Šťastný nový počítačový rok 2024 – Co nás čeká v oblasti PC, technologií a na DDWorld.cz? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 08 January 2024
Přejít na obsah
Šťastný nový počítačový rok 2024 – Co nás čeká v oblasti PC, technologií a na DDWorld.cz?
Rok 2024 v trendech a technologiích
DDWorld.cz v roce 2024 - co nás čeká a snad nemine?

 

 

  • Rok 2024 v trendech a technologiích

Čeká nás velmi turbulentní rok. Jak ekonomicky, tak geopoliticky. Což obojí bude mít vliv samozřejmě i na situaci na poli technologií. Či naopak, technologie výrazně ovlivní věci kolem nás. V hlavní roli bude zejména AI …

  • AI aneb rok 2024 bude rokem

               masivního nástupu AI generovaného obsahu a dezinformací

V roce 2023 jsme viděli první více rozšířené praktické ukázky použití trénovaných a neustále se zlepšujících nástrojů AI pro generování obsahu jako jsou texty, obrázky i videa. V praxi tak již existují zcela AI generované materiály, které nemají s realitou nic společného. Texty jejichž obsah je od základu vymyšlený, ale tvářící se jako naprosto reálné. Obrázky a videa s neexistujícími, ale opět realisticky tvářícími se lidmi. Není tedy divu, že existuje již řada profilů AI modelek na sociálních sítích, které vydělávají svým tvůrcům statisíce dolarů.

V roce 2024 nás čeká řada důležitých politických voleb a speciálně ty na západě budou výrazně ovlivněny dezinformacemi vytvářeními skrze AI nástroje. Uvidíme neuvěřitelný počet falešných textů, obrázků a hlavně videí, kdy současné AI nástroje dokáží vygenerovat obličej jakéhokoliv známého politika nebo člověka, vygenerovat jeho hlas a udělat tak video, kde reálný existující člověk bude říkat věci, které nikdy reálně neřekl. A tyto manipulace jsou každým měsícem stále dokonalejší. Problém je, že už dnes 25% společnosti nevěří žádným faktům a nedokáže rozeznat realitu od fikce. Teď tu ale budeme mít díky AI nástroje a obsah, který bude doslova vyrábět na míru realisticky se tvářící „argumenty“. A sociální sítě ani demokratická společnost na tohle není vůbec připravena.

Pokud se tedy hodně rychle nezačnou sociální sítě moderovat, především se ukončí fungování sociálních bublin, nezavede se masivní moderování obsahu, a nebude se důsledně mazat dezinformační obsah a jasně označovat ten vytvořený přes AI, koledujeme si opravdu o velké problémy. Nějaké snahy v tomto ohledu sice probíhají, ale s ohledem na neschopnost/neochotu sociálních sítí změnit své fungování a vyřešit dosavadní známé problémy, obávám se nejhoršího.

  • Problém jménem digitální služby a vlastnictví

V roce 2023 jsme se hned několikrát přesvědčili, že digitální vlastnictví je v současné podobě vlastně nic. Několikrát jsme byli svědky toho, že služba, na které jsme některá díla vlastnili, i když digitálně, prostě poskytování těch děl ukončila a s naším vlastnictvím byl tak konec bez náhrady. Ukončena byla také podpora a servery řady her, které tak dnes již nefungují, a jako hráči k nim nemáme přístup. Ačkoliv jsme si za ně řádně zaplatili. A zákonodárci selhávají …

Já doufám, že v roce 2024 se začne řešit celý problém. Jsem toho názoru, že výrobci a provozovatelé by měli mít právo nabízet své produkty jako placenou online službu, klidně ve formátu předplatného, současně by ale měli mít povinnost nabízet i kompletně offline verzi, tak abychom mohli daný software či digitální dílo používat, i když nebudeme online nebo tvůrci zcela ukončí podporu. Neexistuje technický důvod, proč by i online aplikace a hry nemohly fungovat v offline režimu a být tedy stažitelné na fyzické médium. Každopádně je naprosto nepřijatelné, ba dokonce bych řekl že to přímo porušuje zákon, že když si něco koupíme, ale k té věci a produktu ztratíme za pár let přístup, protože prostě tvůrci jej přestanou podporovat nebo vypnou službu.

Asi by se našlo více trendů, ovšem právě AI v kombinaci s online službami a nástroji využívající AI, budou nejspíše světu technologií v roce 2024 dominovat a hodně věcí ovlivní. Hned na CES uvidíme prakticky u každého produktu nějakou „AI výbavu a prvek“. A s tím pravděpodobně i požadovanou nutnost stálého online připojení v kombinaci s často nějakou placenou službou na bázi předplatného. A je prostě na čase, aby zákonodárci jasně schválili zákony a nařízení, které budou nutit provozovatele nabízet ty služby také v offline režimech a bez pravidelného předplatného. Právo být online, právo používat digitální obsah oflline a mít fyzickou kopii, by mělo být zásadní. V neposlední řadě by se měl být veškerý obsah tvořený skrze AI jasně a výrazně označovat. No, bude to zajímavé …

  • Rok 2024 bude konečně rokem OLED v mainstreamu?

Technologie obrazovek OLED je známá mnoho let. Přes velká očekávání byl její nástup hodně ale opravdu hodně pomalý. Mluvili jsme o ní optimisticky už před dekádou. Až v roce 2023 se přeci jen staly zejména větší OLED panely cenově dostupnějšími. Během tohoto roku se také ale udály výrazné technologické změny ve výrobě a většina z hlavních výrobců opravdu přechází na OLED technologii a produkci primárně těchto panelů. A v roce 2024 to začne být tedy opravdu vidět.

