Technologické bilancování 2010 – nejlepší i nejhorší trendy, produkty a události v IT za rok 2010 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 31 prosinec 2010
Přejít na obsah
Technologické bilancování 2010 – nejlepší i nejhorší trendy, produkty a události v IT za rok 2010
Rok 2010 na poli procesorů
NVIDIA, ARM, VIA a platformy obecně v roce 2010
Grafické karty ATI a NVIDIA v roce 2010
Tablety, mobilní PC a ostatní IT technologie
Internet a technologické trendy
TOP7 toho, co se nám v roce 2010 nelíbilo
TOP7 toho, co se nám v roce 2010 líbilo
Závěrem

 

 

  • Rok 2010 na poli procesorů

Rok 2009 skončil smírem AMD a Intel, které dohodly novou Crosslicenční dohodu a ukončily všechny spory. Nad Intelem se ale vznášela hrozba soudních pří a rekordních pokut od antimonopolních úřadů v USA. Celá věc se měla před soudy dostat v září 2010. Nestalo se tak.

Intel se s úřady dohodl mimosoudně. K dohodě přispělo určitě i uzavření sporů a vyrovnání se s AMD, kterému šlo ze všeho nejvíce o úpravu licenčních podmínek, aby mohlo vyrábět své čipy v cizích továrnách, což podle staré dohody v podstatě nebylo možné. Úřady v USA pak na základě toho dohodly s Intelem podmínky, v nich je pár velmi zajímavých bodů. Mimo jiné je tam i ostrý dohled na praktikami společnosti Intel, která má navíc zakázáno některé obchodní praktiky používat. Víceméně však pozice Intelu je neměnná a nic jiného jsme ani nikdo nečekal. Intel nás víceméně zklamal jen tím, že nikdy oficiálně nepřiznal, že použil neférové praktiky k omezení konkurenčního AMD, ačkoliv všichni vědí a vidí, že k tomu došlo a Intel to i zaplacením pokut a dohodami neoficiálně přiznal. Oficiálně k přiznání vinny ale nikdy nedošlo a také již asi nikdy nedojde. Je to ale historie a rok 2010 ji v tomto bodě definitivně uzavřel. AMD a Intel jsou nyní ve smíru, a ačkoliv v některých segmentech trhu proti sobě stojí s vyrovnanými nabídkami svých CPU, všichni zúčastnění dobře vědí, že na trhu s x86 žádná skutečná konkurence a tedy tržní prostředí neexistuje. Intel a AMD nejsou a asi ani nikdy nebudou vyrovnané společnosti a skuteční konkurenti. Nepoměr velikostí a vlivu Intelu k porovnání k možnostem AMD je ohromný a je to asi stejné, jako by se ČR chtělo z ničeho nic stát vedoucí ekonomikou světa a porazit USA nebo Čínu. Ale jsme rádi, že je tu alespoň vedle Intelu jedna společnost, která někde dokáže nabídnout konkurenční a vyrovnaný produkt.     

  • Intel v roce 2010

Před rokem jsem předpověděl, že Intel neuvede do konce roku žádné 32nm čtyřjádro, dorazí jen šestijádra a samozřejmě 32nm dvoujádra Core i3/5. To se také přesně všechno stalo. Mimochodem, víte, že až na pár drobných cenových úprav a drobných modelových změn o pár MHz, Intel v podstatě ceny svých CPU, od jejich uvedení na trh nezměnil?

Pro nás jsou desktopové 32nm procesory Core i3/5 modely, které jsme od počátku ignorovali. Dvoujádrové CPU do desktopu v roce 2010 za ceny kolem 3000-5000 korun, to je prostě nesmysl. Zcela jinou pozici a názor na tyto procesory jsme měli modely na mobilním trhu, kde naopak Core i3/5 s integrovanou grafikou byla jasná volba do běžného mobilního PC. Na desktopu ale citelně chybělo 32nm čtyřjádro. Intel nasadil během roku ale 32nm šestijádra a to jako první na světě. Procesor Core i7-980X je špička a král CPU ve všech ohledech. Nicméně konkurence se na poli šestijader činila také – hlavně pokud jde o cenu a poměr cena-výkon.  Ohledně platformy ATOM, Intel stále neví, co si s ní počít, ví že ji potřebuje, ale nemá ji rád. Největší zklamání Intelu je jednoznačně druhá generace ultramobilní ATOM platformy pro mobilní telefony, o které pár dní po uvedení už nikdo nikdy dál neslyšel. ARM je těžká konkurence a Intel v současnosti nemá žádnou platformu, která by se s ním mohla v jejích vodách měřit, na opačné straně procesorového spektra ale zase Intel nemá konkurenta.

