Strana 2 z 4
- Očekávání vs realita kolem PC v roce 2023 – aneb mohlo být i hůř
Jako obvykle každý nový rok začínám článkem předpovědí a očekávání. Takže jsem se do něj podíval a můžeme si společně ve stručnosti projít, co se splnilo a co nikoliv. Rozhodně bych označil rok 2023 na poli PC za velmi zajímavý. Alespoň já se neměl absolutně žádný čas nudit. Naopak. S ohledem na desítky rozpracovaných článků a recenzí, co tu teď máme, jsme zdaleka nestihli vše, co jsme chtěli.
- Souboj na poli procesorů – Intel v ještě větších problémech
Na poli procesorů jsme se těšili na hodně novinek. Vedle dalších RYZEN 7000 modelů, měly dorazit také novinky od Intelu. Už před rokem jsme ale tušili, že to s revolučním slibovaným METEOR LAKE vypadá bledě. Že realita je ještě mnohem horší a Intel kompletně zruší vydání desktopových procesorů nové generace, které roky sliboval jako druhý příchod Krista, to bylo překvapení. Pro některé. Pro mě ne. Já vím, že současným plánům Intelu nevěří ani ti, co je dělají. Ví totiž, že neplatí už v momentě, kdy o těch plánech informují. To je současná realita společnosti Intel.
Fakt, že jeho HEDT platforma SAPPHIRE RAPIDS je totální propadák, tak nepřekvapí asi vůbec nikoho. Že ale za celý rok nebudeme mít šanci ji ani pořádně otestovat, protože prostě procesory reálně v prodeji nejsou na rozdíl od desek, to nás trochu překvapilo. Na druhou stranu ty procesory jsou výkonově slabší a žerou mnohem více, než končící generace AMD ZEN 3, takže nové ThreadRipper/EPYC ZEN 4 měly snadnou práci. U těch nás AMD překvapilo hned dvojicí platforem, včetně klasické 4 kanálové HEDT vedle 8kanálového workstation. Bohužel ceny CPU jsou tak vysoko, že sehnat vzorek na test je problém. AMD do ČR a většiny naší oblasti totiž vůbec žádné neposlalo. Zatím. Takže můžeme jen zpovzdálí obdivovat totální technologickou a výkonovou dominanci AMD nad Intelem, kdy nejvýkonnější procesory RYZEN drtí cokoliv, co má Intel rozdílem dvou tříd a dvou generací. Byť cena je prakticky stejná.
Zpět na zemi v mainstreamu, i když jen mobilním, se Intel sice pochlubil novými METEOR LAKE, prvními čipletovými 7nm Intel procesory, ale na trh to reálně nestihly. A to, co předvedly, je velkým zklamáním. Nestačí totiž ani na rok starou konkurenci od AMD, hlavně efektivitou a cenově. Realita je ale ještě horší, když jen 1 ze 4 čipů, ze kterých je celý čiplet nového Intelu procesoru tvořen, vyrábí Intel sám. Většinu nového procesoru totiž vyrábí u konkurenční firmy TSMC, což je absolutní potupa pro ještě nedávno největšího výrobce počítačových čipů na světě. Do desktopu se ani nepodívají, tam Intel vytáhl staré a nepříliš konkurenceschopné Core 13000, zvedl jim už tak příšernou spotřebu a poslal je na trh jako Core 14000. Vydává tedy za novou generaci něco, co není ani refresh, natož nová generace. Jediné překvapení na tom všem je, že stávající šéf a vedení firmy, nebyly ještě na hodinu propuštěni. Intel klopýtá za konkurencí a čeká na zázrak. Anebo na válku, protože kdyby Čína zaútočila na Taiwan, byl by rázem nejdůležitější světovou firmou bez ohledu na kvality své výroby.
AMD si naopak nemůže stěžovat na nezájem. Naopak, toho zájmu je až moc, a tak nestíhá vydávat některé produkty, protože na ně prostě nemá kapacity výroby. To platí hlavně o desktopových levnějších RYZEN 7000 a APU modelech RYZEN 7000G speciálně, kterých jsme se během 2023 vůbec nedočkali. Byly několikrát odloženy a dorazí až jako RYZEN 8000G. Pokud do toho zase něco nepřijde. Faktem prostě je, že zájem o procesory a čipy AMD, speciálně ty pro servery a HPC (AI produkty), je absolutně rekordní, ale firma prostě nemá výrobní kapacity Intelu. I když ten sice kapacity má, ale nekonkurenceschopných výrobních procesů, takže i nové své čipy musí vyrábět také u TSMC.
- Grafické karty – NVIDIA zklamala a naštvala.
Už první grafické karty RTX 4000 série, které NV vydala během 2022, naznačily nepěkný trend. Očekávané nové levnější modely, tedy RTX 4070 Ti, 4070, 4060 Ti a 4060, které v roce 2023 vyšly, však zklamaly na plné čáře. Nejde o to, že by to byly hardwarově mizerné. Nepoužitelné karty, to rozhodně nejsou. NV je však vydává za něco, čím nejsou a prodává je za ceny, za které jednoduše nestojí. A je jí to úplně jedno, protože marketingové lži kolem „DLSS přidává výkon“, jedou naplno a fungují na velkou část zákazníků. Především se však v roce 2023 NV soustředila na HPC segment a AI GPU, takže herní GPU jsou na absolutním okraji jejího zájmu. A jediné, co jí u nich zajímá, je maximalizace marží a zisků. A tak to podle toho vypadalo.