Prakticky všichni výrobci chystají uvedení nejen další generace OLED panelů, ale především i OLED monitory 27“+ a 42“+ TV do mainstreamu. Jinými slovy očekávejte nástup OLED panelů do cenové hladiny 15 až 20 tisíc ve velkém. Samozřejmě hlavní nabídka bude nadále tvořena modely kolem 20 – 25 tisíci, což už ale považuji za dostupné. Takže trvalo to hodně let, kdy naše očekávání byla mnohem větší, ale konečně mohu říci, je to tady. OLED zamíří v roce 2024 do mainstreamu.

  • Windows 12, OS jako služba a konec Wintel platformy?

                                                                        Aneb revoluční změna x86?

Velké obavy vzbuzuje nástup nové generace Windows. Zejména po stránce toho, že MS dnes vše tlačí do systému předplatného a online služby. Takže operační systém jako služba, bude téměř určitě u nového Windows 12 realitou. Nicméně systém by měl být zajímavější tím, že by nemělo jít jen o x86 OS. Microsoft se hodně snaží o to, aby měl Windows i pro ARM platformu a aplikace. A nechce jít cestou dvou verzí systémů, ale jedné univerzální. Ostatně už u W11 jsou ARM aplikace, které tam fungují, u W12 by to tedy mělo být všechno ještě dál. Není tajemstvím, že už existují opravdu výkonné ARM procesory a Microsoft ve vlastním zájmu je chce podporovat. To však bude znamenat ohrožení „Wintel“ platformy a její dominance a současné podoby většiny PC platformy. Uvidíme, jak to dopadne, já osobně se na W12 netěším, nemůžu kvůli ergonomickým nedostatkům vystát ani W11, ale technologicky se přechodu nejspíše neubráníme.

Vedle jiných důvodů je tu také otázka změn x86 procesorů jako takových. Jejich výhodou je sice zpětná kompatibilita a podpora i dekády starých aplikací a instrukcí, současně je tohle ovšem i nevýhoda z hlediska konstrukce těch nových CPU, omezení jejich efektivity i výkonu. ARM v podání například Apple M řešení, na nějakou zpětnou kompatibilitu a univerzalitu zcela kašle, podporuje jen velmi omezené množství novějších aplikací, a to mu pomáhá k výkonu a efektivitě. Není tajemstvím, že Intel i AMD zkoumají, zda by se nevyplatilo udělat zcela novou x86 architekturu a konstrukci CPU, která by prostě neměla podporu starších instrukčních sad, a tedy kompatibilitu se starším SW.

A nepřekvapilo by měl, kdyby právě Windows 12 byl minimem toho, co by vyžadovaly a podporovaly. Nemyslím si, že AMD a Intel reálně představí nějakou takovou přelomovou architekturu produktů již v roce 2024. Ovšem nepřekvapilo by mě, kdyby ji ukázali jako funkční koncept s možným uvedením na trh během dalších let. Jinými slovy se v roce 2024 téměř jistě rozhodně o tom, jak bude platforma x86 PC vypadat v dalších letech. A změnu prostě bude potřebovat, jelikož proti komplexní efektivitě sice nesrovnatelně méně univerzálních ARM procesorů či RISC-V, současné sice nepoměrně univerzálnější, ale o to složitější a méně efektivní konstrukce x86 procesorů, jednoduše zaostávají. Ve smyslu že je tak nutíme v moderních aplikacích, pro které je ovšem téměř výhradně 99% uživatelů využívá, fungovat s jednou nohou a rukou svázanými za zády. Zkrátka bez toho všeho balastu minulosti, by byly mnohem lepší. A obávám se, že ten radikální řez se bude muset brzy udělat, má-li se x86 dále vyvíjet.

Bohužel se obávám, že speciálně AI, dezinformace a sociální sítě přispějí k ještě větším geopolitickým problémům, které máme, a není tak nepředstavitelné, že by rok 2024 byl rokem, kdy bychom začali mít úplně jiné starosti, než co se zrovna píše na sociální síti, nebo co nového výrobci nabízí na poli PC. Ale o tom až v poslední kapitole …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Exodus od bývalých tvůrců Mass effect vypadá jako Mass Effect!
Exodus od bývalých tvůrců Mass effect vypadá jako Mass Effect!Thursday, 19 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 128x
Komentářů: 0
Witcher IV oficiálně odhalen! Ciri v hlavní roli.
Witcher IV oficiálně odhalen! Ciri v hlavní roli.Tuesday, 17 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 807x
Komentářů: 3
Kontroverzní The Last of Us Part II dorazí na PC
Kontroverzní The Last of Us Part II dorazí na PCMonday, 16 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 757x
Komentářů: 0
Mafia: The Old Country dorazí v létě 2025
Mafia: The Old Country dorazí v létě 2025Friday, 13 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1357x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 dostává další aktualizace, i když už neměl!
Cyberpunk 2077 dostává další aktualizace, i když už neměl!Wednesday, 11 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1150x
Komentářů: 1
AMD chce zatlačit na NVIDIA - Šéfka AMD je CEO roku 2024
AMD chce zatlačit na NVIDIA - Šéfka AMD je CEO roku 2024Tuesday, 10 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1199x
Komentářů: 3