Celkově si ale Intel nemá v roce 2010 na co moc stěžovat. Urovnal většinu neshod s konkurencí a dosáhl rekordních zisků a příjmů a drží si nikým neohrožován pozici světového leadera na poli CPU  a kraluje i technologicky (používá nejvyspělejší výrobní proces) a výkonově (na jeho TOP procesory konkurence nestačí). Co mohl chtít více? Intel měl rozhodně velmi dobrý rok 2010.

  •  AMD v roce 2010

U AMD platformy jsme předem věděli, že se v roce 2010 nové architektury nedočkáme. Největšími událostmi měly tak být jen Phenom II X6 procesory, nová generace serverových platforem a konečně 45nm procesory Phenom II/Athlon II CPU pro notebooky. A jak jsem předpověděl, tak se stalo.

Nová serverová platforma AMD je tu, ale zatím příliš nepředvedla, protože ačkoliv je sice dobrá, samotné CPU jsou stále současná generace 45nm modelů a architektury a Intel je díky 32nm výrobě prostě dál. A to se počítá. AMD nicméně uvedlo na trh první a také zatím jediný 12ti jádrový procesor, který je poměrně zajímavý. Na serverovém trhu ale AMD maximálně celkově dosáhlo jen na minimalizace ztrát, protože nová generace CPU a hlavně 32nm je stále pár měsíců daleko. Intel serverům jasně vládne.  

To s Phenom II X6 procesory to naopak dopadlo mnohem lépe, než jsme čekali. Když přišel Intel se svým šestijádrem Core i7-980X za 25 000 korun, bylo to fajn, ale jen pro pár vyvolených. AMD ale přišlo se šestijádry za mainstreamovou cenu lehce přes 4000 korun a rozhodně zdaleka není 5x pomalejší než špičkový Core i7-980X. Phenom II X6 jsou v optimalizovaných aplikacích, kterých se také díky Intelu objevilo letos opravdu hodně, jedny z nejvýkonnějších CPU na světě a to je při jejich cenách opravdu paráda. Navíc, i když mají 2 plnohodnotná jádra navíc, mají jen o málo vyšší spotřebu než Phenom II X4. Celkově tedy skvělý počin AMD – šestijádra pro mainstream.

 Pokud jde o mobilní segment, 45nm modely Athlon II a Phenom II dorazily a znamenají značné zlepšení proti staré platformě. Nicméně Intel je díky 32nm prostě stále dál a je to vidět. Nicméně i díky tomu drží AMD ceny svých CPU zatraceně nízko a tak není problém koupit notebook se čtyřjádrovým CPU AMD pod 20 000. Celkově to zatím byl jeden z nejlepších roků pro AMD na mobilní platformě, ale AMD dobře ví, že její čas teprve přijde a rok 2010 byl hlavně ve znamení příprav na roky následující.

Kromě udržování skvělých poměrů cena-výkon se AMD v roce 2010 soustředilo hlavně na dokončení procesorů nové architektury a generací. V posledních měsících roku zahájilo ostrou výrobu první generace FUSION čipů, které budou vyráběny 40nm v TSMC a ponesou schopnou integrovanou DX11 grafiku. Jako takové jsou konkurencí k Intel ATOM a prvních zařízení se dočkáme hned v prvních dnech roku 2011. AMD ale už také dokončilo vývoj zcela nové generace CPU a před pár dny rozeslalo i finální vzorky nových 32nm čipů, které se objeví na trhu během Q2 2011. AMD si dalo za úkol roku 2010 přežít a to se povedlo celkem dobře po finanční i produktové stránce. Jak dopadne hlavní úkol roku 2010, tedy přípravy do let následujících, se dozvíme už během první poloviny roku 2011.

A jak to bylo na poli platforem a konkurence?



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 478x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 315x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 872x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1163x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6