Jedinou kartou, která u nové generace RTX 4000 předvedla skutečně výrazný mezigenerační posun, na který jsme zvyklí, je RTX 4090 vůči RTX 3090. U všech dalších nižších modelů je přínos a zlepšení malé, u některých až téměř žádné! NVIDIA vše vysvětluje přítomností DLSS a ideálně DLSS 3.0 s generováním falešných FPS, na kterých ukazuje přínos generačního výkonu, i když ví, že ve většině hrách není. Jenže DLSS prostě žádný výkon nepřidává, jen snižuje rozlišení. To však nebrání NV prodávat karty s názvy, které jsou zavádějící a naprosto neodpovídají parametrům předchůdců. RTX 4070 není nástupce RTX 3070, ale jen 3060, RTX 4060 Ti je horko těžko nástupce 3060 a RTX 4060 je jasný nástupce RTX 3050. Parametry i výkony tomu odpovídají, ovšem ceny nikoliv. Samozřejmě AMD by mohly někteří obvinit, že dělá to samé, když RX 7800 XT se tváří názvem jako nástupce RX 6800 XT. Nárůst výkonu je malý, protože to přímý nástupce není. Je to nástupce RX 6700 XT, a také tomu u 7800 XT odpovídá cena, což prostě u NVIDIA modelů neplatí.
Celá RTX 4000 je kvůli cenám naprostý výsměch zákazníkům a vyloženě ničí PC trh. AMD to naštěstí zachraňuje se svými atraktivními RX 6000/7000 modely, ale protože nemá tak silný marketing, není to tak jednoduché. I tak naštěstí sice později, než bychom si přáli, ale AMD přeci jen vydalo nové mainstreamové RX 7700 XT a 7800 XT, které jsou opravdu příjemným generačním upgradem a za rozumné a odpovídající ceny. Tyhle karty prostě zachraňují PC, co by cenově rozumnou výkonnou herní platformu.
Naopak v případě Intelu se naše očekávání zcela naplnila. Intel rok po oznámení papírově vydal ořezanou A580, nicméně už ani jeho A770 není konkurenceschopná. A rok vývoje SW sice spousta věcí zlepšil, ale problémy u mnoha her přetrvávají, výkon je stále celkově nevyrovnaný a ve výsledku tak mnohem horší než u cenově srovnatelných AMD/NVIDIA řešení. A spotřeba také. Neexistuje žádný důvod si Intel grafiku koupit. A vedle slibů a plánů jsme nic zajímavého od Intelu na trhu na poli grafických karet v roce 2023 neviděli. Snad jen to vypadá, že ARC nakonec nebude poslední generací herních grafik Intel a toho Battlemage se prý dočkáme v roce 2024. Možná.
- Ostatní věci – žádná velká překvapení
Pokud jde o ostatní věci kolem PC, byl to velmi dobrý rok. Spousta zajímavých produktů na poli PC skříní a periferií. Speciálně nástup OLED monitorů a jejich rychle klesající ceny potěšily. Stejně tak velmi potěšily ceny DDR5 pamětí a SSD disků, které byly rekordně nízko. A i když ke konci roku povyrostly, stále jsou tyhle věci mnohem levnější, než jsme čekali.
U DDR5 překvapila také rychlost, s jakou výrobci uvádí stále rychlejších moduly, kdy už překonaly 8000MHz u běžně prodávaných pamětí. Bohužel stávající AMD a Intel platformy na to nejsou ani trochu připravené a horko těžko využijí modely RAM na 6000MHz v praxi. Potěšily také ceny opravdu rychlých SSD, kdy však také negativně překvapilo, že ani v roce 2023 jsme se nedočkali nástupu nové generace řadičů. Všechny exitující Gen5 SSD jsou postavené na 12nm čipu, který se notně přehřívá a žere jako tank. A tak aktivně chlazené Gen5 SSD nejsou výjimečné, a do ideálu mají daleko.
Živo rozhodně bylo na poli chladičů a periferií obecně. Výrobci zdrojů mají napilno. Nepovedenou ATX 3.0 platformu musí nahrazovat novější ATX 3.1 díky hořícímu PCIe konektoru NVIDIA, který musel být fyzicky upraven do nové verze. Na mobilním poli překvapily výrobci NB hlavně tím, že byli nepříjemně překvapeni Intelem, který jim nedodal, co slíbil. A tak nebyli připraveni s lepšími AMD modely v patřičném množství, co by náhradou. To se do budoucna dost možná změní.
Rok 2023 byl pro OEM rozhodně rokem, kdy začali měnit zvyky. Nedařilo se moc prodejům telefonů a tabletů, obojí klesá, zatímco prodeje PC se stabilizovaly. Zajímavý byl nástup hned několika PC konzolí "do ruky". STEAM Deck dostal výbornou konkurenci od ASUSu, později také od LENOVA a dalších. Velkou měrou se na tom podílí AMD s jeho extrémně efektivními výkonnými mobilními CPU s mobilní iGPU, které prostě umožňuje vůbec udělat podobná „kapesní“ herní PC do ruky. Zklamal Microsoft, nejen pokračující ergonomickou katastrofou ve formě Widnows 11, ale fandy ergonomických klávesnic zklamal konec ergonomických modelů Microsoft, které už nekoupíte, ačkkoliv pro psaní to bylo to nejlepší na trhu.
Celkově prostě zajímavý hardwarový rok, pojďme tedy vypíchnout pár opravdu povedených i nepovedených konkrétních produktů …
|