Strana 1 z 5
– Co nás čeká a nemine nejen na DDWorld.cz?
Jako každý rok bych Vás s prvních článkem roku chtěl v novém roce všechny přivítat. A podíváme se společně na to, co nás čeká, co se chystá, a to nejen pokud jde o HW novinky a technologie, ale také v rámci našeho projektu DDWorld.cz.
Jaký byl rok 2021, co se povedlo a nepovedlo a vyhlášení povedených a nepovedených produktů, technologií a trendů, jsme se bavili v závěrečném článku minulého roku. Jak v něm bylo řečeno, tak rok 2021 přinesl prohloubení mnoha zásadních problémů, přinesl i mnoho odkladů, ale také se v něm pracovalo na přelomových nových generacích produktů, které nás mnohé právě v roce 2022 čekají. A nebude toho málo!
A na oznámení mnoha zásadních novinek nebudeme čekat dlouho. Jako již obvykle každý rok nás za pár dní čeká CES 2022, který i letos bude poznamenán Covidem. Pro nás i čtenáře je to ovšem vlastně dobrá zpráva, protože téměř všechny firmy udělají opět kompletní digitální prezentace, a tak nikdo nemusí jezdit do Las Vegas, ale všichni můžete být u představení novinek přímo přítomni a nikdo o nic nepřijde. A bude rozhodně o čem mluvit. Na CES uvidíme uvedení nejen nových produktů přímo pro nadcházející měsíce, ale i představení novinek chystaných až na druhou polovinu roku. Co a kdy nás tedy čeká?
- První polovina roku 2022 v procesorech a platformách
Již v Q1 nás čeká představení, ale také uvedení prvních zásadních novinek roku. Tou nejdůležitější bude určitě nová generace APU procesorů AMD, nástupce nejlepších CPU roku 2021, tedy RYZEN 5000 U/H/G série (7nm CEZANNE). Nový očekávaný 6nm REMBRANDT (RYZEN 6000 U/H/G) sice nepřinese zbrusu novou procesorovou architekturu, kterou zůstane ZEN 3, ovšem dočká některých vylepšení v podobně ZEN 3+. Počet jader/vláken zůstane ale u maximálně 8/16, což je více než dost pro mobilní nasazení. Novinkou však bude paměťový řadič DDR5 a také přítomnost PCIe 4.0. Hlavní a zásadní je však zcela nová integrovaná grafika architektury RDNA 2, která by měla přinést o desítky % vyšší výkon. AMD chce ale všechna tahle zlepšení nabídnout cíleně s ohledem na minimalizaci spotřeby. Efektivita je tak naprosto zásadní pro tuhle generaci.
Konkurenční Intel pak hodlá představit mobilní varianty 10nm procesorů ALDER LAKE (Core 12 000H). Ty velmi pravděpodobně překonají AMD procesorovým výkonem, jelikož Intel nabídne až 12jádrové verze (8 velkých + 4 malá jádra). Ovšem prakticky určitě nebude na AMD stačit výkonem integrované grafiky a rozhodně celková efektivita bude výrazně horší, speciálně pokud Intel bude chtít nabídnout ten vyšší CPU výkon. Přeci jen 10nm architektura Intelu proti 6nm AMD, to je celkem rozdíl. Nepochybně však budou mobilní ALDER LAKE procesory výrazně lepší, než dosavadní nabídka Intelu. Core 12000H modely budou ohlášeny stejně jako RYZEN 6000H, už na CES 2022 začátkem ledna a to současně s představením celé záplavy nových modelů notebooků jednotlivých výrobců.
Intel i AMD pak rozšíří už v Q1 2022 také nabídku desktopových CPU. Na CES 2022 se mají představit levnější a pomalejší modely ALDER LAKE procesorů, tedy verze i bez těch malých extra jader, bez podpory taktování (tedy uzamčené verze) s výrazně nižšími takty a výkonem ale i s nižším TDP (35W, 65W). Ty tak doplní prozatím jen tři doposud uvedené Core 12000K. Spolu s nimi Intel uvede i levnější základní desky postavené na čipsetech H610 a B660, které doplní již uvedený Z690. Bohužel pro Intel, všechno tohle bude muset konkurovat sice starší AM4 platformě, která nemá výhodu podpory DDR5, za to dostane nový překvapivý boost výkonu díky novým ZEN 3D variantám procesorů RYZEN.
AMD totiž představí ZEN 3 s vrstveným čipem, kdy nová vrstva obsahuje obří L3 cache. Jinak jsou ty čipy po stránce architektury, taktů i výbavy stejné, jako současné RYZEN 5000X procesory. ZEN 3 s tou velkou V-cache by však díky tomu mohly nabídnout velmi zajímavý nárůst výkonu až kolem 15%, a měly by být tedy takovým posledním hurá a rozloučením s nejlepší mainstreamovou PC platformou všech dob, tedy AM4. Ta totiž letos po mnoha letech skončí! A co ji nahradí, chce AMD ukázat také již na CES 2022. I když na trh tyhle novinky dorazí až v druhé polovině roku. RYZEN 5000 3D verze budou takové zpestření na závěr dlouhého života AM4 platformy, ovšem ke zděšení Intelu můžou i tyhle procesory vlastně skoro rok a půl staré generace a architektury, překonat výkonem jeho nejnovější ALDER LAKE Core 12000, kdy nepochybně budou stále výrazně lepší efektivitou a výhodností platformy. Hovoří se také o levnějších procesorech AMD pro mobilní i desktopový segment, ale zatím nevíme nic moc konkrétního. AMD má ale v této chvíli v nižších segmentech velkou díru. Nikoliv proto, že by neměla co nabídnout, ale prostě proto, že nemá kde to vyrobit. AMD má velmi omezené kapacity výroby ve srovnání s Intelem.
