jeden troll jménem Musk mohl koupit Twitter, je dalším ukázkovým selháním kontrolních mechanismů a systému. A kam to v extrémech vede, vidíme dnes v Russku, které vraždí Ukrajince na Ukrajině a říká tomu denacifikace, a nejen v russku, ale i u nás tomu spousta lidí tleská, protože prý za to může EU a USA. Svoboda, včetně svobody vyjadřování bez pravidel a hlavně povinností, nemůže být fungující svobodou
Zkrocení sociálních sítí a služeb, které se vymkly kontrole. Jejich negativní dopady výrazně překračují pozitiva. šíření dezinformací, stupidity, extrémismu atd. nabralo takových rozměrů, že ohrožují naše bytí. Jediné řešení je podle mě v tom, že sociální sítě a všechny weby a provozovatelé služeb budu muset být zodpovědní za obsah uživatelů a vše bude muset mít jasná pravidla, ideálně včetně toho, že online identita bude stejná jako reálná identita a skonči anonymita. Samozřejmě by bylo hezké, pokud by zodpovědní byli samotní uživatelé, jenže velká část z nich absolutně nechápe, že svoboda a svoboda slova neznamená, že si můžeš všude psát a dělat co chceš. Svoboda slova platí v demokracií pouze a výhradně ve vztahu stát vs občan, neplatí ale ve vztahu občan vs občan, občan vs firma, občan vs služba apod. Tohle bohužel velká část uživatelů a občanů vůbec nechápe. Neomezená svoboda slova, jak si ji vysvětlují by znamenala automatické porušování práv jiných lidí a nefunkční demokracii a společnost. Cenzura není vždy špatná a negativní věc. Je špatná jen když se stát a politici snaží umlčet své oponenty a kritiky se skutečnou pravdou, to je špatný druh cenzury. Ovšem cenzurovat uživatele, pokud šíří prokazatelné dezinformace, lži a hlouposti? To je dobrý a nutný druh cenzury, chránící demokratickou fungující společnost. „Demokracie není cochcárna“. Speciálně funkční autocenzura každého uživatele by výrazně zlepšila klima ve společnosti a odstranila velkou část konfliktů. Takže tažení za rozumné fungování sociálních sítí a služeb se stalo problémem číslo jedna, pokud má mít lidstvo, svoboda a demokracie budoucnost.
Samozřejmě velký problém je i pokračující závislost na fosilních palivech, kdy rok 2022 neplánovaně ukázal také zásadně negativní důsledky toho, když „nás má někdo v hrsti“. Bohužel dělat všechno na elektro není dnes rozhodně řešení. Speciálně když je naprosto evidentní, že technologie baterií není ani zdaleka tam, kde bychom ji potřebovali a výroba třeba elektroaut dnes a jejich dotování je masivní plýtvání omezenými zdroji. Nemluvě o tom, že stále máme velký problém tu cenově rozumnou energii rozumně a udržitelně vyrobit. Nadějí je další posilování účinnosti solárních panelů, což bylo v roce 2022 zajímavé téma. A velkou nadějí je jaderná fúze, kdy konec roku přinesl velmi pozitivní průlom, pokud se potvrdí. Ale stále se bavíme o desítkách let, než se tahle technologie v praxi nasadí. Dobrou zprávou z roku 2022 je tak renesance jaderné energie, protože se ukazuje, že nic lepšího prostě zatím na poli fosilních zdrojů nemáme. Speciálně když na vodu přestává být spoleh, vítr je z principu nespolehlivý a sluníčko nesvítí všude stejně dobře a použitelně. Zkrátka hned po sociálních sítích a svobodě, je naší největší starostí energetika apod. Tady se musí masivně investovat, ne do výroby elektroaut, ale do technologií výroby energie a baterií. A v roce 2022 si to mnozí konečně uvědomili. Otázkou také je, zda energetický trh dále může být volným trhem a obchodovatelnou komoditou.
Rok 2023 bude nepochybně velkou výzvou nejen na poli PC a technologií. Nemá smysl si věci malovat na růžovo. Jsme ve válce, „bohužel“ ne přímo, ale nepřímo jednoznačně. A bude to ještě trvat, než zlo prohraje. Ale i tahle situace přispěla k velkému uvědomění si, že věci se musí změnit. A mění se. Bude to bolet, ale nás prozatím jen finančně. Mnozí jsou na tom podstatně hůře, takže nemáme právo si vlastně na nic ztěžovat. Navíc je to i příležitost. Velká příležitost. Teď jsme v poklesu, uprostřed ekonomických a geopolitických otřesů, které ovšem otevřou a otevírají nové možnosti a příležitosti.
Rád bych se rozloučil tímto s rokem 2022, ale říkám na rovinu, že nevím, jestli je na místě něco slavit. Ano, technologicky, z pohledu PC a DDWorld.cz však byl rok 2022 přiznávám velmi zajímavý a úspěšný pro nás. Já jsem se nenudil ani minutu, naopak jsem stále něco nestíhal :). Ale o tom až v dalším článku, ve kterém přivítáme nový rok a řekneme si, co nás čeká …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|