AMD však konečně vydá také očekávané high endové procesory RYZEN ThreadRipper architektury ZEN 3, které tak bude možné osadit do stávajících platforem. Zde už dva roky máme „jen“ ThreadRipper 3000 sérii (ZEN2). Ano, stále jde o bezkonkurenčně nejlepší a nejvýkonnějších procesory a platformy, ale na vydání ZEN 3 variant čekáme už hodně dlouho. Opět bylo vše odloženo z roku 2021, kvůli nestíhající výrobě. Prozatím víme, že vyjdou určitě ThreadRipper PRO 5000WX procesory v čele s až 64jádrem pro 8kanálovou TRX80 platformu. Zda se dočkáme konečně i TRX40 verzí, ovšem zatím nevíme. Dozvíme se brzy (na CES 2022). Hodně zajímavé to bude také na červnovém COMPUTEXU, kde se budou představovat novinky pro druhou polovinu roku, ale o tom později …
- První polovina roku 2022 v grafických kartách
Grafické karty nás trápí celý rok 2021. Tedy přesněji, trápí nás nestíhající výroba kvůli vysoké poptávce hnané především těžaři digitálních měn, což znamenalo šíleně drahé karty a jejich i tak absolutní nedostupnost pro běžné uživatele. Nic moc se na tom bohužel v první polovině roku nezmění (pokud nepadnou digitální měny a jejich těžba). Výrobci očekávají pokračování situace. Lepší by to mělo být prý v druhé polovině roku. I tak nás ale čeká jedna velká událost.
Intel vstoupí oficiálně na grafický trh s vlastními GPU a neintegrovanými herními grafikami! Po letech vývoje a odklad nás čeká vydání Intel ARC (Alchemist, architektura DG2). Konkrétně dvou čipů DG2-512 (mainstream) a DG2-128 (low end). Intel chce stihnout uvedení v Q1, ale dostupnost grafik v obchodech bude nepochybně až v Q2. A dorazí mobilní i desktopové verze. Bohužel zatím o tom, jaké přesně budou výkonově a provozně, moc nevíme. Výkonově ale budou pokrývat určitě jen nejnižší a střední grafický segment. High end proti AMD NAVI 21 a NV GA102 v generaci DG2 Intel nevydá, počítá s ním na druhou polovinu 2023 v rámci DG3. Maximálně se prý od prvních herních ARC grafik dá očekávat výkon někde mezi RTX 3070 a Radeon RX 6800, když bude všechno fungovat. Právě to fungování je ovšem otázkou. Integrované grafiky Intel, speciálně v podpoře her a funkčností věcí, nikdy moc nevynikaly. Intel ale slibuje hodně, zaměstnal a přetáhl k sobě klíčové lidi z NVIDIA a také část teamu z AMD. Zkrátka poprvé v historii několika pokusů, to Intel dotáhne k vydání a prodeji vlastních GPU.
Nicméně konkurenti nespí. AMD i NVIDIA chystají vylepšení ještě stávajících generací. AMD například vydá hned dvě již 6nm GPU s RDNA 2 architekturou. Prvním bude nový low end, malé 6nm NAVI 24 na Radeon RX 6500/6400 sérii, která dorazí v mobilních i desktopových variantách ještě v lednu 2022. Druhým bude 6nm verze většího původně 7nm NAVI 22, určená zatím pro nejvýkonnější mobilní grafiky Radeon RX 6850 série. NVIDIA odpoví novým low endovým RTX 3050 modelem postaveným pro desktop na osekané verzi RTX 3060 (mobilní verze má menší jádro).
Vedle toho chystá také vydání high endové desktopové RTX 3090 Ti 24GB a technicky úplně odlišné mobilní RTX 3080 Ti 16GB, co by nových vlajkových lodí firmy v obou oblastech grafického PC trhu. Zatím nejisté je vydání dvou plánovaných desktopových modelů, o kterých ale víme, že se připravuji. RTX 3080 12GB a RTX 3070 Ti 16GB. NVIDIA také do nabídky doplní nově přejmenované starší TURING modely, kdy se očekávají mobilní RTX 2050, MX570/550. Reagovat chce tímto způsobem na novinky Intelu, kdy pro NVIDIA je zásadní mít v tuto chvíli hlavně početní převahu GPU a házet je na OEM partnery lopatou ať je chtějí nebo nechtějí, tak aby Intel měl co nejmenší prostor pro své 6nm ARC modely. NVIDIA začíná totiž boj o holý život na velké části grafického trhu, protože Intel se nijak netají úmyslem NVIDIA vyštípat ze své platformy. Přitom právě Intel platformě je důvodem, proč má NV podíl na grafickém trhu, jaký má. Zde do této chvíle měla fakticky nerušený monopol.
Bude zkrátka veselo … ovšem ještě veseleji bude v druhé polovině roku 2022
|